Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

Neraugoties uz pandēmijas diktētajiem epidemioloģiskajiem ierobežojumiem, arī šogad Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Jauno mediķu akadēmija (JMA) izraisīja lielu interesi gan pieteikšanās laikā rudenī, gan nodarbību laikā akadēmiskā gada garumā.

logo_jma21_2.png

ingus_skadins_jma2021.jpgKā stāsta JMA vadītājs RSU Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš (attēlā), šāgada tiešsaistes nodarbību forma deva iespēju iesaistīt lielāku skolēnu skaitu nekā iepriekšējos gados. Mācības JMA šoruden sāka 320 skolēni, bet iepriekšējos mācību gados tika uzņemti 200 jaunieši. Dalībnieku ģeogrāfija kā jau katru gadu bija visa Latvija – Ventspils, Liepāja, Daugavpils, Jelgava, Alūksne, Valmiera un citas pilsētas un novadi. Nodarbībās piedalījās arī RSU sadarbības skolu audzēkņi no Rīgas 41. vidusskolas un Rīgas Klasiskās ģimnāzijas.

Docentam Skadiņam jau pirms pandēmijas bija ideja, ka JMA nodarbības varētu notikt arī tiešsaistē, kas dotu iespēju piedalīties lielākam skolēnu skaitam un atvieglotu ikdienu tiem jauniešiem, kuri dzīvo un mācās tālu no Rīgas. Toreiz docents domāja par trim virzieniem – mācības Rīgā, Valmieras filiālē un tiešsaistē. Vīruss noteica savu kārtību, un šogad akadēmija notika, izmantojot visdažādākos tiešsaistes instrumentus. Tos nu jau perfekti pārzina gan docētāji, gan studenti, kuri arī vadīja nodarbības.

Skolēnu iesaiste bija aktīva, izmantojot testus, videomateriālus un citas interaktīvās saziņas formas. Nevarēja laiski apsēsties, datorā izslēgt kameru, mikrofonu un formāli noklausīties stāstījumu.

Šogad akadēmijas programmu veidoja gan katedras, gan studentu zinātniskie pulciņi. Mikrobioloģijas, psihiatrijas, ģimenes medicīnas, simulāciju, infektoloģijas, fizioloģijas un neonatoloģijas pulciņu ietvaros studenti sniedza savas zināšanas skolēniem, kā arī iepazīstināja ar studiju gaitu un universitāti. JMA iesaistījās docētāji no Morfoloģijas, Ortopēdijas, Ķirurģijas, Pediatrijas, Oftalmoloģijas un citām katedrām. Docētāju vidū, kā stāsta JMA vadītājs, bija labi pazīstami RSU mācībspēki kā, piemēram, profesors Jumtiņš, kurš stāstīja par traumatoloģiju, profesore Gardovska un profesore Pavāre, kuras iepazīstināja ar pediatrijas noslēpumiem, profesors Vanags, kurš runāja par anestezioloģijas nozīmi, un daudzi citi vadošie RSU docētāji. Šogad nodarbību kalendārs bija bagātāks, jo kopumā notika 19 nodarbības (pērn – 15).

foto_jma21_1.jpg

Šajā pavasarī JMA pabeidza 230 skolēni, kas ir lielākais absolventu skaits akadēmijas vēsturē. Docents Skadiņš uzskata, ka atbirums ir objektīva un pat nepieciešama parādība, jo daļa dalībnieku mācību laikā saprot, ka medicīna tomēr nav viņu aicinājums. “Dažkārt slikta pašsajūta, vērojot kādu operāciju, vai bailes no asinīm un intensīvais studiju ritms ir iemesli, lai neizvēlētos medicīnu. Labi, ka jaunietis to saprot jau skolas laikā, nevis pēc studiju uzsākšanas,” uzskata JMA vadītājs.

Nodarbību laikā skolēni apguva ne tikai ar nākotnes studijām saistītas tēmas, bet arī saņēma padomus, kurus var izmantot ikdienā, piemēram, kā COVID-19 izplatības laikā pareizi mazgāt rokas, vai sauļoties ir kaitīgi, kāda ir ultravioletā starojuma ietekme un citus.

Pieredze liecina, ka aptuveni 50 % no JMA absolventiem iestājas RSU. Statistika aug, jo pirms dažiem gadiem iestājās 40 %.

Neraugoties uz situāciju nākamruden, kuru saistībā ar pandēmiju šobrīd precīzi prognozēt nevaram, docents Skadiņš uzsver, ka JMA noteikti atkal būs. Tad redzēsim, vai epidemioloģiskā situācija atļaus organizēt ne tikai tiešsaistes, bet arī klātienes nodarbības.