Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Izvērtējot konkursam par 2019. gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem iesniegtos pieteikumus, Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nosaukusi desmit nozīmīgākos sasniegumus Latvijas zinātnē, kā arī piešķīrusi septiņus LZA Prezidenta atzinības rakstus. Augsto novērtējumu guvušo pieteikumu autoru vidū ir arī RSU zinātnieki un docētāji.

LZA Prezidenta atzinības raksts tiks piešķirts RSU pētniekiem un docētājiem par inovatīvu kaulu aizvietošanas materiālu izpēti un ieviešanu mutes, sejas un žokļu ķirurģijā. Pētījuma autori: LZA korespondētājloceklis prof. Andrejs Skaģers, Dr. med. doc. asoc. prof. Ilze Šalma, Dr. med. Ģirts Šalms, LZA korespondētājlocekle prof. Māra Pilmane, Dr. med. Ingus Skadiņš, Dr. med. prof. Juta Kroiča, kā arī RTU pārstāvji – LZA korespondētājloceklis Jānis Ločs, LZA korespondētājlocekle Dagnija Loča, Dr. sc. ing. Līga Bērziņa-Cimdiņa un Dr. sc. ing. Vita Zālīte.

Šiem pētniekiem atzinības raksts tiks piešķirts par to, ka ieviestas jaunas metodes sejas un žokļu ķirurģijā ar inovatīvu biokeramikas materiālu pielietojumu, kas nodrošina kaula blīvuma un apjoma atjaunošanu osteoporozes un kaula atrofijas pacientiem. Veikti eksperimentāli pētījumi par biomateriāliem lokālai osteoporozes terapijai izmantojot morfoloģiskās, biomehāniskās un radioloģiskās kaulaudu analīzes. Klīniskie pētījumi mutes, sejas un žokļu ķirurģijā demonstrēja izstrādāto operatīvo metožu efektivitāti alveolārā kaula stiprināšanā periimplantīta pacientiem, izmantojot Latvijā radītos biomateriālus. Šos kaulu aizvietošanas materiālus iespējams lietot ne tikai mutes, sejas un žokļu ķirurģijā, bet arī citās nozarēs – piemēram, traumatoloģijā un ortopēdijā, gadījumos, kad nepieciešama kaulaudu atjaunošana.

Savukārt LZA korespondētājlocekle, RSU asoc. prof. Ilze Konrāde un RSU Cilvēka ģenētikas un molekulārās medicīnas grupa piedalījusies starpaugstskolu un starpinstitūtu pētījumā, kura rezultātā atklāti jauni 2. tipa cukura diabēta terapijas mehānismi un efektivitātes marķieri pacientu zarnu mikrobiomā. Arī šai pētnieku grupai tiks piešķirts LZA Prezidenta atzinības raksts.

Tāpat arī RSU Medicīnas fakultāte kā sadarbības partneris piedalījusies pētījumā par vispusīgas redzes sistēmas funkcionalitātes izpēti darbā ar Latvijā izstrādātu inovatīvu volumetrisko 3D ekrānu. Šis atklājums ir novērtēts kā viens no 2019. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē Latvijā.

LZA svinīgā ceremonija, kuras laikā tiks godināti un sveikti nozīmīgāko atklājumi zinātnieki, notiks 2020. gada sākumā.