Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Atzinība
Darbiniekiem
Tradicionālie pasākumi
Video

Tā kā vairākas Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) struktūrvienības saspringtajos un neierastajos Covid-19 pandēmijas apstākļos strādāja tik pašaizliedzīgi un centīgi, ka ne vien noturēja, bet arī cēla RSU izcilības latiņu, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadība rudenī nolēma papildus Gada balvai nominācijā Gada struktūrvienība piešķirt vēl divus Atzinības rakstus – Anatomijas muzejam un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centram.

Anatomijas muzejs Atzinības rakstu saņēma par RSU vārda ierakstīšanu starp pasaules labākajiem medicīnas muzejiem, kā arī mākslas, pētniecības un vēstures apvienošanu tik izcilā līmenī, lai ieinteresētu plašu sabiedrību.

akademiska_balle_2022_libiete_petersons.jpgAtzinības rakstu nominācijā "Gada struktūrvienība" RSU Akadēmiskajā ballē, kas notika 2022. gada 10. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā, RSU Anatomijas muzeja vadītājai Ievai Lībietei pasniedza rektors prof. Aigars Pētersons

Kopš atvēršanas Anatomijas muzeju ir apmeklējuši aptuveni 22 000 apmeklētāju – gan studenti un skolēnu grupas, gan ģimenes ar bērniem un ārvalstu viesi.

“Lai arī muzejs nav liels, apmeklētāji dažkārt ir gatavi šeit pavadīt visu dienu un, prom ejot, saka: “Es šodien visu nepaspēju, atnākšu atkal rīt!”,”

stāsta Anatomijas muzeja Informācijas centra speciāliste Baiba Rībere.

Muzeja krājums sastāv no mācību kolekcijas, kas pamatā veidojusies 20. gs. 20.-30. gados, un tā krājumā ir ne tikai slapjie un sausie preparāti, bet arī dokumenti un foto materiāli.

Muzeja krājuma glabātāja Diāna Jakseboga atklāj, ka 2022. gadā ir digitalizēts 10 000 antropoloģisko anketu, bet pašlaik uzsākts darbs pie fotofilmu digitalizācijas, kas arī ir antropoloģisko ekspedīciju materiāls. “Digitalizētos materiālus mēs ievietojam gan Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā, gan RSU DSpace platformā.”

“Muzeju vienmēr esam gribējuši veidot kā vietu, kur satiekas dažādība. Līdz šim esam uzņēmuši ciemos zinātniekus, medicīnas vēsturniekus, skolēnus, studentus, mūziķus un māksliniekus!”

stāsta muzeja izglītības projektu vadītāja Rūta Žiaugre. “Kā vienu no īpašiem projektiem uzskatām sadarbību ar britu mākslinieku Padiju Hārtliju, kurš īpaši mūsu muzejam ir izveidojis 101 keramikas figūriņu. Mākslinieka radītie tēli veido brīnišķīgu saspēli ar apmeklētāju un kolekciju.” Šī izstāde apskatāma līdz 2023. gada janvāra beigām.

Arī nākamais gads muzejā solās būt notikumiem bagāts: plānota uztveres ilūziju izstāde, notiks vairākas anatomijas izšūšanas meistarklases Adatomija, kā arī skicēšanas, mūzikas un anatomijas festivāls saMAŅA: Anatomija un daudz kas cits. Papildus publiskajai programmai tiks papildināta muzeja ekspozīcija – ar Hoffmann-La Roche atbalstu uz Rīgu tiks atgādāta daļa no prof. Artūra fon Hohštetera (1918–1997) vēsturiskās kolekcijas, kas glabājas Bāzelē (Šveicē), RSU Anatomijas muzejs pārņems 35 vēsturiskos preparātus no 18. un 19. gadsimta.

Visi zinātkārie vienmēr ir gaidīti RSU Anatomijas muzejā!

RSU Anatomijas muzeja vizītkarte

  • Adrese: Kronvalda bulvāris 9
  • Darbinieki: seši
  • Vadītāja: doc. Ieva Lībiete
  • Apmeklētājiem atvērts kopš 2021. gada 16. jūnija
  • Kopumā muzeja izveide ilga piecus gadus. Vēsturiskā, 19. gs. celtā staļļa ēka, kas atrodas RSU anatomikuma pagalmā, tika pilnībā pārbūvēta un speciāli pielāgota muzejam
  • Anatomijas muzejs ir RSU Medicīnas vēstures institūta struktūrvienība
  • Anatomijas muzeja oficiālā vietne: https://am.rsu.lv/ 

2022. gada vasaras beigās RSU darbinieki un studenti izvirzīja kandidātus RSU Gada balvai deviņās nominācijās. Pēc tam līdz 12. augustam par tiem 25 pretendentiem, kas bija izvirzīti nominācijai Gada struktūrvienība, ikviens varēja balsot, bet uzvarētāju, izvēloties vienu no trim balsojuma līderiem, noteica RSU vadība.