Starptautiskā sadarbība

Kopš 1. septembra, kad  tika parakstīts nodomu protokols par Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) filiāles izveidi Vācijā, Elbas slimnīcā Štādē (EKS), uz Vācijas klīniku apgūt jaunas zināšanas un prasmes ir devušās jau trīs studentu grupas. Pirmā pilotgrupa, kurā bija desmit RSU vāciski runājošo studentu, Štādē pavadīja astoņas nedēļas no 2022. gada augusta beigām. Studenti apguva neiroloģiju, neiroķirurģiju, anestezioloģiju, intensīvo terapiju un toksikoloģiju. Kā stāsta RSU Ārvalstu klīnisko studiju vadītāja Ieva Lejniece, studenti augstu novērtēja plašās praktiskā darba un pieredzes iespējas, kuras piedāvāja vācu kolēģi un docētāji.

Novembra sākumā uz Štādi devās otrā RSU grupa. Arī tajā bija desmit studentu – Vācijas klīnikā viņi pavadīja sešas nedēļas un apguva ortopēdiju, traumatoloģiju un psihiatriju. I. Lejniece stāsta, ka vācu mācībspēki augstu novērtējuši RSU studentu zināšanas un paveikto. Arī RSU katedras bija apmierinātas ar studentu iegūtajām zināšanām Vācijā, jo, piemēram, traumatoloģijā un ortopēdijā gala pārbaudījumā astoņi studenti saņēma atzīmi "9", bet divi studenti "8".

Patlaban Elbas slimnīcā Štādē atrodas trešā grupa, kuras dalībnieki studē traumatoloģiju, ortopēdiju un psihiatriju, kā arī dzemdniecību un ginekoloģiju.

Šie studenti Vācijā uzturēsies astoņas nedēļas. Pēc Lieldienām jau uz ilgāku laiku – 9,5 nedēļām – uz Štādi brauks ceturtā studentu grupa, kas apgūs vēl plašāku tēmu loku – neiroloģiju, neiroķirurģiju, onkoloģiju, oftalmoloģiju, anestezioloģiju, toksikoloģiju un intensīvo terapiju.

rsu_studenti_eks_feb2023.jpg

RSU studenti Elbas klīnikā Štādē

I. Lejniece uzsver, ka RSU un EKS kopīgi parakstītais nodomu protokols iezīmēja aktīvas un abpusēji nozīmīgas sadarbības sākumu, ko apliecina ne tikai nākotnes plāni, bet arī līdz šim paveiktais. Studentu grupu mācību programmas Vācijā tiek veidotas, ņemot par pamatu RSU prasības un apstiprinātās mācību programmas, lai nodrošinātu, ka studiju kvalitāte Vācijā ir tāda pati kā RSU Rīgā. Rudenī veiksmīgi apgūtie studiju cikli patlaban tiek papildināti ar jauniem cikliem, pakāpeniski paplašinot sadarbību ar EKS un nodrošinot plašākās studiju iespējas.

Gan Štādē, gan citās Rietumeiropas klīnikās RSU studenti iziet sestā studiju gada praksi jau daudzus gadus, tomēr RSU filiāles statuss nākotnē nozīmēs to, ka studenti šajā Vācijas klīnikā apgūs klīnisko studiju ciklus praktiskās apmācībās jau ceturtajā un piektajā studiju gadā, principā sniedzot iespēju studentiem jau pēc trešā gada studēt Vācijā un atgriezties mājās.

RSU ir noslēgusi līgumus ar vairākiem Štādes klīnikas viesprofesoriem, kuri vada praktiskās nodarbības uz vietas.

Vācu klīnikā ir piemērotas mācību telpas, tomēr, studentu skaitam pieaugot, vācu partneri plāno celt īpašu, studijām pielāgotu ēku. Līdzšinējās RSU studentu grupas Ārvalstu klīnisko studiju vadītāja sauca par pilotgrupām, jo tās izmēģina praksē ieplānoto ilgtermiņa sadarbības veidu.

Instargram video par RSU studentu mācībām Elbas slimnīcā Štādē