Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Lai radītu apstākļus jauna tipa vakcinācijas praksei visā Eiropas Savienībā (ES) 2024. gada 1. janvārī starts tika dots projektam EUVABECO (European Vaccination Beyond Covid). Projektā, kas turpināsies 2,5 gadus, kā viena no partneriem, kā arī ekspertu konsultatīvās padomes pakotnes vadītāja ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).

euvabeco_rsu_logo.jpg

RSU Pediatrijas katedras docētāja, profesore Dace Zavadska ir projekta zinātniskā vadītāja Latvijā un aktīvi darbojas projekta koordinācijas grupā. Projekta īstenošanā iesaistīta arī RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docētāja un doktorante Kristīne Ozoliņa, kā arī Attīstības un projektu departamenta projektu vadītājs Ivars Baltus.

“Covid-19 krīze ir mainījusi vakcinācijas praksi visā pasaulē, ieviešot simtiem inovāciju, kas citādi būtu parādījušās tikai pēc vairākiem gadiem.

Šīs prakses parasti ir izstrādātas un piesaistītas to izcelsmes valstīm, t. i., tām ir diezgan specifisks juridiskais, tehniskais, organizatoriskais, ētiskais un ekonomiskais konteksts, kas ļāvis tām rasties un īstenoties,” skaidro prof. Dace Zavadska.

EUVABECO projekta mērķis ir sniegt uz pierādījumiem balstītus un sekmīgi izmēģinātus labo prakšu īstenošanas plānus ES dalībvalstīm, lai turpmāk valstis šos plānus varētu izmantot projektā apskatīto vai citu līdzīgu prakšu ieviešanai, kas būtu svarīgas plānveida  vakcinācijai. Arī nākotnes krīzes gadījumā šīs prakses darbotos pāri robežām un dažādās ģeogrāfiskās teritorijās un jurisdikcijās.

Sagatavošanās darbi ļāva EUVABECO projektā iesaistītajiem izvēlēties piecus galvenos rīkus, kuru pamatversija jau tika ieviesta Covid-19 krīzes laikā. Tie tiks izmantoti, lai izstrādātu, izmēģinātu, pielāgotu, pārbaudītu un apstiprinātu plānus, kas ļaus jebkurai dalībvalstij sekmīgi turpināt to īstenošanu.

Izvēlētie rīki ir šādi:

  1. klīnisko lēmumu sistēma, kas sniedz pamatotus ieteikumus vakcinācijai;
  2. skrīninga rīks, lai apzinātu un aicinātu vakcinēties neaizsargātās iedzīvotāju grupas;
  3. elektroniska produkta lietošanas instrukcija, kas ļautu vakcīnas pārsūtīt starp valstīm bez nepieciešamības tās pārsaiņot;
  4. modelēšanas un prognozēšanas rīks, lai novērtētu sabiedrības veselības pasākumu ietekmi;
  5. portatīva digitālā vakcinācijas karte, lai nodrošinātu izsekojamību un aprūpes nepārtrauktību visa mūža garumā.

Minētos prakšu īstenošanas plānus pārbaudīs 12 izmēģinājuma projektos, kas tiks īstenoti no 2024. gada septembra līdz 2025. gada augustam septiņās ES dalībvalstīs: Beļģijā, Vācijā, Grieķijā, Latvijā, Luksemburgā, Polijā un Portugālē. Pēc tam šo izmēģinājuma projektu rezultātus izvērtēs, salīdzinot ar standarta vakcinācijas praksēm, lai jau 2026. gadā dalībvalstīm varētu iesniegt pabeigtos plānus.

Projektu atbalsta Eiropas Komisija, piešķirot līdzfinansējumu programmas ES-Veselībai ietvaros. Projektu koordinē Krētas Universitāte, apvienojot 14 partnerus deviņās valstīs, un tā kopējais budžets ir 8,4 miljoni eiro.

EUVABECO konsorcija partneri: RSU, Linčepingas Universitāte Zviedrijā, Sārzemes Universitāte Dānijā, Jagelonijas Universitāte un Vroclavas Medicīnas universitāte Polijā, Krētas Universitāte un Tesālijas Universitāte Grieķijā, Luksemburgas e-veselības aģentūra, Portugāles Veselības ģenerāldirektorāts, Sciensano (Beļģija), Syadem un Cimbiose (Francija), Vaccines Europe un FRATEM no Beļģijas.

Lai sazinātos ar EUVABECO koordinācijas grupu, lūdzu, rakstiet uz coordinationateuvabeco[pnkts]net.

Šis projekts ir līdzfinansēts no Eiropas Savienības programmas ES – Veselībai saskaņā ar granta līgumu nr. 101132545.