Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Starptautiskā sadarbība
Medicīniskā fizika

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas augstskolas ir nodibinājušas CERN (Eiropas kodolpētniecības organizācijas) Baltijas grupu, kas sadarbosies ar šo organizāciju. 29. maijā Eiropas kodolpētniecības centrā (Ženēvā) Baltijas valstu augstskolas parakstīja saprašanās memorandu (Memorandum of Understanding), kas ir unikāls CERN vēsturē, jo vēl neviena reģiona valstis nav spējušas juridiski apvienot spēkus, lai koordinētu savu sadarbību ar pasaulē galveno daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centru.

Šai grupai ir pievienojusies arī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), un minēto memorandu, pārstāvot RSU, parakstīja Fizikas katedras vadītājs doc. Jevgenijs Proskurins.

CERN_memorands_Jevgenijs_Proskurins-lead.jpg

RSU Fizikas katedras vadītājs doc. Jevgenijs Proskurins paraksta saprašanās memorandu. Foto no privātā arhīva

Līdz ar memoranda parakstīšanu RSU kopā ar kolēģiem no Baltijas sāk oficiālu sadarbību ar CERN un iegūst lielisku iespēju piedalīties CERN zinātniskajos eksperimentos, kā arī augstākā līmeņa zinātniski pētnieciskajos projektos, piemēram, CERN-Medicis.

CERN Baltijas grupā ietilpst visas lielākās reģiona augstskolas: Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Viļņas Universitāte, Igaunijas Nacionālais Bioķīmijas institūts, Tallinas Tehnoloģiju universitāte un Tartu Universitāte.

CERN_memorands_Baltijas_augstskolas-griezta.jpg

RSU Fizikas katedras vadītājs doc. Jevgenijs Proskurins (astotais no kreisās puses) kopā ar citu Baltijas valstu augstskolu pārstāvjiem

Lietuva jau ir ieguvusi CERN asociētās dalībvalsts statusu, bet Latvija un Igaunija ir ceļā uz to. Lai abas valstis kļūtu par dalībvalstīm, Baltijā ir jāattīsta augstas enerģijas fizikas pētniecība, tāpēc jaunā CERN Baltijas grupa veidos starptautisko maģistrantūras un doktorantūras studiju programmu daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās, lai Baltijas studenti apgūtu zināšanas, kas viņiem būs nepieciešamas sadarbībai ar CERN. Tā būs starptautiski unikāla starpdisciplināra programma, kas apvienos fundamentālo un lietišķo zinātni – daļiņu fiziku ar paātrinātāju tehnoloģijām. Iecerēts, ka praktisko pieredzi pētniecībā studenti gūs CERN.

Nākamā CERN grupas tikšanās notiks šā gada septembrī Tallinā.