Preses relīzes

No 5. līdz 7. oktobrim Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisināsies konference Psiholoģijas studiju virzienam RSU – 10, kas pulcēs Latvijas augstskolu psiholoģijas mācībspēkus, studentus, absolventus un citu nozaru pārstāvjus, lai diskutētu par aktualitātēm, izaicinājumiem un risinājumiem psihologu darbā.

Konferencē RSU pētnieki prezentēs Klīnisko personības testu – Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo starptautiskajiem zinātniskajiem standartiem atbilstošo multidimensiālo instrumentu pacienta psihiskā stāvokļa novērtēšanai.

2007. gadā Rīgas Stradiņa universitāte uzņēma pirmos bakalaura līmeņa psiholoģijas studentus. Desmit gadu laikā virziens ir strauji attīstījies – pašlaik augstskola realizē bakalaura, maģistra un doktora studiju programmas psiholoģijā, ir veikti vairāki valsts nozīmes pētījumi, tiek attīstīta Latvijā pirmā psiholoģiskā atbalsta programma studentiem, kas ir pieejama tīmeklī (tīmekļa intervence), izdotas vairākas grāmatas par psiholoģijas teorētiskajiem un praktiskajiem jautājumiem. Tāpat RSU psiholoģijas virziena mācībspēku komanda aktīvi piedalās psihologa profesiju reglamentējošo normatīvo aktu un to komentāru izstrādē.

Viens no nozīmīgākajiem RSU pētnieku ieguldījumiem psiholoģijas nozares attīstībā Latvijā ir Klīniskais personības tests, kas tiks prezentēts konferencē. Instruments tika izstrādāts Valsts pētījumu programmas apakšprojekta Nr. 5.8.2. ietvaros. Kā atzīst testa autori – docentes Viktorija Perepjolkina un Jeļena Koļesņikova, profesore Kristīne Mārtinsone un vadošais pētnieks Ainārs Stepens –, Latvijā līdz šim nebija klīniskā personības testa, kas atbilstu starptautiski pieņemtajām zinātniskajām normām, rezultātā ikdienā nereti tiek lietoti mūsdienu psihometrikas prasībām neatbilstoši instrumenti. Jaunizveidotā testa mērķis ir palīdzēt profesionāļiem daudzpusīgi novērtēt indivīda psihisko stāvokli, viņa emocionālās un sociālās adaptācijas grūtības, sevis un citu cilvēku uztveres, emocionālo reakciju un uzvedības īpatnības un iezīmes.

Konferencē godinās RSU mācībspēkus un pētniekus par ieguldījumu psiholoģijas virziena attīstībā, atvērs šī studiju virziena desmitgadei veltītu grāmatu, docētāju grāmatu izstādi, psiholoģijas virziena interneta vietni un īpašu stendu izstādi, kurā atspoguļota virziena izaugsme. Tāpat tiks prezentēti arī citu nozares aktuālāko pētījumu rezultāti, notiks studējošo un absolventu darbu prezentācijas, meistarklases, absolventu vakars. Pasākumā ar svinīgu uzrunu plāno piedalīties veselības ministre Anda Čakša, Saeimas deputāti u. c.

Uz pasākumu aicināti Latvijas augstskolu mācībspēki, psihologi, psiholoģijas studenti, absolventi un citi nozares pārstāvji. Detalizēta konferences programma un informācija par citiem pasākumiem pieejama RSU mājaslapā: https://www.rsu.lv/notikumi/konference-psihologijas-izglitibas-virzienam-rsu-10.

Konference norisināsies Psiholoģijas dienu 2017 ietvaros. Psiholoģijas dienas norisinās katru gadu kopš 2013. gada. Kopš 2014. gada tās koordinē Latvijas Psihologu biedrība. Pasākuma mērķis ir informēt sabiedrību un nozares speciālistus, kā arī psiholoģijas studentus un citus interesentus par aktualitātēm psiholoģijā Latvijā un ārpus tās.