Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Aula

6. martā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā notika sen gaidīts notikums – Baltijā lielāko digitālo ērģeļu atklāšana. Kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Gunta Kuzmas vadībā RSU jaunieguvumu ieskandināja pasaulslavenā ērģelniece, Latvijas Lielās mūzikas balvas un divkārtējā prestižās ECHO Klassik balvas laureāte Iveta Apkalna, programmā iekļaujot gan J. S. Baha un F. Pulenka, gan latviešu komponistu L. Garūtas, A. Kalēja un Ē. Ešenvalda skaņdarbus.

"Ērģeles harmoniski papildina mūsu aulas īpašo skanējumu, turklāt to nopietnība un monumentālais skaņas greznums lieliski piestāv akadēmiskiem pasākumiem. Pateicoties ziedotājiem, šādi varam sniegt savu artavu Latvijas ērģeļmūzikai, kas, gluži tāpat kā Rīgas Stradiņa universitāte, pēdējos gados izteikti pierādījusi savu eksportspēju," norādīja RSU rektors profesors Jānis Gardovskis.

RSU aulā, kas tika atklāta 2009. gadā un ir pazīstama arī kā Pārdaugavas koncertzāle, jau sākotnēji bija paredzētas ērģeles, kas līdzekļu trūkuma dēļ netika uzstādītas. Pateicoties RSU darbinieku, studējošo un absolventu ziedojumiem, sponsoru atbalstam, kā arī RSU pašas finansiālajām iespējām, nepieciešamie līdzekļi tika iegūti, un šā gada sākumā tika sākta Nīderlandes ražotāja Johannus digitālo ērģeļu Ecclesia D450 uzstādīšana.

Pateicoties RSU darbinieku, absolventu un sponsoru ziedojumiem, kā arī RSU finansiālajām iespējām, ilgi lolotais sapnis ir piepildījies. RSU ērģeles, kas aprīkotas ar 54 reģistriem, paplašināto dubulto akustisko sistēmu, aktīvajiem zemfrekvences skaļruņiem un pēc pasūtījuma veidoto fasādi, sniedz iespēju izmantot daudzveidīgi ērģeļu skanējumu daudzveidīgi – tas piemērots kā baroka laika mūzikai, tā simfoniskajiem skaņdarbiem, kas balstīti uz stabuļu ērģeļu ierakstiem. RSU aulā digitālo ērģeļu audiosistēma ir izvietota abās zāles pusēs – katrā pusē atrodas 24 skaļruņi, kas pārraida skaņu 45 grādu leņķī. Stabules nav tikai dekoratīvs elements – tās vienlaikus palīdz formēt skaņu no skaļruņiem, kas atrodas aiz tām.

Atklāšanas koncertā uzstājās izcilā ērģelniece Iveta Apkalna, kas pacēlusi Latvijas ērģeļmūziku pasaules augstumos, popularizējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas. I. Apkalna sniegusi lielu ieguldījumu Latvijas mūzikas dzīves attīstīšanā, panākot, ka Latgales vēstniecībai Gors kopš 2014. gada pavasara ir pašiem savas digitālās ērģeles. Ērģelniece ir tur notiekošā starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla ORGANismi mākslinieciskā vadītāja.