Atzinība

Ceturtdien, 26. maijā, plkst. 16.00 Rīgas Domā Herdera laukumā 6 notiks Rīgas Stradiņa universitātes Goda doktoru Pītera Dērninga (Peter Durning) un Stīvena Ričmonda (Stephen Richmond) inaugurācijas ceremonija.

Īsumā par Goda doktoriem

peter-durning.jpgProfesors Pīters Dērnings ir Kārdifas Universitātes (Cardiff University, Lielbritānija) Ortodontijas rezidentūras programmas vadītājs un Kārdifas Universitātes klīniskās slimnīcas medicīnas direktors, ilggadējs RSU Ortodontijas katedras sadarbības partneris. Profesors Dērnings ir Edinburgas Karaliskās Ķirurgu koledžas (Royal College of Surgeons of Edinburgh, RCSEd) speciālistu Baltijas eksaminācijas centra RSU Stomatoloģijas institūtā konsultants (kopš 1998. g.).

RSU sadarbība ar profesoru Dērningu sākās 1992. gadā, kad ar Kārdifas Universitātes atbalstu, kā arī pēc personīgas iniciatīvas viņš nolasīja vairākas lekcijas un vadīja praktiskus kursus ortodontijā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas speciālistiem. Profesors vienmēr aktīvi iesaistījies zobārstniecības studiju programmas pilnveidošanā, un viņš ir arī uzņēmis Kārdifas Universitātes pēcdiploma apmācības programmā vairākus kolēģus no Latvijas. Īpaši cieša sadarbība izveidojās 2000. gadā, kad sadarbībā ar Edinburgas Karalisko koledžu profesors iesaistījās ortodontijas speciālistu pirmseksaminācijas kursu un eksāmenu norises organizācijā, piesaistot vairākus speciālistus no Lielbritānijas universitātēm. Kopumā Rīgas eksaminācijas centrā RCSEd eksaminācijai grāda iegūšanai un piederības apliecinājumam koledžai sagatavoti 15 ortondonti, septiņi mutes, sejas un žokļu ķirurģijas un trīs konservatīvās zobārstniecības speciālisti no Stomatoloģijas institūta. Šajā centrā RCSEd eksāmenu kārto Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas un citu valstu speciālisti. Šī sadarbība turpinās joprojām, un patlaban tiek gatavota kārtējā eksaminācija.

stephen-richmond.jpgProfesors Stīvens Ričmonds ir Kārdifas Universitātes Lietišķās klīniskās izpētes un sabiedrības veselības departamenta vadītājs un starpatautiski atzīts goda konsultants ortodontijā (Honorary consultant in Orthodontics), Ortodontijas katedras vadītājs, izcils zinātnieks un profesors.

Profesora Ričmonda sadarbība ar Rīgas Stradiņa universitātes Zobārstniecības fakultāti sākās 1994. gadā, sadarbojoties Eiropas projektā EURO-QUAL kvalitāte ortodontijā (1994–1999), kas palīdzēja veidot specialitāti atbilstīgi kvalitātes standartiem. Sadarbība ar profesoru projektā Tempus – Dental curriculum development (1997–2000) rezidentiem un jaunajiem pasniedzējiem tika dota iespēja iepazīties ar pētniecības metodēm ortodontijā Kārdifas Universitātē un veikt pētījumu, kura rezultāti publicēti divos citējamos žurnālos.

No 2000. līdz 2015. gadam profesors Ričmonds Erasmus programmas ietvaros uzņēma RSU rezidentus un Zobārstniecības fakultātes pasniedzējus Kārdifas Universitātes Ortodontijas katedrā, kur iepazīstināja viņus ar zināšanu un kompetenču novērtēšanas sistēmu un studiju programmu attīstības pamatprincipiem. Profesors RSU Stomatoloģijas institūtā organizējis divus seminārus par jaunākajām sejas un žokļu deformācijas 3D diagnostikas metodēm, kā arī lasījis lekcijas par 3D pētījumiem un vairākkārt devis mūsu speciālistiem iespēju piedalīties Lielbritānijā organizētajās konferencēs.

Patlaban prof. S. Ričmonds konsultē sejas augšanas pētījuma 3D skenēšanas rezultātu apstrādi un datu statistisko analīzi. Profesors ir pasaulē pazīstams eksperts šajā jomā un viemēr bijis atsaucīgs bez atlīdzības palīdzēt mūsu speciālistiem un konsultēt viņus.

RSU Goda doktora nosaukumu kopš 1990. gada piešķir universitātes Senāts par izciliem sasniegumiem un nozīmīgu ieguldījumu Latvijas un RSU attīstībā.