Konferences, semināri
Starptautiskā sadarbība

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedra aicina 9. maijā Hipokrāta auditorijā (Dzirciema ielā 16) no plkst. 15.00 līdz 18.00 apmeklēt konferenci Depresijas aktuālie jautājumi, kas tiek organizēta sadarbībā ar Vācijas Baireitas psihiatrijas un psihoterapijas klīniku un Ulmes Universitāti. Konferencē uzstāsies RSU Goda doktors, psihiatrs un psihoterapeits prof. Manfrēds Volfersdorfs (Manfred Wolfersdorf) un viņa kolēģi ar priekšlasījumiem par depresijas aktuālajiem jautājumiem.

Konferencē tiks aplūkoti jautājumi, kas saistīti ar depresiju un to, kā varētu pilnveidot depresijas atpazīšanu, diagnostiku un uzlabot ārstēšanu, kas varētu sniegt būtisku sabiedrības ieguvumu, mazinot depresijas radītos netiešos izdevumus sabiedrībai.

Eiropā vidējā depresijas 12 mēnešu prevalence ir 6,9 %, ik gadu skarot vismaz 30 miljonus iedzīvotāju un kopā ar demencēm un atkarībām izraisot pārliecinoši vislielākos zaudējumus pēc Disability Adjusted Years Lost (DALY’s) (Wittchen et al., 2011.). Gandrīz divas trešdaļas no visām izmaksām sabiedrībai veido šo traucējumu netiešās izmaksas (priekšlaicīga mirstība un darbaspēju zudums), kas pretstatā galveno somatisko slimību lielajām tiešajām izmaksām ir modificējamas (Gustavsson A. et al., 2011.).

2011. gadā 6,7 % no Latvijas vispārējās populācijas jeb 115 000 iedzīvotāju tika noteikta klīniski nozīmīga depresija (Rancans E. et al., 2103.), taču Latvijā primārajā aprūpē ārstēto pacientu skaits ir ļoti mazs – tikai 8233. Vienlaikus primārajā aprūpē gada laikā tika konsultēti 54 975 pacienti ar afektīviem un neirotiskiem traucējumiem, no kuriem 82 % atradās tikai ģimenes ārstu pārraudzībā (SPKC, 2012.).

Precizētie ikgadējie Latvijas sabiedrības netiešie zaudējumi 2012. gadā depresijas dēļ bija 105 miljoni eiro pretstatā tikai 0,37 miljoniem eiro valsts tiešajiem izdevumiem depresijas ārstēšanai (Rancāns E., 2014.).

Konferencē tiks nodrošināts tulkojums no vācu valodas.

Prof. Manfrēds Volfersdorfs ir viens no Vācijas vadošajiem ekspertiem, kas piedalījies dažādās darba grupās, projektu izstrādē un realizēšanā depresijas jomā. Viņš vairāk nekā 15 gadus attīstījis un veicinājis sadarbību starp Latviju un Vācijas Oberfrankenas apgabalu.

Konferences darba kārtība

• 15.00 – 16.00 Depresijas dažādās sejas. M. Wolfersdorf
  • 16.00 – 16.45 Depresijas prevencija un veselības promocija. W. Rätzel-Kürzdörfer
  • 16.45 – 17.30 Sabiedriskās attiecības (tīkli) depresijas jomā. K. Uffmann