Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība

13. un 14. janvārī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) delegācija iepazīšanās vizītē bija ieradusies Ivanovas Valsts medicīnas akadēmijā Krievijā, kur stāstīja par savu pieredzi medicīnas izglītības attīstības jautājumos.

Sadarbība starp abām augstskolām tika aizsākta 2013. gada novembrī, kad Ivanovas Valsts medicīnas akadēmijas vadība bija ieradusies RSU. Toreiz abu augstskolu rektori parakstīja sadarbības līgumu. Šā gada sākumā mūsu universitātes delegācija devās uz Ivanovu atbildes vizītē. Braucienā augstskolu pārstāvēja Medicīnas fakultātes prodekāns asoc. prof. Andris Jumtiņš, Māszinību fakultātes dekāne prof. Inga Millere, Tālākizglītības fakultātes dekāne asoc. prof. Jevgēnija Livdāne, Rehabilitācijas fakultātes dekāns prof. Aivars Vētra un Studējošo pašpārvaldes akadēmiskā virziena vadītājs Artūrs Kaļva.

Delegācijas pārstāvji stāsta, ka vizītes programma bijusi ļoti intensīva. Viņi tikās ar akadēmijas vadību, iepazinās ar augstskolas struktūru, studiju procesu un medicīnas izglītības sistēmu Krievijā, kā arī piedalījās Latvijas un Krievijas 1. Medicīnas augstākās izglītības konferencē un trīs apaļā galda diskusijās. Kā atzina A. Jumtiņš, Ivanovas Valsts medicīnas akadēmija ir iestāde ar stratēģiski domājošo vadību, kura ir gatava pārmaiņām un ir atvērta sadarbībai ar partneriem no citām valstīm.

andris-jumtins-sq.png

Sadarbība ar šo augstskolu būtu abpusēji izdevīga – viņiem tā būtu iespēja iepazīties ar Eiropas līmeņa universitātes pieredzi medicīnas izglītības attīstībā, savukārt RSU sadarbība ar šādu partneri, ņemot vērā Ivanovas akadēmijas augsto vietu Krievijas augstskolu reitingā, vairotu mūsu universitātes atpazīstamību starptautiskajā vidē.

RSU Medicīnas fakultātes prodekāns asoc. prof. Andris Jumtiņš

Diskusijās abu augstskolu pārstāvji identificēja vairākus interešu saskarsmes punktus, piemēram, ārstu tālākizglītība, rezidentu pieredzes apmaiņas braucieni u. tml., vieslekcijas. Ivanovas Valsts medicīnas akadēmijas vadība lielu interesi izrādīja par RSU Studējošo pašpārvaldes (SP) darbību, piemēram, studentu iesaisti studiju procesa īstenošanā un pilnveidošanā, SP vēlēšanu norisi un studentu brīvprātīgo darbu. Kā viens no iespējamajiem sadarbības projektiem studentiem varētu būt dalība abu augstskolu organizētajās zinātniskajās konferencēs.

inga-millere-sq.png

Pašreiz Ivanovas akadēmijā plānots veidot pirmo bakalaura līmeņa studiju programmu māszinībās, tādēļ RSU pieredze šajā jautājumā viņiem ir ļoti vērtīga. Māsu specializācija ir vēl viens mācību procesa jauninājums, ko tuvākajā laikā tur plāno realizēt. Runājot par studiju norisi akadēmijā, gribētos uzsvērt veiksmīgu pētniecības integrāciju mācību procesā.

RSU Māszinību fakultātes dekāne prof. Inga Millere

Kā atzīst delegācijas dalībnieki, ir arī tādas lietas, ko no kaimiņvalsts kolēģiem mēs varam mācīties, piemēram, metodiskais studiju darbs tur notiek ļoti strukturēti un precīzi. Turklāt gan docētāju, gan docētāju un studentu attiecības tur ir neformālākas un draudzīgākas.

sp-arturs-kalva-sq.png

Biju patīkami pārsteigts par ļoti labvēlīgu iekšējo vidi Ivanovas akadēmijā. Atrodoties augstskolā, uzreiz var ievērot, ka attiecības starp studentiem un pasniedzējiem nav tik formālas, kā pie mums. Turklāt augstskolas studentiem un absolventiem ir spēcīgāka piederības izjūta savai Alma Mater.

RSU Studējošo pašpārvaldes akadēmiskā virziena vadītājs Artūrs Kļava

Kā pastāstīja Artūrs, arī Ivanovas augstskolai ir pieredze ārvalstu studentu piesaistē. Pašlaik tur studē 100 ārzemnieku, pārsvarā no Āfrikas. Tā kā studijas notiek krievu valodā, ārvalstu studenti gadu pēc ierašanās Ivanovā apgūst krievu valodu un tikai tad stājas pirmajā kursā. Kopumā augstskolā studē aptuveni 2500 studentu.

RSU delegācijas pārstāvji pozitīvi novērtē akadēmijas ieguldījumu studentu personības un profesionālo īpašību attīstībā. Akadēmijā strādā audzināšanas darba prorektors, kas rūpējas par to, lai ikviens students akadēmijā varētu attīstīt savu potenciālu.

jevgenija-livdane-sq.png

Krievijā jaunietis stājas augstskolā agrāk nekā Latvijā, tāpēc īpašu uzmanību Ivanovas akadēmija pievērš jaunāko kursu studentu profesionālajai piemērotībai un psiholoģiskajai audzināšanai. Kad students sāk studēt, akadēmijas darbinieki uzsāk ar viņu individuālo darbu, palīdzot atklāt viņa stiprās un vājās puses, kā arī attīstot jaunieša personību un profesionālo potenciālu.

RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne asoc. prof. Jevgēnija Livdāne

Atgriežoties Latvijā, RSU pārstāvji atzīst, ka būtu svarīgi, lai šī iepazīšanās un sadarbības iestrādnes nebūtu veltas, tādēļ pašlaik tiek apzināts spēkā esošais normatīvais regulējums par mūsu valsts augstskolu sadarbību ar austrumu kaimiņvalstīm.