Rezidentu stāsti
Dzemdniecība un ginekoloģija

"Pēc Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes absolvēšanas mans nākamais solis bija turpināt studēt un iegūt savu izraudzīto specialitāti, manā gadījumā – ginekologs, dzemdību speciālists. Nebūtu taisnība, ja teiktu, ka jau 1. kursā zināju, kāda tā būs. Sākot studijas, šķita, ka es varētu iederēties gan internajā medicīnā, gan otolaringoloģijā," atceras Zane Rostoka, kura pašlaik ir ginekologa, dzemdību speciālista 1. studiju gada rezidente.

Zane_Rostoka-02.jpg

To, ka tas tā nebūs, sapratu tikai 4. studiju gadā, kad sāku aktīvi līdzdarboties RSU Ginekoloģijas un dzemdniecības studentu zinātniskajā pulciņā. Tas noteikti bija pagrieziena punkts, kas man lika apjaust, kurā virzienā vēlos augt un par ko kļūt.

Ginekologa, dzemdību speciālista specialitāte ir ārkārtīgi atbildīga – tā neietver tikai zināšanas un prasmes kāda šaurā medicīnas jomā. Lai profesionāli aprūpētu grūtnieci, patiesībā ir labi jāpārzina visas medicīnas jomas. Tā ir specialitāte, kurā vienlaicīgi ir jāatbild par diviem, kur neizlēmībai un šaubām var būt dzīvības cena, kur naktis ir līdzīgas dienām, bet darba dienas – svētkiem.

Zinu, ka neizvēlējos vieglāko ceļu, bet noteikti vienu no interesantākajiem un dinamiskākajiem gan.

Medicīnas studiju laikā mērķtiecīgi savas aktivitātes vērsu izvēlētās specialitātes laukā – apmeklēju konferences, kursus, izstrādāju pētnieciskos darbus, ziņoju par saviem rezultātiem RSU un starptautiskās konferencēs, veicu brīvprātīgo darbu, devos pieredzes apmaiņā uz ārvalstīm un pat piedalījos 1. Austrumeiropas Dzemdniecības un ginekoloģijas rezidentu kongresa organizēšanā. Izvirzīju augstus mērķus un nenogurstoši uz tiem tiecos.

Zane_Rostoka-01.jpg

Lai nu kam, bet neiekļūšanai budžeta rezidentūras vietā es nebiju gatava. Diemžēl manā gadījumā notika tieši šādi. Paliku ārpus budžeta vietām – biju pirmā aiz strīpas. Līdz sapņa piepildījumam pietrūka tikai 0,01 punkts. Nav manā dabā padoties, un es, Rezidentūras studiju fakultātes iedrošināta, sāku maksas rezidentūru RSU.

Man bija svarīgs Rezidentūras studiju fakultātes atbalsts un ticība man. Jau pēc pāris mēnešiem es tiku pārcelta uz valsts budžeta vietu.

Tieši šis pavērsiens lika saprast, ka emocionāli nav iespējams sagatavoties visām dzīves situācijām, tāpēc sazemēšanās ar sevi noteikti nāks tikai pēc ilgāka laika. Iesaku nekad nezaudēt ticību sev un saviem sapņiem, jo neviens kalns nav nepārejams, visa atslēga ir pacietība un uzcītība.

Pārsteigumu par to, cik daudz zināšanu, prasmju un kompetenču man jāapgūst, vismaz pašlaik man nav, jo zināju, kādu specialitāti izvēlos, cik liels būs darba apjoms, cik, iespējams, būs emocionāli un fiziski grūti.

Mani pārliecina RSU ginekoloģijas rezidentūras programmas kvalitāte, kas notiek saskaņā ar specialitātes apgūšanas principiem Eiropā, jo programmu ir akreditējusi EBCOG (European Board and College of Obstetrics and Gynecology).

Nepārtrauktā nozares attīstība neļauj pārtraukt zināšanu un prasmju apgūšanu un pilnveidošanu. Prioritāšu izvirzīšana un laika plānošana ir ārkārtīgi nozīmīga, lai laiks būtu ne tikai darbam, bet arī ģimenei un atpūtai.

Es ļoti ticu, ka šī specialitāte man sagādās darba prieku visa mūža garumā!