Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) anatomikuma pagalmā un anatomikuma kompleksā esošajā vēsturiskā staļļa ēkā jau labu laiku rit rosība. 2019. gadā savas durvis tur vērs plašākai sabiedrībai pieejams un laikmetīgs RSU Anatomijas muzejs, kur senā anatomiskā kolekcija būs apskatāma mūsdienīgā un multimediālā ekspozīcijā.

1987. gadā Rīgas Medicīnas institūtam (tagad – RSU) piederošais Anatomijas muzejs kļuva par Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja filiāli, taču 2017. gadā tas atkal ir tapis par augstskolas muzeju, atgriežoties vēsturiskās mantinieces – RSU – paspārnē.

Anatomijas_muzejs_rsu-lead.jpg

Plānots, ka jaunais muzejs apmeklētājiem būs pieejams 2019. gada nogalē. Šogad tika izstrādāts topošā muzeja ekspozīcijas dizains (kompānija Dd project) un pabeigts muzeja ēkas rekonstrukcijas projekts. Vēsturiskās staļļa ēkas pielāgošana atbilstoši moderna muzeja vajadzībām sāksies nākamgad, bet darbs pie ekspozīcijas izveides – 2019. gada sākumā.

Muzeja kuratore Ieva Lībiete (attēlā), jautāta par topošā muzeja veidošanu, atbildēja: "Mani uzrunāja par iespēju veidot jaunu muzeju, un tādiem cilvēkiem kā es, kuri strādā muzeja vidē, kas tāds tiek piedāvāts vienreiz vairākās dzīvēs, tātad ļoti reti, tāpēc vienkārši nevarēju no tāda piedāvājuma atteikties. Tas ir kā izaicinājums, ko ļoti gribu darīt."

ieva-libiete05-rsu-lead.jpg

Jaunās ekspozīcijas veidošanā piedalās ne tikai Ieva Lībiete, bet arī vairāki brīvprātīgie, kuri ir gan RSU medicīnas studenti, gan Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja darbinieki. "Jauna muzeja veidošana ir tik interesants darbs, ka daudzi muzeja entuziasti ar šo ideju ir aizrāvušies un palīdz man darbā," saka Ieva Lībiete.

Pašlaik rit pārņemto muzeja eksponātu izpēte, notiek dažādas konsultācijas, bet nākamgad sāksies ļoti svarīgs posms – anatomisko preparātu un modeļu restaurācija.

Anatomijas_muzejs_rsu-02-lead.jpg

Anatomijas muzeja brīvprātīgo vadītāja medicīnas studente Marika Garnizone, kura ir arī Anatomijas un antropoloģijas institūta (anatomikuma) Morfoloģijas katedras histoloģijas pasniedzēja, ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu no 11. līdz 14. decembrim dosies uz Sauthemptonas Universitāti Lielbritānijā, kur notiks slapjo preparātu restaurācijas un saglabāšanas kursi. Tos vadīs Simons Mūrs (Simon Moore), kuram ir vairāk nekā 35 gadu pieredze darbā ar vēsturiskām dabas zinātņu, tostarp anatomiskām, kolekcijām. Šādus starptautiskus slapjo preparātu restaurācijas kursus viņš organizē kopš 2006. gada.

Slapjo preparātu restaurāciju profesores Māras Pilmanes vadībā veiks Anatomijas un antroploģijas institūta darbinieki, savukārt pie pārējo muzeja vērtību restaurācijas tiks pieaicināti stikla, ģipša, papīra un ādas restauratori.

Anatomijas_muzejs_rsu-03-lead.jpg

"Lieliski, ka Valsts Kultūrkapitāla fonds mūsu kolekciju ir novērtējis arī kā kultūrvēsturisku vērtību un programmā “Kultūras mantojums” finansiāli atbalsta mūsu korozijas preparātu restaurāciju. Kopumā kolekcijā ir 179 korozijas preparāti, kas tapuši 20. gs. 20.–30. gados, un tos ir izgatavojis Anatomijas katedras preparators Jāzeps Poļikēvičs (1891–1938)," stāsta Anatomijas muzeja kuratore.

"Korozijas preparāti ir smalkākie un trauslākie muzeja kolekcijā. Tie tika veidoti, piepildot dažādas mīksto audu daļas, piemēram, asinsvadus, limfvadus, žultsvadus vai bronhus ar speciālu, ātri sacietējošu šķīdumu. Pēc tam preparāts tika pārklāts ar kodīgu vielu, kas izšķīdināja neapstrādātās audu daļas, bet saglabāja tās, kas injicētas ar speciālo šķīdumu. Tas atklāja mežģīnēm līdzīgus smalki sazarotus tīklojumus.

Pirms korozijas preparātu restaurācijas darbu sākšanas pie mums 2018. gada janvārī ar kompānijas Roche atbalstu viesosies anatomisko preparātu restaurators Oskars Baldomero, lai precizētu, no kādas vielas šie preparāti ir veidoti un kā nodrošināt to optimālu saglabāšanu."

Anatomijas_muzejs-rsu-04-lead.jpg

Paralēli organizatoriskajiem darbiem Ieva Lībiete veic zinātniski pētniecisko darbu, raksta par Anatomijas muzeja vēsturi un ir ieplānojusi kopā ar antopoloģi Ritu Grāveri izdot grāmatu par Anatomijas muzeju un to, kā veidojusies tā vēsturiskā kolekcija. "Senajā stallī, atbrīvojot telpas būvdarbu sākšanai, atradās gadiem ilgi glabāti un nereģistrēti dokumenti, ko tagad pētām, mēģinot saprast, kas attiecas uz muzeja vēsturi un ir saglabājams. Nākotnē muzejā šie materiāli būs brīvi pieejami interesentiem un pētniekiem Jēkaba Prīmaņa arhīvā."

Liels palīgs anatomijas muzeja ilggadējā vadītāja Jēkaba Prīmaņa (1892–1971) līdz šim nereģistrēto dokumentu un fotogrāfiju arhīva kārtošanā ir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja speciāliste un antropoloģe Rita Grāvere, kura par ārstu, anatomu un antropologu Jēkabu Prīmani ir sarakstījusi monogrāfiju Tā mēs atgriežamies…. "Ir ļoti paveicies, ka ir tāds cilvēks kā Rita Grāvere, kas pārzina Jēkaba Prīmaņa dzīvi un darba gaitas un daudz var pastāstīt par aizgājušo laiku."

Anatomijas muzejs anatomikuma ēkā Kronvalda bulvārī 9 atradies jau gandrīz simt gadu un bijis kā mācību muzejs visām Latvijā skolotajām ārstu paaudzēm, taču tuvākajā nākotnē muzejs būs ne tikai vieta vēsturisko anatomisko preparātu iepazīšanai, bet arī telpa daudzveidīgām sociālām, izglītojošām un akadēmiskām aktivitātēm, sniedzot neparastu un savdabīgu kultūras piedāvājumu visu vecumu rīdziniekiem un pilsētas viesiem.

Plašāk par Anatomijas muzeju