RSU piedalās Latvijas augstskolu diskusijās par Latvijas nākotnes formulu
Latvijas lielāko augstskolu pārstāvji, arī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), TV24 ēterā piedalās diskusiju ciklā Latvijas formula. Pirmās epizodes tēma bija globālā konkurētspēja, un TV24 ēterā tā bija vērojama sestdien, 1. februārī, pulksten 21.00.
Diskusiju cikls Latvija formula pēta astoņas prioritātes, kas ir būtiskas Latvijas nākotnei. Dažādu jomu eksperti dalās idejās par to, kā Latvija var kļūt par izdevušos valsti un “laimīgo zemi”. Latvijas formulu kopīgiem spēkiem, piesaistot dažādus ekspertus, risina Latvijas Universitātes (LU), RSU un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) spožākie prāti.
Diskusiju cikla Latvijas formula, kuru TV24 ēterā vada profesors Mārcis Auziņš, pirmajā epizodē Latvijas iespējas un izaicinājumus globālās konkurētspējas kontekstā analizē LU rektors Gundars Bērziņš, RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis un LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāne Irina Pilvere.
- Raidījuma I daļa
- Raidījuma II daļa
Valsts mērķu formulēšana
Viens no idejas autoriem un diskusiju vadītājs, LU padomes priekšsēdētājs Mārcis Auziņš atklāj, ka ideja veidot diskusiju par valsts nākotni radās pirms vairāk nekā astoņiem gadiem, kad viņš beidza pildīt LU rektora pienākumus un kļuva par iniciatoru biedrības Latvijas formula 2050 dibināšanai, kurā dažādu nozaru eksperti varēja piedāvāt valsts attīstības mērķus un risinājumus. “Mūsu mērķis toreiz bija kopīgi nodrošināt līdzsvarotu pieeju valsts attīstības mērķu formulēšanai, vienlaikus nodrošinot to izpildes kritēriju definēšanu. TV24 raidījumu cikls Latvijas formula ir starts nākamajā līmenī, apvienojot zinātņu universitāšu drosmīgākos un gudrākos prātus intensīvai ikdienas sarunai ar sabiedrību un politikas veidotājiem. Mūsu uzdevums ir iedvesmot un mobilizēt sabiedrību, radīt diskusiju, kas mudinātu sabiedrību domāt par Latvijas nākotni, piedalīties lēmumu pieņemšanā un veicināt pozitīvas pārmaiņas. Mēs ticam, ka joprojām esam savas laimes kalēji!”
Izdevušās Latvijas formula
Viens no biedrības Latvijas formula 2025 idejas autoriem un dibinātājiem, LU rektors, ekonomists Gundars Bērziņš atceras, ka ideja radās, domājot par LU misiju, – garants Latvijas valsts attīstībai – un to, kā LU nonākt pasaules augstskolu TOP 500. “Valstu attīstības un universitāšu ietekmes mērīšanai izmanto ANO 17 ilgtspējīgas attīstības mērķus. Tos izmanto arī vairāki universitāšu reitingi, no kuriem plašāk pazīstamākais ir Times Higher Education Impact reitings. Tā radās iecere, ka LU jāfokusējas uz izdevušās valsts un universitātes astoņiem svarīgākajiem mērķiem, kas jāpiepilda ar saturu diskusijā gan pašā LU, gan starp zinātnes universitātēm, kā arī ar sabiedrību un politikas veidotājiem. Mūsu mērķauditorija ir ikviens, kas uzskata Latviju par savām mājām, par mūsu kopīgo lietu un atbildību. Visvairāk ceru tieši uz sabiedrības interesi un iesaisti, jo mēs spējam ietekmēt daudz vairāk, nekā domājam. Latvietis ir talantīgs, un Latvija var būt izdevusies valsts. Tieši to mēs šajā raidījumu ciklā centīsimies parādīt.”
No kreisās: RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis, LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāne Irina Pilvere un LU rektors Gundars Bērziņš. Ekrānuzņēmums
Jāizmanto augstskolu potenciāls
RSU administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis uzsver, ka diskusijas mērķis ir izgaismot aktuālās tendences Latvijas attīstībā un iepazīstināt ar augstskolu devumu sabiedrībai un tā potenciālu nākotnē.
Prorektors uzskata, ka diskusija stiprinās augstākās izglītības un zinātnes prestižu, kā arī akcentēs, ka augstskolas ir ne tikai izglītības iestādes, bet arī nozīmīgi pētniecības, starptautiskās sadarbības un inovāciju centri. “Ņemot vērā globālās tendences, šobrīd svarīgi ir izmantot augstskolu potenciālu, lai stiprinātu valsts stratēģiskās intereses, kā arī apmierinātu sabiedrības vajadzības.
Ir būtiski saprast, kā varam stiprināt Latvijas pozīcijas, jo, neskatoties uz Eiropas Savienības fondu ieguldījumiem, Latvija daudzos rādītājos atpaliek no Lietuvas un Igaunijas.”
Toms Baumanis uzskata, ka svarīgi ir iesaistīt diskusijā augstskolu sadarbības partnerus un sabiedrību. “Tikai kopīgā darbā varam nonākt pie pozitīva rezultāta.
Dialogs ar valdību un politiķiem ir būtisks, jo ir jādefinē valsts prioritātes, attīstības mērķi un jāveido Latvija kā labklājības valsts.”
Universitātes palīdz ieraudzīt valsts potenciālu
LBTU rektore Irina Arhipova uzsver, ka LBTU misija ir veidot starptautiski konkurētspējīgu, inovatīvu, radošu un ilgtspējīgu nākotni Latvijas sabiedrības attīstībai. Profesore ir pārliecināta, ka diskusijām par Latvijas nākotni ir jānotiek nemitīgi, jo valsts un sabiedrības attīstības perspektīvas ir cieši saistītas ar strauji mainīgajiem globālajiem procesiem, tehnoloģiju attīstību un sociālajām pārmaiņām. “Latvija saskaras ar vairākiem stratēģiski svarīgiem izaicinājumiem, piemēram, ģeopolitisko situāciju, kritiskiem demogrāfijas rādītājiem, ilgtspējīgas attīstības un digitālās transformācijas jautājumiem. Būtiski, lai dažādu nozaru attīstības scenāriju izstrādē piedalās nozares eksperti, kuri neapšaubāmi koncentrējas tieši universitātēs. Turklāt nepieciešams ieraudzīt un izvērtēt katras jomas starpdisciplināros saskares punktus,” saka Arhipova.
“Augstskolas tradicionāli ir bijušas zināšanu centri, kas palīdz izprast nozīmīgus procesus dažādās nozarēs un kopumā valsts attīstībā, ieraudzīt potenciālu un attīstīt to. Universitāšu mācībspēku diskusijas par valsts attīstības jautājumiem ne tikai stiprinās akadēmisko vidi, bet arī veicinās viedokļu apmaiņu ar sabiedrību un valsts pārvaldi. Tas palīdzēs kvalitatīvāk vērtēt, vai līdzšinējais ceļš ir virzījies pareizi un pieņemtie lēmumi ir pamatoti ar jaunākajām zinātniskajām atziņām un praktisko pieredzi,” piebilst Arhipova.
Diskusiju cikla Latvijas formula tēmas
- Latvijas priekšrocības globālajā tirgū – kurās jomās esam spēcīgi un jau tagad varam lepoties ar sasniegumiem?
- Cilvēkkapitāla nozīme – cilvēki ir Latvijas lielākā bagātība, bet kā to labāk izmantot un piesaistīt papildu resursus?
- Inovāciju un un pētniecības attīstība – kā veidot vidi, kurā augt labām idejām?
- Finansējuma un atbalsta mehānismi – vai ir iespējams globāli konkurēt ar niecīgu finansējumu, kuru turklāt savos valgos ieskauj birokrātijas žņaugi?
- Dažādu struktūru sadarbība – lai globāli konkurētu, jāmācās apvienot savus labākos spēkus. Sadarbība, nevis neveselīga konkurence.
- Pārvaldības kvalitāte – lieliem projektiem nepieciešama prasme tos kvalitatīvi pārvaldīt gan valsts, gan biznesa, gan zinātnes līmenī.
Diskusiju skaties TV24 ēterā un XTV. Diskusija TV24 ēterā vērojama katru otro sestdienu pulksten 21.00 un paralēli norisinās žurnālā Patiesā Dzīve. Savukārt informācija par karstākajām tēmām, raidījumu pieteikumi un apskati būs pieejami arī Kas Jauns Avīzē un portālā jauns.lv.
Pirmavots: Jauns.lv