Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) šajā studiju gadā uzsākta kursa Militārās medicīnas pamati integrēšana studiju programmā Medicīna. Šis ir pirmais militārās medicīnas kurss ne tikai atjaunotās Latvijas augstākās izglītības vēsturē, bet RSU ir arī pirmā universitāte Baltijas valstīs, kas integrē šādu saturu izglītības programmā. Militārās medicīnas studiju kurss tapis sadarbībā ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Piedaloties iesaistītajām pusēm un industrijas pārstāvjiem, šodien notika kursa svinīgais prezentācijas pasākums. Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja arī ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons un ASV armijas Eiropā un Āfrikā (United States Army Europe and Africa) pārstāvji.

RSU rektors Aigars Pētersons: “Šodien mēs jauno speciālistu rokās nododam nepārvērtējamu iespēju sagatavoties specifiskām situācijām nākotnē. Militārās medicīnas kursu apgūs pilnīgi visi RSU medicīnas studenti ceturtajā studiju gadā. Tātad visiem jaunajiem mediķiem būs zināšanas, kas ārkārtas apstākļos – iespējamu dabas vai tehnogēnu katastrofu gadījumos, kā arī militārās krīzēs – glābs dzīvības.”

Zināšanas un prasmes militārajā medicīnā ir svarīgas, jo atšķirībā no ikdienas sadzīves apstākļiem, militāru bruņotu konfliktu un terorisma apkarošanas apstākļu gadījumā, atšķiras iegūto traumu specifika, darbības apstākļi, kā arī rīcības algoritmi. 2020. gadā apstiprinātā Valsts aizsardzības koncepcija paredz, ka RSU kopā ar Aizsardzības ministriju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem veido valsts militārās medicīnas padomi. Koncepcijā arī noteikts, ka katram Latvijas mediķim ir jāzina militārās medicīnas algoritmus un jābūt gataviem sadarboties ar militārajiem mediķiem. Attīstot militārās medicīnas virzienu, šajā studiju gadā kurss būs obligāts no 4. studiju gada visiem, kuri studē medicīnu, bet jau 2024./2025. studiju gadā kurss Militārās medicīnas pamati tiks integrēts arī citās veselības aprūpes studiju virziena programmās, piemēram, māszinību, fizioterapijas u. c. Plānots, ka tiks piedāvāta arī profesionālās pilnveides programma ārstiem.

Studiju kursu īsteno RSU Militārās medicīnas docētāju grupa, kura nodrošina teorētisko zināšanu apguvi un novērtēšanu, savukārt militārās medicīnas pamatprasmju apguve, pilnveide un novērtēšana tiek īstenota RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā. RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ir Nacionālās neatliekamās medicīniskās palīdzības tehniķu asociācijas (National Association of Emergency Medical Technicians) autorizēts mācību centrs, kas mācību programmas īsteno, balstoties starptautiski atzītajos Kaujā cietušo taktiskās medicīniskās palīdzības (Tactical Combat Casualty Care)  un Cietušo aprūpe civili taktiskos apstākļos (Tactical Emergency Casualty Care) standartos. Praktiskās nodarbības notiek simulētā vidē, izmantojot dažāda veida uzdevumu trenažierus un augstas ticamības traumu simulatoru. Simulāciju scenāriju īstenošanā tiek izmantotas imersīvas tehnoloģijas, nodrošinot scenārijam atbilstošus ārējos vizuālos apstākļus, piemēram, uzbrukumu mežā, ēku drupas, satiksmes negadījums un citus apstākļus.

Līdz ar militārās medicīnas virziena attīstīšanu un investīcijām simulāciju tehnoloģijās un infrastruktūrā RSU piebiedrojas tām pasaules vadošajām universitātēm, kuras var lepoties ar šādu piedāvājumu, piemēram, Hārvarda un Indianas Universitāti ASV, Kings College universitāti Lielbritānijā un Oklendas Universitāti Austrālijā.

Paralēli RSU ir uzsākti vairāki ilgtermiņa projekti militārās medicīnas izglītības virzienā. Jau kopš 2017. gada RSU darbojas Militārās medicīnas pētījumu un studiju centrs, sniedzot ieguldījumu valsts kopējās drošības un aizsardzības spēju nodrošināšanā.