RSU notika Pasaules talkas ieskaņas pasākums
Ceturtdien, 14. septembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pagalmā, klātesot RSU vadības un Studējošo pašpārvaldes pārstāvjiem, Lielās talkas organizētājiem un citiem vides aktīvistiem, notika Pasaules talkas ieskaņas pasākums.
Pasaules talku, kura notiks 16. septembrī, organizē kustības Lielā talka pārstāvji, un šogad tās fokuss ir vērsts uz jauniešu iesaisti vides aizsardzības aktivitātēs. Pasākuma viesi RSU pagalmā iestādīja trīs rododendrus, ar to simboliski iekļaujoties Laimes koku stādīšanas akcijā. Turklāt RSU saņēma Latvijas Hokeja izlases spēlētāja un Pasaules čempionāta hokejā 2023 bronzas medaļnieka Riharda Bukarta dāvināto Laimes koku – balto pārsliņu koku – ar vēlējumu universitātei, lai tas nes jaunus sasniegumus zinātnē un pētniecībā, kā arī piesaista gudrus un zinātkārus studentus, kas ir atbildīgi pret vidi.
Pasaules talka ir starptautiska vides kustība, kurā iesaistītas 197 valstis ar mērķi rūpēties par vides tīrību un zaļo dzīvesveidu. Pasaules talka norisināsies jau sesto gadu pēc kārtas, un tās ietvaros tiks veikti vides sakopšanas un labiekārtošanas darbi, kā arī tiks atklāts jau sestais Laimes koku parks, kas atradīsies Ādažu novadā. Šogad Pasaules talkas sauklis ir “Tīra un netīra vide sākas mūsu galvā”, lai atgādinātu, ka no mūsu domāšanas atkarīga mūsu rīcība un no mūsu rīcības ir atkarīgs, kādā vidē mēs visi dzīvojam.
“Šis ietalkošanas pasākums ir ļoti simbolisks un notiek pie Rīgas Stradiņa universitātes, lai ieliktu pamatu mūsu nākotnes sadarbībai.
Lielākā daļa cilvēku, kuri iesaistās Pasaules talkā, ir jaunieši. Viņi ir aktīvi, ar daudz skaidrāku vīziju par valsti, kādā viņi grib dzīvot, daudz zinošāki par vides problēmām un aktuālajiem jautājumiem,”
uzsvēra Lielās talkas organizatore Vita Jaunzeme.
RSU prorektors akadēmiskajā darbā asoc. prof. Dins Šmits atzīmēja: “RSU mācās ārvalstu studenti no vismaz trešdaļas pasaules valstu, kas šogad piedalās Pasaules talkā. RSU ir svarīgi ANO ilgtspējības attīstības mērķi, un tie ir iekļauti RSU stratēģijā. Arī mūsu studiju programmās ir studiju kursi gan par sabiedrības un vides veselību, bet par ekonomikas ilgtspējību, pārtikas drošību un citiem sociālo zinātņu jautājumiem.”
“RSU ir ieviesta jauna un moderna atkritumu šķirošanas sistēma, rūpējamies par plastmasas lietošanas mazināšanu ikdienā un par ēku energoefektivitāti, kā arī labiekārtojam vidi,” par praktiskajiem soļiem videi draudzīgā saimniekošanā stāstīja RSU Infrastruktūras departamenta direktors Dainis Zemešs.
RSU Studējošo pašpārvaldes valdes priekšsēdētāja Luīze Monta Remese uzsvēra, ka jauniešiem vides un zaļā dzīvesveida jautājumi paliek arvien aktuālāki. Viņa aicināja visus sākt ar ikdienas paradumu maiņu, jo šādi mazie soļi zaļā dzīvesveida virzienā ietekmēs, kādā vidē nākotnē dzīvosim.
Pasākumā piedalījās arī Latvijas pārstāve organizācijā Let’s do ir World Aiva Rozenberga, konkursa Zaļais, kur esi?! uzvarētājs Māris Strautnieks un koklētāja Zane Sniķere.
Pasaules talka šogad norisināsies jau sesto gadu pēc kārtas, un 197 valstīs notiks atkritumu savākšanas talkas. Latvijā, kā ierasts, Lielā talka notiek pavasarī, taču rudenī Pasaules talkas dienā notiek citas aktivitātes – tiek stādīti Laimes koki, organizētas publiskas diskusijas un izglītota sabiedrība. Šogad sabiedrība īpaši tiek aicināta iesaistīties un palīdzēt cietušajiem augusta vētru seku likvidēšanā.