Atzinība
Darbiniekiem

Ceturtdien, 30. martā, kinoteātrī Splendid Palace notika Gada balvas medicīnā svinīgā ceremonija, kas ir veselības aprūpes nozares gada nozīmīgākais pasākums. Par izciliem sasniegumiem un nozīmīgu ieguldījumu Latvijas medicīnā tika pasniegta 21 balva, tostarp D. H. Grindeļa balva un AS Olainfarm speciālbalva.

Gada balvas medicīnā svinīgās ceremonijas ieraksts būs skatāms atkārtojumā ReTV 8. aprīlī plkst. 12.00.

Pasākumā viesus un TV skatītājus uzrunāja veselības ministre Līga Meņģelsone un Valsts prezidenta dzīvesbiedre, ārste ginekoloģe Andra Levite. Svinīgo ceremoniju vadīja aktieris Mārtiņš Brūveris.

Titula Gada jaunais ārsts 2022 ieguvēja ir Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatre, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedras asistente Liene Sīle. Viņa ar izcilību aizstāvējusi doktora disertāciju, kas veltīta šizofrēnijas sekmīgākai ārstēšanai, un vēl doktorantūras laikā panākusi adaptētās metodes – agrīnās intervences pacientiem ar šizofrēniju – iekļaušanu Psihiskās veselības aprūpes organizēšanas uzlabošanas plānā 2023.–2025. gadam, paverot ceļu šīs metodes turpmākai attīstībai Latvijā.

Gada docētājs 2022 nominācijā par saviem pedagogiem balsoja RSU un Latvijas Universitātes ārstniecības studenti. Gada docētājs RSU ir Rehabilitācijas fakultātes asistente Ieva Jēkabsone, kura ir ļoti atsaucīga, sniedz pamatotu un strukturētu atgriezenisko saiti un vienmēr ir organizēta savā darbā, veidojot patiesi informatīvas un interesantas nodarbības un lekcijas.

Gada māsa 2022 ir Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra 5. nodaļas māsa, RSU Māszinību un dzemdību aprūpes katedras pasniedzēja Vita Reidemane. Viņas kolēģi īpaši uzsver ne vien viņas profesionalitāti un atsaucību, bet arī to, ka jau daudzus gadus liela daļa viņas dzīves tiek veltīta studentu izglītošanai RSU.

Par Gada notikumu medicīnā 2022 tika atzīta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS ) Sirds ķirurģijas centra un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Latvijas Onkoloģijas centra speciālistu veiktā unikālā operācija pacientam ar primāru aknu audzēju, kura izplatība sasniedza sirds labo priekškambari. Operācija kopumā ilga deviņas stundas, un to veica vairākos etapos, iesaistot aknu, asinsvadu un sirds ķirurgu komandas.

Pirmajā operācijas etapā aknu ķirurgi – RSU Ķirurģijas katedras asoc. prof. Artūrs Ozoliņš un lekt. p. i. Jānis Vilmanis, Armands Sīviņš – , kā arī ķirurģijas rezidenti Laura Veinberga un Deniss Anufrijevs veica aknas veidojuma izdalīšanu, kas pārsniedza vairāk nekā pusi no kopējā aknas apjoma. Sarežģītākais uzdevums bija atdalīt blīvi piegulošos veidojuma audus no apakšējās dobās vēnas. Operāciju turpināja sirds ķirurgu komanda RSU Ķirurģijas katedras prof. Pētera Stradiņa vadībā, piedaloties Kristiānam Meidropam un Edgaram Freilibam. Šajā etapā pacients tika pieslēgts mākslīgai asinsritei, apturēta viņa sirdsdarbība un no sirds tika pilnībā izņemtas audzēja masas. Noslēdzošā operācijas etapā asinsvadu ķirurgiem Mārcim Gediņam un Robertam Rumbam izdevās evakuēt audzēja masas no apakšējās dobās un aknu vēnas. Tika atjaunota sirdsdarbība un pacients veiksmīgi atvienots no mākslīgās asinsrites.

D. H. Grindeļa balvu, kas ir AS Grindeks augstākais apbalvojums, par izciliem sasniegumiem Latvijas medicīnā un ieguldījumu sabiedrības veselībā saņēma Latvijas Zinātņu Akadēmijas korespondētājloceklis, kardiologs, RSU Iekšķīgo slimību katedras prof. Oskars Kalējs.

Savukārt AS Olainfarm speciālbalva piešķirt psihiatram, RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras pasniedzējam Elmāram Tēraudam, kurš ir spilgta personība Latvijas medicīnā un sniedz neatsveramu ieguldījumu sabiedrības labklājībā, veicinot pielāgošanos jaunajai realitātei un palīdzot mazināt stresu.

Jau piekto reizi žurnāls Ievas Veselība pasniedza savu specbalvu atsaucīgākajam konsultantam, ko saņēma ģimenes ārsts, RSU Ģimenes medicīnas katedras pasniedzējs Ainis Dzalbs

Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā šogad saņēma divas izcilas personības – anestezioloģe un reanimatoloģe Vija Cera un fiziologs un kardiologs Vilnis Dzērve–Tāluts. Savukārt Gada cilvēks medicīnā 2022 ir māsa un savas vienības Ukrainā galvenā mediķe Sarmīte Cīrule.

Par Gada balvu medicīnā

Gada balvas medicīnā pasākumu organizē Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju un Latvijas Māsu asociāciju, kā arī Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Universitāti. Pirmo reizi Gada balva medicīnā tika pasniegta 2008. gadā, un ar katru gada šī balva kļūst arvien nozīmīgāka un populārāka. Gada balvas medicīnā statuetes Dzīvības asns autors ir metālmākslinieks Armands Jēkabsons.