Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem

No 12. līdz 14. augustam Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) pirmo reizi notika Klīnisko prasmju vasaras skola, kuru organizēja Medicīnisko simulāciju studentu zinātniskais pulciņš kopā ar MITC un Studējošo pašpārvaldi.

Trīs dienu laikā RSU Medicīnas fakultātes studenti apguva elpceļu nodrošināšanu, injekcijas, ekstremitāšu imobilizāciju, pacienta sagatavošanu operācijai un citas klīniskās prasmes, kuras slīpēt palīdzēja vecāko kursu studenti, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) profesionāļi, RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pārstāvji un citi eksperti.

mitc_grupas_bilde.jpg

Kā stāsta vasaras skolas organizators, MITC klīnisko simulāciju speciālists Aleksandrs Oborins, vasaras skolas ideja balstās pieejā "students māca studentu", kad ārstu uzraudzībā vecāko kursu studenti ar pieredzi klīniskajā darbā dažādās ārstniecības iestādēs un NMPD palīdz jaunāko kursu studentiem apgūt pamata klīniskās prasmes.

Klīnisko prasmju vasaras skolas veidotāji ir pārliecināti, ka mācības simulētā vidē veicina izpratni par rīcību sarežģītās un dzīvībai bīstamās situācijās, kā arī stiprina studentu pārliecību par saviem spēkiem.

Trīs dienas – trīs tēmas

Pasākums norisinājās trīs dienas, un katra diena atšķīrās no iepriekšējās ar tēmām, vieslektoriem, izspēlētajām simulācijām un pat ar dalībnieku dresscode.

Pirmā diena tika veltīta neatliekamai medicīniskajai palīdzībai 

Vieslektors Roberts Fūrmanis dalījās zināšanās par padziļinātu atdzīvināšanas algoritmu izmantošanu. Kolēģi no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mācīja strādāt ar aprīkojumu gan no NMPD brigādes transportlīdzekļa, gan no NMPD ārstu specialistu brigādes automašīnas. 

mitc_f15.jpg

Studenti mācīja cits citam elpceļu nodrošināšanas klīniskās prasmes: nazofaringeālā un orofaringeālā elpvada ievadīšanu, AMBU maisa korektu lietošanu, skābekļa terapijas pamatprincipus un skābekļa masku izmantošanu, kā arī endotraheālo intubāciju. Lekcijām un prasmju stacijām sekoja paraugdemonstrējums simulētā vidē, kura laikā NMPD brigāde parādīja, kā tiek izvērtēts un transportēts politraumu guvis pacients. 

mitc_trauma1.jpg

Dienas beigās ārsts Jevgenijs Kravčuks projekta dalībniekiem mācīja komunikācijas pamatprincipus klīniskajā vidē, kā arī pacienta "nodošanu", izmantojot starptautiskos algoritmus. 

"Šis ir noderīgs un uz praktisko prasmju pilnveidošanu orientēts kurss. Studentiem bija iespēja iepazīties ar aprīkojumu, kas tiek lietots NMPD transportlīdzekļos un stacionāros. Mācību laikā tika izspēlēti vairāki scenāriji, kuros kursantiem ne tikai bija jāveic glābjošas procedūras, bet arī jāpieņem kompleksi lēmumi,"

stāsta Jevgenijs Kravčuks.

Otrā projekta diena veltīta traumatoloģijai, neatliekamajai un katastrofu medicīnai

Dienas sākumā RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pārstāves ārstes Renāte Kangsepa un Lelde Logina projekta dalībniekiem vadīja lekciju Krīžu un sēru reakcijas. Terapijas iespējas. Klīniskie piemēri.

Pēc tās visu dienu sekoja studentu vadītas klīnisko prasmju stacijas, kurās tika apgūtas tādas manipulācijas kā vakuummatrača lietošana, korekta pacienta imobilizēšana un  transportēšana ar nestuvēm, ekstremitāšu imobilizācija, iegurņa imobilizācijas jostas lietošana, taktiskā žņauga izmantošana, motociklista ķiveres novilkšana traumu guvušam pacientam un kakla imobilizācija, mugurkaula imobilizācijas un pacienta evakuācijas ierīces (SED) izmantošana, kā arī triāžas pamatprincipi. 

mitc_auto1.jpg

Dienas noslēgumā tika izspēlētas četras dažādas simulācijas, tostarp, automašīnas avārija MITC pagalmā, satiksmes negadījums ar motociklu, kritiens no augstuma un gāzes balona sprādziens sporta zālē.

mitc_tumsa.jpg

"Jebkurā darbavietā visvairāk mīl tos jaunos kolēģus, kuri vismazāk jāauklē.

Šo trīs dienu laikā redzēju ne tikai zinātkārus studentus, bet arī cienītus un patstāvīgus jaunos medicīnas nozares darbiniekus," uzsver RSU Medicīnas fakultātes 6. kursa students, Anestezioloģijas un reanimatoloģijas studentu zinātniskā pulciņā vadītājs Mārtiņš Saulīte, kurš NMPD strādā jau trīs gadus.

Trešajā dienā studenti apguva slimnīcā nepieciešamās prasmes 

Dienas sākumā RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pārstāvis Ernests Pūliņš-Cinis vadīja lekciju ar lomu spēles elementiem Ārsta un pacientu attiecību problēmsituāciju risināšana

Vēlāk NMPD brigāžu atbalsta centra Krasts vadītājs Rafaels Ciekurs vadīja studentiem meistarklasi par intravenozas pieejas nodrošināšanu, bet ārsta palīgs Andrejs Gusakovs mācīja intraosālas pieejas nodrošināšanas algoritmu.

Studenti mācīja cits citam defibrilatora izmantošanu, sinhronizētu un nesinhronizētu kardioversiju, sirds ārējo stimulāciju, pacienta asinsgrupas identificēšanu, urīnpūšļa kateterizāciju, nazogastrālās zondes ievadīšanu un pacienta EKG pierakstu.

Diena beidzās ar projekta vadītāja Aleksandra Oborina lekciju par medicīniskās simulācijas pamatprincipiem.

"Man kā cilvēkam, kurš tikko ir sācis strādāt NMPD, šī vasaras skola kļuva par platformu, kur es apguvu teorētiskās un praktiskās iemaņas, kas nepieciešamas ikdienas darbā. Pateicoties kvalitatīvām simulācijām, varēju praktiski pilnveidot savas prasmes, pirms tās lietot reālajā dzīvē. Šajās trīs dienās ieguvu papildu motivāciju un, godīgi sakot, arī svaigu elpu savām tālākajām studijām,"

saka Medicīnas fakultātes 6. kursa students Pāvels Ananovs, kurš nesen ir sācis strādāt NMPD.

"Klīnisko prasmju vasaras skola ir lielisks piemērs studentu iniciatīvai un veiksmīgai sadarbībai, kad sākotnējā ideja īstenota kopā ar MITC darbiniekiem un nozares ekspertiem.

Pēc ilgstoša studiju procesa attālināti ar ierobežotu individuālu piekļuvi prasmju apguvei Klīnisko prasmju vasaras skolas laikā studenti azartiski iesaistījās dažādu klīnisko situāciju izspēlē simulētā vidē.

Esam gandarīti, redzot tik aizrautīgus studentus, un esam gatavi atbalstīt studējošo iniciatīvas arī turpmāk," uzsver RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore Ieva Šlēziņa.

Pasākumu organizēja Medicīnas fakultātes 3. kursa students, Medicīnisko simulāciju studentu zinātniskā pulciņa bijušais vadītājs Aleksandrs Oborins kopā ar 1. studiju gada anestezioloģijas, reanimatoloģijas rezidenti Kristīni Maķi un MITC komandas atbalstu.

Pasākuma mentors bija Klīnisko prasmju un medicīnas tehnoloģiju katedras vadītājs asoc. prof. Oļegs Sabeļņikovs, konsultēja – ārsts Jevgenijs Kravčuks.

Pasākumu atbalstīja RSU Studējošo pašpārvalde, RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedra un NMPD.