Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Starptautiskā sadarbība

Neraugoties uz Covid-19 pandēmiju un tās izraisītajām grūtībām visā pasaulē, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ne tikai sekmīgi pārvar dažādas grūtības, bet arī turpina strauju attīstības ceļu. Viens no apliecinājumiem tam ir RSU studiju programmu Medicīna un Zobārstniecība satura un struktūras pilnveidošana. Pēc ieguldītā darba un veiktajām izmaiņām studiju programmas atbilst vadošo Eiropas universitāšu studiju programmām, un tajās ievērojami ir palielināts prakses laiks studiju noslēguma gadā.

Spilgts piemērs tam ir desmit nedēļu klīniskā prakse 6. kursa studentiem, kas šogad notiek pirmo reizi, un var nešaubīgi teikt, ka tā notiek veiksmīgi. Prakses tiek īstenotas, balstoties uz rotācijas principu. Ir četru nedēļu prakse ķirurģiskajās slimībās, četru nedēļu prakse iekšķīgajās slimībās un divu nedēļu prakse specialitātē pēc studenta brīvas izvēles.

Prakses oficiālais laiks ir no 31. augusta līdz 6. novembrim, taču, lai nodrošinātu plašākas iespējas studentiem atrast prakses vietas mītnes zemē, tika dota iespēja praksi sākt ātrāk, izmantojot vasaras brīvlaiku.

Kopumā šoruden praksē ir simt divdesmit deviņi ārvalstu studenti, un piecdesmit trīs no viņiem ir Vācijā. Medicīnas studente Izabella Kristīna Maijere-Tešendorfa (Isabelle Kristina Meyer-Teschendorf), balstoties uz jauno rotācijas principu, praksē bija divās Vācijas klīnikās. Sarunā viņa uzsvēra, ka jaunais prakses princips, kas dod iespēju iegūt padziļinātas zināšanas dažādās medicīnas jomās, atbilst tām prasībām, kādas jaunajiem ārstiem izvirza modernā medicīna.

Isabelle-Kristina-Meyer-Teschendorf02.jpgIzabella Kristīna Maijere-Tešendorfa kopā ar kolēģi Svētā Bernarda klīnikā. Foto no privātā arhīva

Kurās Vācijas klīnikās praktizējies?

Mana desmit nedēļu prakse notika divās Vācijas klīnikās. Tās pirmie posmi – prakse iekšķīgajās slimībās un brīvās izvēles – norisinājās Svētā Bernarda klīnikā Kampā-Lintfortē (Kamp-Lintfort), kas ir pilsēta Ziemeļreinā-Vestfālenē. Šī slimnīca, kas atrodas 30 km no Nīderlandes robežas, ir RSU sadarbības klīnika. Tieši pateicoties RSU un klīnikas sadarbībai, man bija iespēja būt praksē un apgūt daudz jauna. Divu nedēļu brīvās izvēles praksi veicu ķirurģiskajās slimībās, un tā notika pašvaldības slimnīcā Pirmazensā (Pirmasens), kas atrodas Vācijas dienvidrietumos netālu no Francijas robežas un ir viens no vadošajiem ķirurģijas centriem reģionā.

sveta_bernarda_hospitalis_vacija.jpg

Vācijas Svētā Bernarda hospitālis. Foto no www.st-bernhard-hospital.de

Kādi bija tavi kā topošās ārstes lielākie ieguvumi?

Prakses laikā Svētā Bernarda hospitālī iekšējo slimību rotācijas ciklā man bija iespēja gūt iemaņas gastroenteroloģijā, kardioloģijā un nefroloģijā. Savukārt izvēles kursa ietvaros es pievienojos klīnikas Ortopēdijas nodaļai, kas ir viena no zināmākajām Reinas-Rūras reģionā. Nodaļā tiek izmantota multimodālā sāpju terapija, un tās mugurkaula ārstniecības metodes ir īpaši modernas un efektīvas. Man bija unikāla iespēja to visu redzēt, piedalīties procesā un mācīties.

Svētā Bernarda hospitāļa Kardioloģijas nodaļa ir plaši zināma ar to, ka meklē cēloņus un novērš sāpes krūtīs, kas bieži vien ir infarkta pazīme. Šīs nodaļas ārstniecības komanda pievērš uzmanību arī sirds aritmijas diagnostikai un ārstniecībai. Viena no ārstniecības metodēm ir elektrokardiostimulatora implantācija. Darba diena bija ļoti daudzveidīga un piesātināta. Tās laikā bija iespēja gan iemācīties daudz ko jaunu, gan saprast, cik daudz vēl jāapgūst. Viss šeit redzētais un paveiktais būs nozīmīgs manā ārsta darbā.

Isabelle-Kristina-Meyer-Teschendorf_0.jpg

Izabella Kristīna Maijere-Tešendorfa (otrā no kreisās) pie Svētā Bernarda hospitāļa. Foto no www.st-bernhard-hospital.de

Kāda bija prakse otrajā prakses posmā, kad apguvi ķirurģiju?

No pilsētas Vācijā pie Nīderlandes robežas pārcēlos uz pilsētu valsts dienvidos pie Francijas robežas, kas ir aptuveni 350 km attālumā. Prakse notika pašvaldības slimnīcā Pirmazensā (Städtisches Krankenhaus Pirmasens). Pilsētu iekļauj brīnišķīgs mežs, kas veido aizsargājamu nacionālo dabas parku.

Šajā slimnīcā es pievienojos Vispārējai un traumu nodaļai. Klīnika sadarbojas ar Vācijas vairogdziedzera centru, kas tika nodibināts Ķelnē 2006. gadā. Varbūt tas ir viens no iemesliem, kādēļ, kā atklāju prakses laikā, mani īpaši interesē vairogdziedzera ārstniecība un operācijas. Pirmazensas pašvaldības slimnīca ir zināma ar savu labi attīstīto trūču ārstniecības centru, un tajā ir moderns endoprotezēšanas centrs.

Kāda bija tava prakses diena?

Mana darba jeb prakses diena sākās ar ikrīta mediķu sanāksmi, kurā tiek apspriesta operatīvā situācija, izmaiņas pacientu veselības stāvoklī, noteiktas turpmākās ārstniecības metodes, apskatīti analīžu rezultāti, plānotas manipulācijas un izrunāti citi ar ārstniecības gaitu saistītie jautājumi. Es piedalījos regulārajās ārstu rīta vizītēs, pacientu iztaujāšanā un situācijas izvērtēšanā. Bieži palīdzēju pieredzējušajiem mediķiem, iegūstot pacientu asins paraugus analīzēm.

Prakses laikā Ķirurģijas nodaļā piedalījos vairākās operācijās, piemēram, žultspūšļa izņemšanas, trūces un vairogdziedzera operācijās.

Isabelle-Kristina-Meyer-Teschendorf03.jpgFoto no privātā arhīva

Kardioloģijas nodaļā es praktizējos sirds katetru laboratorijā, bet gastroenteroloģijas nodaļā mācījos, ka taisīt endoskopiju un vēdera dobuma ultrasonogrāfiju. Ieguvu labu praksi, vērtējot un analizējot pacientu elektrokardiogrammas.

RSU sadarbības klīnikas Svētā Bernarda hospitāļa Neatliekamās medicīniskās palīdzības un Ortopēdijas nodaļā apguvu, kā taisīt anamnēzi jeb slimības vēsturi. Lai to izveidotu, ārsts iztaujā pacientu, dažkārt arī tuviniekus un iegūst pamatinformāciju par pacienta veselību un saslimšanām ilgākā laika periodā. Tas nepieciešams, lai varētu precīzi noteikt diagnozi un ārstniecības plānu. No traumatologiem iemācījos, kā, izmantojot rentgenu, atpazīt dažādus lūzumus.

Kas palicis prātā no studiju laika RSU?

Es ļoti augstu vērtēju studijas RSU un zināšanas, ko ieguvu no augsti kvalificētiem mācībspēkiem, tādēļ patiesi iesaku citiem jauniešiem, kuru izvēlējušies ārsta profesiju, studēt RSU.

Studiju programmas piedāvājums un dažādu mācību ciklu apvienojuma princips ir universāls un mūsdienu prasībām atbilstošs. Uzskatu, ka studijas nelielās grupās, kā arī praktisko un teorētisko studiju apvienojums ir ļoti efektīvs. Turklāt ir iespēja studēt angļu valodā, ko RSU realizē augstā līmenī.