Psiholoģija
Konferences, semināri
Rehabilitācija

25.–27. aprīlī Rīgas Stradiņa universitāte uzņems COST akcijas Network on evidence-based physical activity in old age​ (PhysAgeNet, CA20104)​ konferenci.

Mazkustīgs dzīvesveids vecumdienās ir saistīts ar paaugstinātu hronisku un invaliditāti izraisošu slimību risku, priekšlaicīgu mirstību un ievērojamu ekonomisko slogu sabiedrībai. Optimālas fiziskās aktivitātes var kompensēt novecošanās negatīvās sekas un samazināt mazkustīga dzīvesveida nelabvēlīgo ietekmi. Tomēr ne visi vingrinājumu režīmi ir universāli efektīvi, un pastāv atšķirības starp indivīdu reakciju uz fiziskām aktivitātēm. Tāpēc nozīmīgas ir pielāgotas vingrojumu programmas, kas atbilstu dažādo un atšķirīgi novecojošo iedzīvotāju īpašajām vajadzībām. Šādu pielāgotu programmu izveidē būtiska ir uz pierādījumiem balstītas medicīnas pieejas izmantošana, kas varētu identificēt un risināt konceptuālās problēmas un nepilnības fundamentālajos pētījumos un klīniskajos pētījumos par novecošanu un fiziskajām aktivitātēm.

PhysAgeNet galvenais mērķis ir izveidot ilgtspējīgu, starpdisciplināru, uz sadarbību vērstu pētnieku tīklojumu, kas veicinās uz pierādījumiem balstītu pētniecību un fizisko aktivitāšu praksi gados vecākiem iedzīvotājiem un veicinās inovatīvu IKT risinājumu integrāciju, pamatojoties uz pētījumos konsolidētu informāciju, lai veicinātu veselību un samazināt mazkustīga dzīvesveida slogu iedzīvotājiem novecojot.

PhysAgeNet konferencē paredzēti darba grupu ziņojumi par plānoto darbību virzību, kā arī darba grupu sanāksmes un vadības komitejas sanāksme. Konference norisināsies hibrīda formātā: daļa dalībnieku piedalīsies klātienē, daļa – attālināti, tiešsaistē.

Latviju šajā COST akcijā pārstāv un aktīvi darbojas Rehabilitācijas katedras asociētā profesore Signe Tomsone un Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras asistenta p. i. Kristīne Šneidere.

PhysAgeNet tiek īstenota laika periodā no 2021. gada līdz 2024. gadam. Papildu informācija par COST akciju Network on evidence-based physical activity in old age (PhysAgeNet, CA20104) – vietnēs www.cost.eu/actions/CA20104/ un physagenet.eu/.

Konferences norise hibrīda formātā paver iespēju tiešsaistē plašākam dalībnieku lokam, tostarp RSU darbiniekiem un studentiem, kuri interesējas par fizisko aktivitāšu lomu veselības veicināšanā, sekot līdzi daļai no konferences programmas – plenārsēdei un darba grupu ziņojumiem par paveikto un aktuālajiem izpētes rezultātiem.

Plenārsēde un darba grupu ziņojumi paredzēti 26. aprīlī plkst. 9–16 (pārtraukumi 10.45–11.15 un 13.15–14.45).