Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
Studentiem

8. novembrī Rīgas Stradiņa universitātē prof. Aleksandrs Lerners (Alexander Lerner) Erasmus+ programmas ietvaros lasīja vieslekcijas par bruņotu konfliktu izraisītu ekstremitāšu ievainojumu ārstēšanu, Sīrijas karā cietušo ārstēšanu Izraēlā un par ortopēdiskajām saslimšanām mākslā.

Lekciju tēmas

  • Complex treatment after modern combat trauma to limbs
  • Limb salvage vs amputation
  • Israely trauma care for syrian war victims
  • Orthopaedic diseases in art

Aleksandrs Lerners ir Barilana Universitātes Galilejas Medicīnas fakultātes profesors, Zifas Medicīnas centra Ortopēdijas nodaļas vadītājs (Izraēla), ilggadējs RSU Ortopēdijas katedras sadarbības partneris. Prof. Lerners ir viens no ievērojamākajiem traumatologiem, ortopēdiem militāru konfliktu izraisītu ekstremitāšu ievainojumu ārstēšanā, AO Traumas Asociācijas loceklis.

Prof. A. Lerners 1977. gadā absolvējis Vitebskas Medicīnas institūtu. No 1991. līdz 2010. gadam viņš strādājis Rambama Medicīnas centrā Haifas pilsētā Izraēlā, nodarbojies ar smagu, tostarp bruņotu konfliktu izraisītu, ekstremitāšu traumu ārstēšanu un rekonstruktīvo ķirurģiju. No 2008. līdz 2010. gadam vadījis Kompleksās ortopēdijas dienestu Rambama Medicīnas centrā.

Kopš 2010. gada prof. A. Lerners ir Zifas Medicīnas centra Ortopēdijas departamenta vadītājs, kopš 2013. gada Barilana Universitātes Galilejas Medicīnas fakultātes klīniskais profesors. Viņš ir AO Traumas asociācijas loceklis, daudzu starptautisku publikāciju, tajā skaitā trīs grāmatu, autors: A. Lerner, N. Reis, M. Soundry "Severe injuries to the limbs; Staged Treatment", Springer, 2007A. Lerner, M. Soundry "Armed conflicts injuries to the extremities: A treatment manual, Springer, 2012"Orthopedic Injuries in Natural Disasters and Mass Casualty Events”. N. Wolfson, A. Lerner, L. Roshal (Eds.), Springer, 2016.

Kopš 2013. gada prof. Lernera vadītajā Ortopēdijas nodaļā ārstējušies vairāki simti smagi cietušo, kuri no Sīrijas pierobežas zonas nonākuši Zifas Medicīnas centrā. Sīrijā ir sagrauta veselības aprūpes sistēma un cietušie ar smagām šāvienu un sprādzienu izraisītām traumām tiek atvesti uz robežu, Izraēlas armijas mediķi sniedz viņiem neatliekamo medicīnisko palīdzību un nogādā Zifas Medicīnas centrā, kur prof. Lerners glābj ievainoto dzīvību un ekstremitātes. Cietušajiem tiek nodrošināta neatliekamā ārstēšana, pamatojoties uz bojājumu kontroles ortopēdijas principiem, pēc kuras cietušie ātri (vidējais hospitalizācijas laiks ir 10 dienas) tiek nosūtīti atpakaļ uz Sīriju.

Zifas Medicīnas centra mājaslapa