Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība
Starptautiskā sadarbība

11. aprīlī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) tika atklāts Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Sadarbības centrs profesionālajā veselības aprūpes izglītībā. Tā funkcijas ir deleģētas RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātei.

PVO Sadarbības centrs ļaus plašāk piedāvāt RSU docētāju zināšanas un pieredzi starptautiskā mērogā, kā arī attīstīt pētniecību, iesaistoties dažādos PVO tīkla projektos 53 valstīs. Centrs arī palīdzēs citviet pasaulē pilnveidot studiju programmas atbilstoši PVO rekomendācijām.

Uzrunājot sadarbības centra svinīgās atklāšanas dalībniekus, RSU rektors profesors Aigars Pētersons raksturoja PVO kā ilgtermiņa sadarbības partneri, kas palīdz sinhronizēt mācību programmas veselības aprūpē. Vadlīnijas, kas tiek izdotas visām ES valstīm, ir saistošas arī Latvijai. Sadarbības centra atklāšana palīdzēs PVO sniegto pieredzi transformēt pētniecībā un studiju programmu pilnveidošanā. Ilgtermiņā ieguvēji būs pacienti. Profesors A. Pētersons ir pārliecināts, ka RSU nav izvēlēta nejauši, jo ir atvērta Eiropas augstskola ar kvalitatīvām studiju programmām, attīstību pētniecību un labi sakārtotu infrastruktūru, turklāt RSU ir izteikti starptautiska universitāte.

PVO Eiropas reģionālā biroja vadītāja Gabriela Džeikoba (Gabrielle Jacob) kā izcilu novērtēja līdzšinējo PVO un RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes sadarbību, īpaši uzsverot fakultātes docētāju kā PVO ekspertu dalību starptautiskajās programmās. Kā uzsvēra G. Džeikoba, patlaban PVO notiek nozīmīgas reformas, tiek attīstīta pētniecība, modernās digitālās tehnoloģijas un izglītība. Tas nebūtu iespējams bez aktīvas sadarbības ar reģionālajiem centriem.

Veselības ministre Ilze Viņķele izteica prieku par Latvijas kā  saņēmējvalsts transformāciju par donorvalsti, kas sniedz iespēju pilnvērtīgi piedalīties zināšanu eksportā. Ministre uzsvēra, ka tas ir arī tautsaimniecību veicinošs pasākums un izteica cerību, ka centrs būs papildus atspēriena punkts Latvijā gan veselības izglītībā, gan veselības politikas veidošanā.

RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes dekāne profesore Inga Millere stāstīja, ka doma par sadarbības centra izveidi radās, piedaloties pasākumos, kas bija saistīti ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienībā 2015. gada pirmajā pusē. Dalība pasākumos pavēra iespējas fakultātes tālākajai starptautiskajai virzībai un integrācijai globālajā vidē. Jau toreiz RSU izteica vēlmi par centra izveidi, tomēr PVO ļoti rūpīgi vērtē kandidātus, un bija jāpaiet vairākiem gadiem, lai šī centra dibināšana kļūtu iespējama. Profesore Inga Millere jau ir konsultējusi ārvalstu partnerus, apmācot Armēnijas veselības ministrijas un veselības aprūpes darbiniekus par veselības aprūpes speciālistu izglītošanas iespējām un veidiem. Kā jaunu izaicinājumu un iespēju izglītības jomā centra atklāšanu novērtēja arī fakultātes prodekāns Toms Pulmanis.

Kopumā pasaulē ir vairāk nekā 800 PVO sadarbības centru 90 valstīs; 34 Eiropas valstīs ir 290 sadarbības centru. Eiropā visvairāk tādu ir Lielbritānijā, Itālijā, Vācijā, Krievijā un Šveicē. RSU izveidotais PVO sadarbības centrs līdzdarbosies starptautiskās programmās 53 reģiona valstīs; tas ir otrais PVO centrs Latvijā.