Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem

Piecu Latvijas studentu komanda Magnalysis inovāciju sacensībās piedāvā risinājumus rindu un izmaksu samazināšanai magnētiskās rezonanses izmeklējumiem. Studenti ar savu ideju jau ir pārvarējuši pirmo starptautiskā inovāciju konkursa Prototron kārtu un iekļuvuši veiksmīgāko 58 komandu sastāvā. Pašlaik viņi meklē atbalstu inovāciju tālākai attīstībai.

RSU_med_studenti_inovaciju_sacensibas_magn_rezon_izmekl02.jpg

Ņikita Stepanovs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes 2. kursa students:

"Mūsu ambīcija ir izmainīt radioloģijas pasauli. Pašlaik strādājam pie diagnostisko attēlu rekonstrukcijas, analīzes un uzglabāšanas tehnoloģijas Magnalysis, kas provizoriski ļaus pat par 50 procentiem samazināt nepieciešamo laiku magnētiskās rezonanses izmeklējuma rezultātu iegūšanai. Tas ir īpaši svarīgi neatliekamās situācijās.

Kopumā šis rīks ir izveidots, lai risinātu trīs pašlaik aktuālas veselības aprūpes problēmas: garas rindas, augstas izmaksas un decentralizētas datubāzes, kuru potenciāls netiek pilnībā izmantots."

Komandā ir apvienojušies RSU Medicīnas fakultātes studenti Ņikita Stepanovs un Vladislavs Osipenko, programmētājs Kārlis Ketners no Rīgas Ekonomikas augstskolas, Ēriks Cvetkovs un Artūrs Koņevņikovs no Latvijas Universitātes.

RSU_med_studenti_inovaciju_sacensibas_magn_rezon_izmekl01.jpg

Magnalysis ideja ir radīt uz mākoņa balstītu tehnoloģiju, kas uzlabos magnētiskās rezonanses skenēšanas ātrumu un precizitāti.

Atšķirībā no tradicionālās metodes, kad skenēšana tiek novērtēta pēc stundu ilgas procedūras, Magnalysis izmanto mākslīgā intelekta metodes, lai reālā laikā veiktu attēlu rekonstrukciju un analīzi. Sistēma ir domāta radiologiem un ķirurgiem, kuriem nepieciešams iegūt ātras un augstas kvalitātes magnētiskās rezonanses skenējumus. Atšķirībā no dārgajiem attēlveidošanas klasteriem slimnīcās Magnalysis plāno izmantot modernākos konvolūcijas neironu tīklus un nodrošināt slimnīcām centrālo datubāzi attēlveidošanas datiem, kas būs pieejami no visiem datoriem ar interneta savienojumu.

Idejas izstrādes gaitā komandu konsultēja radiologs diagnosts Romāns Osipenko: "Magnalysis komandas ideja ir inovatīvs risinājums, kas var būtiski uzlabot pašreizējo Latvijas medicīnas situāciju, kur pieprasījums pēc augstās kvalitātes diagnostikas arvien pieaug, bet proporcionāli pagarinās arī pacientu rindas.

Ja mums būtu iespējams samazināt laiku magnētiskās rezonanses attēla iegūšanai, tas ļautu palielināt izmeklēšanas skaitu slimnīcā, turklāt ievērojami samazinot to izmaksas. Ir patīkami dzirdēt, ka arī Latvijā attīstās digitālā nozare un sāk parādīties risinājumi medicīnā." 

Lai turpinātu cīņu inovāciju konkursā, komandas uzdevums šajā posmā ir piesaistīt pūļa finansējumu.

Pēdējā posmā cīņa notiks starp 10 spēcīgākajām idejām, līdz 28. maijā tiks paziņots uzvarētājs. Galvenā balva ir 35 000 eiro un atbalsta programmas no dažādiem sponsoriem.