Atzinība
Ziņas

26. maijā svinīgā ceremonijā Latvijas Zinātņu akadēmijā tika pasniegta L’Oréal Baltijas stipendija Sievietēm zinātnē, ko saņēma piecas zinātnieces no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Stipendiju saņēma arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes Farmācijas ķīmijas katedras docente Renāte Ranka.

stipendija_sievietem_loreal-lead_0.jpg

RSU Farmācijas ķīmijas katedras docente Renāte Ranka (pirmā no labās) pēc svinīgās stipendijas pasniegšanas ceremonijas. Stipendiju saņēma trīs Latvijas zinātnieces, viena Lietuvas zinātniece un viena Igaunijas zinātniece. Publicitātes foto.

RSU docente Renāte Ranka (Dr. biol.) Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Molekulārās mikrobioloģijas un saimniekorganisma patogēnu mijiedarbības laboratorijā pēta dažādu ērču sugu mikrobiomu Latvijā un to iespējamo ietekmi uz ērču izraisīto slimību ekoloģiju. Pētījums saistīts ar dažādu ērču sugu mikroorganismu kopu jeb mikrobioma raksturojumu un tādu faktoru konstatēšanu, kas var ietekmēt infekciju izplatīšanos populācijā.

Līdz šim šo stipendiju ieguvušas trīs RSU Farmācijas ķīmijas katedras docētājas (doc. R. Ranka, prof. M. Dambrova un asoc. prof. M. Plotniece) un divas katedras doktorantes (E. Makarova un M. Makrecka-Kūka).

L’Oréal Baltijas stipendijas Sievietēm zinātnē ceremonijas laikā jaunās zinātnieces sveica programmas patronese Vaira Vīķe-Freiberga, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas viceprezidents, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, L’Oreal Baltijas un Polijas ģenerāldirektore Wioletta Roslowska, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Igaunijas Zinātņu akadēmijas prezidents Tarmo Soomere un Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents Valdemaras Razumas.

1998. gadā dibinātā L’Oréal UNESCO programma Sievietēm zinātnē tika izveidota, lai izteiktu atzinību zinātniecēm un veicinātu sieviešu iesaisti zinātnē. Programmas ietvaros tiek apbalvotas sievietes zinātnē, kuru sasniegumi veicina zinātnes attīstību, sniedz lielu ieguldījumu sabiedrībā, kā arī atbalstu daudzsološām, jaunām sievietēm, kuras darbojas savas zinātnes disciplīnas sekmēšanā.

Latvijā stipendiju programma Sievietēm zinātnē tika dibināta 2005. gadā. Trīspadsmit gadu laikā 41 talantīga, jauna sieviete zinātnē ieguvusi stipendiju, lai īstenotu daudzsološus pētnieciskos projektos. Šogad pirmo reizi stipendija Sievietēm zinātnē tika pasniegta Baltijas valstu zinātniecēm, lai visā Baltijā veicinātu, uzlabotu un iedrošinātu sieviešu iesaisti dzīvības, vides zinātnēs, fizikas un inženierzinātnēs.

Ceremonijas laikā tika prezentēta arī jaunā ceļojošā izstāde Sievietēm zinātnē, kurā tās veidotāji iepazīstina ar piecām ievērojamām Baltijas zinātniecēm. Pašlaik izstāde apskatāma Latvijas Zinātņu akadēmijā, bet jūlijā tā būs pieejama Galerijas "Centrs" apmeklētājiem.