Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Konferences, semināri
Zobārstniecība, mutes medicīna

2022. gada 7. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā norisinājās starptautiskā konference Zobārstniecības izglītībai – 100, kas pulcēja ne vien praktizējošus zobārstus, zobu higiēnistus, sejas un žokļu ķirurgus un citus speciālistus, bet arī šo jomu studentus.

Konferencē piedalījās gan pašmāju, gan Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Norvēģijas un ASV eksperti. Tajā zobārstniecības izglītība tika skatīta gan vēsturiski, gan nākotnes perspektīvā, iezīmējot starptautiskās attīstības tendences un izaicinājumus.

Konferences atklāšanā sanākušos aptuveni 750 dalībniekus uzrunāja augstskolas rektors prof. Aigars Pētersons, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Tālākā konferences darba kārtība ritēja trīs sesijās. Pirmajā no tām Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja eksperti Mārtiņš Vesperis un Maija Pozemkovska sniedza vēsturisku ieskatu zobārstniecības izglītības izaugsmē Latvijā. Savukārt šībrīža aktualitātes un nākotnes tendences ieskicēja RSU Zobārstniecības fakultātes dekāns asoc. prof. Andris Ābeltiņš, bet Eiropas mēroga perspektīvu mutes veselības aprūpes speciālistu izglītībā iezīmēja Eiropas Zobārstu izglītības asociācijas pārstāvis Pols Barkvols un profesore Ilze Akota.

Konferences otrās sesijas fokusā bija starptautiskās sadarbības nozīme. Lietuvas un Somijas ekspertu vadībā varēja izzināt priekšrocības dalībai Starptautiskās zobārstniecības pētniecības asociācijā, kuras valdē ir arī RSU profesore Ilze Akota. Skatījumu uz topošo zobārstu sagatavošanu kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā – prezentēja pārstāvji no Tartu Universitātes, Lietuvas Veselības zinātņu universitātes un Viļņas Universitātes. Tikmēr ASV zobārstu izglītības perspektīvu piedāvāja pārstāvis no Bufalo Universitātes, ar kuru RSU veidojas sadarbība gan zobārstniecības tālākizglītībā, gan biomateriālu izpētē. Savukārt ar daudzsološo starptautiskās sadarbības platformu – Baltijas Biomateriālu ekselences centru – iepazīstināja šī projekta vadītāja RSU Stomatoloģijas institūtā doc. Ilze Šalma.

Zobārstniecība ir viena no jomām, kur izglītošanās neapstājas līdz ar diploma iegūšanu. Par tālākizglītības programmas īstenošanu konferences noslēdzošajā sesijā runāja profesore Anda Brinkmane. Tikmēr ar Stomatoloģijas institūta attīstības iecerēm iepazīstināja tā ilggadējā direktore prof. Ilga Urtāne, savukārt konferences izskaņā auditorija tika iepazīstināta ar RSU Zobārstniecības fakultātes katedru zinātniskajiem sasniegumiem.