Atzinība
Darbiniekiem
Pētniecība

Trešdien, 7. oktobrī, Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija) pasniegusi Aizsardzības industrijas Gada balvu izglītībā un pētniecībā. 1. vietas ieguvējs ir ārsts psihiatrs, RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks prof. Māris Taube, 2. vietu ieguvusi doktorante un RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Darja Ņesteroviča, bet trešo – Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieki Gatis Šūpols un Gatis Gaigals.

DAIF Latvija ar Latvijas Drošības un aizsardzības klastera atbalstu balvu pasniedz jau otro gadu, un tās mērķis ir motivēt pētniekus strādāt arvien mērķtiecīgāk Latvijas un starptautiskās drošības vajadzībām. "Drošība ir Latvijas un Eiropas pastāvēšanas pamatā. Par to liecina gan reģionālie konflikti, starptautiskais terorisms, elektroniskā karadarbība, migrācijas krīzes un šobrīd arī vīrusa Covid-19 pandēmija. Ja sabiedrība ir drošībā, aug ekonomika un labklājība, mums ir iespējas sekot lieliem mērķiem, kā zaļāka un digitālāka ekonomika, un nodrošināt labāku izglītību un veselības aprūpi," norāda DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle.

Profesors Māris Taube 1. vietu un 1500 eiro prēmiju ieguvis par pētījumu Līderisma rīki pašnāvību novēršanai. Pētījums ir NATO Zinātniskās ekselences balvas ieguvušā projekta Militārā pašnāvība turpinājums, kas koncentrējas uz militāro līderu lomas stiprināšanu pašnāvību novēršanai NATO dalībvalstu militārajās struktūrās.

RSU doktorante, tehniskā ortopēde Darja Ņesteroviča 2. vietu un 1000 eiro prēmiju ieguvusi par pētījumu Militāro apavu valkāšanas biomehāniskie aspekti un to saistība ar apakšējo ekstremitāšu pārslodzes traumām. Pētījuma secinājumi ir aktuāli gan militārpersonām, gan amatpersonām ar speciālām dienesta pakāpēm (policistiem, robežsargiem, ugunsdzēsējiem). Atzinīgi vērtējama starptautiskā sadarbība NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas projekta Muskuloskeletālo ievainojumu samazināšana ar ASV, Beļģijas, Kanādas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Vācijas, Slovēnijas un Spānijas pētniekiem, kas balstīta uz Darjas Ņesterovičas pētījumā veiktā muskuloskeletālā traumatisma aprēķiniem.

Savukārt 3. vietas un 500 eiro prēmijas ieguvēji ir Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieki Gatis Šūpols un Gatis Gaigals, kuru pētījums Radio frekvenču skeneris (ANTE) veikts sadarbībā ar SIA DATI Group.

Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā pretendentus vērtēja starpnozaru žūrija DAIF Latvija, Saeimas, Aizsardzības ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvju sastāvā.