Attīstība
Ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Akadēmiskajā sanāksmē 4. septembrī, kurā pulcējās universitātes darbinieki, ar prezentāciju par paveikto un plānoto uzstājās universitātes rektors prof. Jānis Gardovskis. Pēc tam tika pasniegtas RSU Gada balvas.

RSU rektors prof. Jānis Gardovskis prezentācijas sākumā uzsvēra, ka RSU ir gatava jauniem izaicinājumiem, neaizmirstot par RSU trim galvenajām vērtībām – sadarbība, atvērtība un atzinība –, kas veido RSU zīmola saturu: pētniecība un zinātne, studējošo zināšanu kvalitāte, studiju darbs un tā organizācija, iekšējā komunikācija un atvērtība, infrastruktūras atvērtība, e-vide un dokumentu aprite, atbalsta dienestu darba organizācija.

Neņemot vērā demogrāfisko bedri, RSU šogad ir lieliski uzņemšanas rezultāti – 1874 jauno studentu, no kuriem 251 ir ārvalstu students. Šogad RSU pirmo gadu studē jaunieši arī no Bulgārijas, Ēģiptes, Peru, Ungārijas un Uzbekistānas. Plānots piesaistīt ārvalstu studentus vēl no citām valstīm. Turklāt būtu jānodrošina, lai ārvalstu studenti RSU studē pēc iespējas ilgāk, un jāizmanto Erasmus+ iespējas. Darbā ar ārvalstu studentiem RSU ir 25 gadu pieredze.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu par 13 % pieaudzis medicīnas un veselības aprūpes studiju programmās uzņemto studentu skaits. RSU valstisko lomu topošo ārstu izglītībā apliecināja arī tas, ka ievērojami palielinājies RSU jaunuzņemto studentu zināšanu līmenis – lai iestātos RSU, bija jābūt 80 % rādītājam centralizētajos eksāmenos. Iepriekšējos gados pietika ar 70 %.

Lai uzlabotu RSU studiju kvalitāti, viens no RSU galvenajiem mērķiem ir arvien ciešākas apvienības izveide ar Bērnu Klīnisko universitātes slimnīcu un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcu. Jāturpina arī sadarbība ar klīnisko bāzi Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un ar citām slimnīcām, kur notiek RSU studiju darbs.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu par 79 % izdevies palielināt bāzes finansējumu RSU zinātniskajai darbībai (no 404 404 uz 723 735 eiro). Pabeigta Onkoloģijas institūta renovācija Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, un darbību sācis zinātniskais centrs Kleisti (Rātsupītes ielā 5).

RSU pieaudzis publikāciju un aizstāvēto disertāciju skaits. Plānots, ka 2014. gadā universitātē tiks aizstāvētas 34 disertācijas (2013. gadā – 31). Tāpat RSU tiks realizēts jauns atbalsta modelis, kā motivēt un atalgot zinātniekus par starptautiski atzītu publikāciju sagatavošanu.

Oktobrī paredzēts sākt trīs jaunas Valsts pētījumu programmas ar būtisku RSU dalību: Sabiedrības veselība, Materiālu zinātne un Valsts un sabiedrība. Programmas ir izvērtētas un ieguvušas vislielāko punktu skaitu attiecīgajā prioritātē.

Pētniecības jomā RSU 2014./15. akad. gadā plānots:

• sagatavoties jaunā ES struktūrfondu finansējuma apguvei;
  • ieviest materiālās motivācijas sistēmu, lai stimulētu augstākās raudzes starptautisko publikāciju sagatavošanu RSU;
  • pilnībā sākt Valsts nozīmes pētniecības centra sabiedrības veselībā un klīniskajā medicīnā darbību;
  • līdz 2015. gada vidum izstrādāt jaunu zinātniskās institūcijas stratēģiju un saskaņot ar Veselības ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju;
  • izveidot zinātnisko indikatoru un rezultātu individualizētas uzskaites sistēmu, kas saskaņota ar Valsts nozīmes pētījumu centra aktivitātēm.

Kā zināms, RSU galvenā vērtība ir cilvēks, un, runājot par personālu, – tās mērķis ir apmierināts darbinieks. Līdz ar to RSU turpina realizēt personāla motivācijas politiku, kuras galvenie stūrakmeņi ir:

• atbilstoša darba samaksa,
  • motivējoša darba vide (telpu labiekārtošana, kolektīva saliedēšanas pasākumi u. c.),
  • sociālās garantijas (veselības apdrošināšana u. c.) un
  • atbalsts īpašos gadījumos (apaļās jubilejās, skumjos brīžos u. c.).

RSU var lepoties ar stabilu finansiālo situāciju. 2014. gadā universitātē plānots 39,1 miljonu liels apgrozījums. Pašu pelnīto līdzekļu pieaugums pēdējo piecu gadu laikā ir 21,7 %.

Finanšu pārvaldībā plānots nodrošināt studiju programmu un meitas uzņēmumu rentabilitāti, pašu pelnīto līdzekļu pieaugumu un saprātīgu kredītu politiku.

Joprojām notiek intensīvs darbs pie infrastruktūras atjaunošanas:

• turpinās Dzirciema ielas 16 B un C korpusa remonts,
  • notiek remonts anatomikumā (Kronvalda bulv. 9),
  • labiekārtota Mārupes ielas 17 un 17a (RSU dienesta viesnīca) teritorija,
  • dienesta viesnīcā Hipokrāta ielā 3 izbūvēta ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes izziņošanas sistēma un bezvadu interneta instalācijas,
  • izveidotas jaunas velosipēdu novietnes Dzirciema ielā 16,
  • izremontētas Medicīnas fakultātes Ortopēdijas katedras un Psihiatrijas un narkoloģijas katedras telpas.

Neviltotu klātesošo uzmanību piesaistīja fakts par vērienīgā studentu pilsētiņas Dārza ielā 5 projekta izstrādi.

Uzstāšanās noslēgumā rektors atgādināja, ka 2015. gadā svinēsim RSU kā vienotas komandas 65 gadu jubileju, un novēlēja visiem radošu un izcilu jauno akadēmisko gadu.