Mākslinieciskie kolektīvi

Nākamnedēļ, 17.–19. jūnijā, RSU jauktais koris Rīga un tautas deju ansamblis Ačkups dosies uz Lietuvas galvaspilsētu Viļņu, kur piedalīsies Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētkos Gaudeamus. Abu kolektīvu vadītāji un dalībnieki iepazīstināja rektoru prof. Aigaru Pētersonu ar sagatavošanās procesu šiem svētkiem, kā arī ieskicēja citas aktualitātes.

koris_riga_tda_ackups_rektors.jpg

No kreisās: dejotājs Žanis Sevastjanovs, RSU aulas vadītāja Astra Puriņa, kora Rīga vadītāja Evita Taranda, tautas deju ansambļa Ačkups vadītāja Elita Treilone, rektors profesors Aigars Pētersons, kora Rīga vadītāja Zane Zilberte, kora tērpzine Ieva Jēkabsone, dejotāja Laima Mukāne kormeistars Uģis Meņģelis.

Līdz ar valstī noteikto Covid-19 izplatības ierobežojumu atcelšanu, RSU jauktais koris Rīga martā atsāka kopmēģinājumus Senāta zālē, aulā un aulas mēģinājumu zālē. Koristiem tiekoties mēģinājumos divreiz nedēļā, sagatavota programma Baltijas studentu dziesmu un deju festivālam Gaudeamus un spraigā darbā turpinās gatavošanās Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem. Lai arī dziesmu svētki notiks vien 2023. gadā, patlaban repertuārs faktiski jau apgūts, un 2. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē tas būs jāatrāda organizatoriem.

Koristu sastāvu izdevies noturēt arī pandēmijas laikā, un uz Gaudeamus mūsu koris dosies ar diviem autobusiem 60 dalībnieku kopskaitā. Gan kora labās reputācijas, gan plašā sastāva dēļ Rīga būs vienīgais kolektīvs no Latvijas, kas uzstāsies Gaudeamus īpašajā programmā ar koncertu Viļņas Sv. Jāņa baznīcā.

Papildus koncertēšanai koris darbojies arī citos virzienos – ir veikts Gaudeamus Igitur audioieraksts, kuru nu varēs profesionāli atskaņot dažādos akadēmiski svinīgos pasākumos. Paužot atbalstu Ukrainai, ierakstītas arī divas ukraiņu tautasdziesmas.

Arī deju kolektīvs tiekas mēģinājumos divas reizes nedēļā. Stingro ierobežojumu laikā dejots tika gan parkos un stadionos, gan ar platformas Zoom starpniecību, bet nu jau trīs mēnešus mēģinājumi atgriezušies RSU telpās. Kā norādīja Ačkupa vadītāja Elita Treilone, Mārupes ielas dienesta viesnīcas deju zāle kolektīvam ir kļuvusi par šauru, taču ir noskatīta cita lieliski piemērota vieta mēģinājumu noturēšanai – zāle RSU ēkā Kuldīgas ielā 9a. "Tā ir izcila telpa ne vien platības, bet arī ventilācijas un apgaismojuma ziņā," vērtē E. Treilone.

Līdzīgi korim arī Ačkups ir sagatavojis programmu Gaudeamus un turpina strādāt ar programmu nākamā gada dziesmu un deju svētkiem. Īpašo šovasar gaidāmo pasākumu vidū ir dejotāju un dziedātāju svētki Dziesma dejo. Deja skan Mežaparka Lielajā estrādē 5.–6. augustā. Šo svētku horeogrāfs ir Agris Daņiļevičš.

Studentu dziesmu svētku tradīcija aizsākās Igaunijā 1955. gada Dziesmu svētku laikā. Gaudeamus notiek pārmaiņus trijās Baltijas valstīs, lielākoties ik pēc četriem gadiem. Iepriekšējo reizi studentu svētki tika svinēti 2018. gadā Tartu, Igaunijā.