Pētniecība

BDHK_logo.jpgRSU Patoloģijas katedra piedalās Baltijas–Vācijas Augstskolu biroja projektā Molecular markers in early invasive oesophageal adenocarcinoma (Barības vada adenokarcinomas molekulārais raksturojums invazīvas augšanas agrīnā posmā). Projekts tiek izstrādāts sadarbībā ar Ķelnes Universitātes klīnikas Patoloģijas institūtu.

Pēc starptautiskiem datiem, barības vada vēzis ir 8. biežākais un 6. nāvējošākais ļaundabīgais audzējs pasaulē. Tam izšķir divus galvenos tipus – plakanšūnu vēzi un adenokarcinomu. Kaut gan kopumā pasaulē biežāk sastopams ir plakanšūnu vēzis, pēdējo gadu desmitu laikā Ziemeļamerikā un Eiropā strauji pieaug barības vada adenokarcinomas incidence, un kā galvenie riska faktori tiek minēti aptaukošanās, gastroezofageālais reflukss un Bareta barības vads. Šim audzējam raksturīga variabilitāte gan klīniskajā ainā, gan pacientu prognozē, tāpēc būtu svarīga personalizēta pieeja. Pašlaik pasaulē tiek pētīti jauni molekulārie marķieri, kas saistīti ar lielāku audzēja agresivitāti un spēj paredzēt pacienta prognozi un iespējamo ārstēšanas veidu.

Tādēļ šā projekta mērķis ir pētīt molekulāros procesus barības vada adenokarcinomas invazīvas augšanas agrīnajā posmā. Papildus tam tiks radīti pamati tālākai zinātniskai sadarbībai starp RSU un Ķelnes Universitātes klīniku.

Baltijas–Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.