Darbiniekiem
Mākslinieciskie kolektīvi

Plašā sastāvā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) mākslinieciskie kolektīvi – koris Rīga un tautas deju ansamblis Ačkups – 17.–19. jūnijā pārstāvēja ne vien RSU, bet Latviju Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētkos Gaudeamus, kas notika Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.

RSU jaukto kori Rīga uzņem ar stāvovācijām

Svētkos līdzās kolektīvu apvienotajam lielkoncertam ar apvienoto un valstu nacionālajām programmām pilsētas estrādē tradicionāli noritēja arī dažādu žanru koncerti pilsētu laukumos, dievnamos un koncertzālēs. Šajos svētkos tika organizēts koru garīgās mūzikas koncerts Sv. Jāņa baznīcā Viļņā, kurā savu pienesumu sniedza katras valsts izvēlēts kolektīvs ar savas tautas komponistu skaņdarbiem.

“Bijām vienīgais koris no Latvijas, kurš pārstāvēja savu valsti garīgās mūzikas koncertā,” stāsta kora diriģente Zane Zilberte. “Tā bija liela atbildība un gods. Programmā iekļāvām nozīmīgu latviešu komponistu Lūcijas Garūtas, Ērika Ešenvalda, Raimonda Tigula un Lauras Jēkabsones skaņdarbus. Atskaņojums izpelnījās publikas stāvovācijas un lielu atzinību Latvijas delegācijas, Valsts izglītības satura centra speciālistu, virsdiriģentu, citu augstskolu rektoru, kā arī citu valstu delegāciju vidū. Liels prieks un gandarījums, ka varējām pārstāvēt gan savu augstskolu, gan valsti tik nozīmīgā notikumā. Šo programmu plānojam atskaņot arī RSU Akadēmiskajā ballē 10. septembrī.”

Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētku Gaudeamus Latvijas nacionālās programmas mākslinieciskais vadītājs virsdiriģents Edgars Vītols atzīmē: “Koris Rīga sniedza īpašu baudījumu un gandarījumu, priecējot ikvienu klausītāju un noslēdzot koncertu ar trāpīgi izvēlētu un pārdomātu latviešu mūzikas programmu. Izvēlētie skaņdarbi pilnībā atbilda plānotā koncerta būtībai, veidojot savstarpēju saskaņu un uz kulmināciju vērstu attīstītību. Liela pateicība izsakāma kora diriģentēm Zanei Zilbertei un Evitai Tarandai par izdomu un atsaucību, kvalitatīvi sagatavojot dinamisku, aizraujošu un bagātīgu kora priekšnesumu. Līdzās profesionālajam diriģentu darbam atzinīgi novērtējama arī dziedātāju degsme un aizrautība kora muzicēšanas laikā. Īpaši vēlos akcentēt arī kora kvantitatīvos radītājus – no visas Latvijas delegācijas koris Rīga tika pārstāvēts ar vislielāko dziedātāju skaitu svētku norisēs.”

Atbalstīt RSU kolektīvus uz Viļņu devās arī rektors profesors Aigars Pētersons, gan tiekoties ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci, citu augstskolu rektoriem un pārējiem Latvijas delegācijas pārstāvjiem, gan piedaloties tradicionālajā gājienā, gan arī noslēguma koncertā.

Studentu dziesmu svētku tradīcija aizsākās Igaunijā 1955. gada Dziesmu svētku laikā. Gaudeamus notiek pārmaiņus trijās Baltijas valstīs, lielākoties ik pēc četriem gadiem. Nesenākie studentu svētki notikuši 2014. gadā Daugavpilī un 2018. gadā Tartu. Šogad Gaudeamus noritēja jau 19. reizi.