Preses relīzes

Trešdien, 6. martā, plkst. 18.00 kafejnīcā SPIIKIIZI notiks jau trešā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas salona diskusija Dzimumu stereotipiem politikā – šahs un mats. Diskusijā piedalīsies šahiste, eksministre, vairāku Saeimas sasaukumu deputāte, Starptautiskās Kosmosa universitātes absolvente Dana Reizniece-Ozola. Vēsturisko dimensiju sarunai pievienos Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors, RSU docētājs Valters Ščerbinskis. Šo neformālo sarunu raundu moderēs RSU Eiropas studiju fakultātes (ESF) dekāns profesors Andris Sprūds.

Latvijā tikai pāris procenti iedzīvotāju uzskata, ka darbs politikā ir piemērots sievietei. Kā jūtas sieviete politikā un ko domā vīrietis par sievieti politikā? Kā ir mainījusies situācija pēdējo gadu desmitu laikā? Vai dzimumu stereotipi šajā jomā iet mazumā? Sieviešu un vīriešu līdztiesības tēma ir aktuāls un diskutabls jautājums jau kopš 19. gadsimta, kad aizsākās cīņa par sieviešu tiesībām piedalīties vēlēšanās. Šobrīd statistikas dati rāda, ka sievietes veic 70 % no visiem pasaules darbiem, bet atalgojumā saņem vien 10 % no visiem ienākumiem. 88 % no visiem Latvijas pedagogiem ir sievietes, bet Saeimā, kopš 90. gadu sākuma kā deputātes vidēji ievēlētas tikai 18 % sievietes.

Politikas salons ir RSU Eiropas studiju fakultātes projekts, kas tapis, iedvesmojoties no 17. un 18. gadsimta Londonas un Parīzes kafijas salonu tradīcijas. Tolaik šajos salonos brīvi pārsprieda sabiedriskās un politiskās aktualitātes, un šajās diskusijās faktiski dzima pilsoniskā sabiedrība, uz kuras stabilā pamata veidojās Eiropas demokrātijas. Kafijas saloni bija dažādi, bet tos vienoja trīs iezīmes: sabiedriskums, vienlīdzība un komunikācija. Turoties pie šīm trim iezīmēm, RSU ir pārnesusi tradīciju uz 21. gadsimtu, radot platformu, kur neformālā gaisotnē mijiedarboties studentiem, ekspertiem un citiem interesentiem. Kopš pērnā gada novembra aizvadītas divas diskusijas. Propagandas anatomija: no varas līdz psihes mehānismiem manipulāciju gadsimtā piedalījās RSU docētāji Mārtiņš Daugulis un Māris Cepurītis, kā arī RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns. Savukārt diskusijā Latvijas nākotnes drošība: starp droniem un karavīriem ar viesi – Valsts prezidenta nacionālās drošības padomnieku Jāni Kažociņu – sarunājās aizsardzības jautājumu eksperts, RSU docents Māris Andžāns.

Politikas salons tiks noturēts kafejnīcā SPIIKIIZI, Krišjāņa Valdemāra ielā 17A, Rīgā. SPIIKIIZI 2017. gadā nodibināja RSU medicīnas students no Norvēģijas Martins Stireruds un Latvijas Universitātes psiholoģijas students Āris Birze. SPIIKIIZI šo gadu laikā kļuvusi par personīgās izaugsmes centru, kur lieliskā kafejnīcas atmosfērā noris dažāda veida pasākumi. Lai arī diskusija atvērta ikvienam interesentam, novērtēsim, ja atzīmēsiet pievienošanos vietnē https://www.facebook.com/events/314530315931921/.

Papildu informācijai