Preses relīzes

Vieds implantējams filtrs, kas cilvēku laikus brīdinātu par insulta risku – šī ir ideja, pateicoties kurai Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studentu komanda Smart Umbrella decembrī Parīzē aizvadītajā prestižajā Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) Inovācijas dienu konkursā bija starp trim laureātiem. Konkursā par godalgām sacentās 33 komandas no tādiem vadošajiem Eiropas zinātnes un studiju centriem kā Karolinska institūta, Oksfordas Universitātes un Sorbonas Universitātes.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, piektajai daļai Latvijas iedzīvotāju nāves iemesls ir insults, un, kā pētījumā The Burden of Stroke in Europe (2017) norāda Eiropas Insulta alianse (Stroke Alliance for Europe), gadā šīs slimības ārstniecība Latvijas ekonomikai izmaksā vairāk nekā 21 miljonu eiro. Taču, ja insults laikus tiek diagnosticēts un ja pacients līdzestīgi strādā pie riska faktoru novēršanas un mazināšanas, tā ir profilaktiski novēršama slimība.

Smart Umbrella ideja vērsta uz precīzu diagnostiku visizplatītākā – išēmiskā – insulta gadījumā, kas rodas, kad smadzeņu asinsvadiem ir traucēta asinsapgāde. "Išēmisko insultu izraisa asins trombi, kas bloķē smadzeņu artērijas, traucējot skābekļa pievadi un attiecīgi radot smadzeņu bojājumus. Mūsu ideja ir ievietot asinsvadā filtru, kas līdzīgi kā tīkls "izzvejotu" šādus trombus, neļaujot tiem sasniegt smadzenes. Vienlaikus informācija, ko šis filtrs uzkrātu, būtu ikdienā pieejama pašam pacientam un regulārajās vizītēs – mediķim," norāda Smart Umbrella līdzdibinātāja, RSU 6. kursa medicīnas studente Viktorija Luīze Katarina Šēfa (Viktoria Luise Katharina Schaeff). Tandēmā ar kolēģi no 5. kursa Kiū Ang Tī Nījenu (Kieu Anh Thi Nguyen) viņas attīstījušas Smart Umbrella ideju vairākos Latvijā notikušos studentu hakatonos. "Hakatoni mums sniedza iespēju savas medicīnas zināšanas likt lietā starpdisciplinārā STEM (dabaszinātņu, tehnoloģiju un matemātikas) jomā. Šai procesā mēs metām izaicinājumu esošajām terapeitiskajām pieejām, identificējām aktuālu vajadzību veselības aprūpes laukā un izvērtējām veidu, kā varam sniegt akūtajam insulta jautājumam savu pienesumu. Mentori ikvienā no hakatoniem palīdzējuši Smart Umbrella idejai attīstīties un ieņemt konkrētas aprises," norāda Kiū Ang Tī Nījena. Komandas ideja patlaban ir validācijas posmā.

Parīzē EIT Health Inovācijas dienu konkursā ideju prezentēja piecu cilvēku sastāvā, piesaistot citus RSU studentus no Vācijas un Austrijas: Johanesu Mariusu Noelu Voskampu (Johannes Marius Noel Voskamp), Annalīnu Bartniku (Annalena Bartnick) un Sevāru Kamilovu (Sevara Kamilova). Izcīnītā godalga EIT Health konkursā Smart Umbrella komandai sniegs mentoringa un koučinga atbalstu 1500 EUR apmērā, apmaksātu dalību kādā no 2020. gada EIT Health pasākumiem un atbalstu startēšanai citās EIT Health programmās.

EIT Health ir Eiropas publiskā un privātā sektora tīklojums veselības aprūpes jomā, kuru ir izveidojuši vairāk nekā 140 partneri – Eiropas vadošie uzņēmumi, universitātes, pētniecības un attīstības centri, kā arī slimnīcas un institūti. Kopš 2018. gada RSU darbojas kā EIT Health Reģionālo inovāciju shēmas (RIS) centrs Latvijā. RIS mērķis ir sekmēt inovāciju kapacitāti Eiropas reģionos, kurus Eiropas Inovāciju indekss (European Innovation Scoreboard) vērtē kā mēreni inovatīvus. Galvenās aktivitātes ietver dažādu veselības aprūpes jomas dalībnieku iesaistīšanu EIT Health programmās un reģionālo inovāciju ekosistēmu attīstīšanu.