Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Ar diskusiju par valsti, ģimeni un radniecību noslēgsies Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sociālantropologu projekts Valsts īstenošana un biosociālās saiknes (RELATE.LV). Akadēmiskās vides pārstāvji ar projekta secinājumiem iepazīstināti jau aizvadītajā konferencē Valsts īstenošana un radniecība antropoloģiskā skatījumā, kurā piedalījās pētnieki no Eiropas, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas. Savukārt šī diskusija paredzēta rīcībpolitikas veidotājiem, valsts pārvaldes un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kā arī citiem, kurus interesē divus gadus ilgušā Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta iznākums. Tā noritēs Zoom platformā piektdien, 20. novembrī, no plkst. 10.00 līdz 12.00. 

Projekta RELATE.LV mērķis bija iegūt unikāli detalizētu un empīriski pamatotu izpratni par mijiedarbību starp radniecību un valsts īstenošanas praksēm. Pētnieki iedziļinājušies tajā, kā izpratne par radniecību ietekmē valsts iestāžu rīcībpolitiku, kā arī indivīdu iesaisti valstī kā kopienā. Pētnieki apkopojuši un analizējuši datus, kas iegūti etnogrāfiskā lauka darbā no publiski pieejamiem tekstiem un intervijās visos Latvijas reģionos. Tādējādi projekts piedāvā unikālu ieskatu valsts īstenošanā caur dažādām dimensijām: ikdienas dzīvi, saskarsmi ar birokrātiju, cilvēku ģenealoģiskās pagātnes izpēti un izaicinājumiem, ko izraisa atklājumi ģenētikā. 

Diskusiju ar tēmu Radniecība kā valsts veidota un uzturēta sociāla parādība plkst. 10.00 uzsāks RELATE.LV projekta vadītājs RSU docents Klāvs Sedlenieks. Plkst. 10.20 uzstāsies ekonomikas antropologs Andris Šuvajevs ar tēmu Radniecības politikas efekti Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas, plkst. 10.40 RSU doktorante Diāna Kiščenko runās par valsts nozīmi neauglības ārstēšanā, plkst. 11.00 par saskarsmes tiesību jautājumu šķirtiem vecākiem uzstāsies šīs diskusijas organizators sociālantropologs Andris Saulītis, bet pētnieku priekšlasījumu daļu noslēgs projekta vadošā pētniece docente Agita Lūse ar referātu Valsts kā sargpostenis cilvēka pamattiesībām vai valsts – sociālās inženierijas laboratorija?

Valsts bijusi RSU sociālantropologu interešu lokā jau vairākus gadus. Pirms RELATE.LV projekta docenta Klāva Sedlenieka vadībā RSU pētnieki trīs gadu garumā darbojās Apvārsnis 2020 projektā INFORM Plaisas mazināšana starp formālajām un neformālajām institūcijām Balkānu valstīs kopā ar Balkānu reģiona un Londonas Universitātes koledžas (University College London) zinātniekiem. "Lai gan sociālā antropoloģija RSU ir samērā jauna studiju un pētniecības joma, mūsu zinātniekiem izdevies iezīmēt Rīgu kā nozīmīgu sociālās antropoloģijas izpētes punktu Eiropas un globālajā kartē," saka projekta RELATE.LV vadītājs doc. Klāvs Sedlenieks.   

Lai piedalītos diskusijā, lūgums reģistrēties bit.ly/RELATE-LV-diskusija

Pasākums notiek Latvijas Zinātnes padomes finansētā projekta Valsts īstenošana un biosociālās saiknes (RELATE.LV) ietvaros. Projekta nr. lzp-2018/2-0070.