Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Sports

27. janvārī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti un darbinieki piedalījās augsta līmeņa starptautiskās sacensībās Alfa 2018, kas vairāk nekā 20 gadus (kopš 1993. gada) notiek Tallinā un kurās šogad piedalījās vairāk nekā 500 sportistu (arī jaunieši, juniori un veterāni) no 54 dažādiem Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Somijas, Ukrainas un Baltkrievijas klubiem un sporta skolām. Šīs sacensības ir lielākās un prestižākās Baltijas reģionā. RSU studenti un darbinieki no Tallinas atveda 21 medaļu un četrus kausus.

Elites grupas finālos startēja daudzi olimpieši, kuri izcīnījuši medaļas akadēmiskajā airēšanā olimpiskajās spēlēs. Gan vīriešu, gan sieviešu elites grupas pirmo vietu ieguvēji šogad laboja pasaules rekordus 1000 m distancē. Šajās sacensībās tradiconāli notiek individuālās sacensības 1000 m distancē, bet komandu sacensības – 500 m distancē.

Komandas tiek dalītas trijās grupās. Vienā grupā ir jauniešu komandas, kuras pārstāv mācību iestādes līdz 12. klasei. Otrā grupā ir augstskolu un armijas komandas, bet trešajā (vispēcīgākajā) grupā ir airēšanas sporta klubu, crossfit klubu un dažādu citu arganizāciju komandas. Katrā komandā ir četri dalībnieki. Ja grupā ir vairāk nekā četras komandas, tiek organizēti priekšbraucieni, un četras spēcīgākās komandas sacenšas finālā.

Sportisti distanci veic uz airēšanas ergometriem, bet speciāla datorprogramma caur videoprojektoru vizualizē sacensību laivu pārvietošanos, un uz liela ekrāna ir redzami katras virtuālās laivas vidējais ātrums un tas, par cik metriem laivas atpaliek no līderiem. Tāpēc šīs sacensības ir ļoti aizraujošas.

RSU dalībai sacensībās bija pieteikusi četras komandas – divas sieviešu un divas vīriešu komandas, kuras startēja gan studentu, gan visspēcīgākajā airēšanas klubu un sporta klubu grupā, kur šogad bija ļoti liela konkurence – septiņas sieviešu komandas un astoņas vīriešu komandas.

RSU sieviešu komanda izcīnīja pirmo vietu, zelta medaļas un komandas kausu sporta klubu grupā, bet otra sieviešu komanda – otro vietu, sudraba medaļas un kausu studentu grupā. Mūsu spēcīgākā sieviešu komanda uzrādīja labāko rezultātu gan kvalifikācijas braucienā, gan finālā, apsteidzot tuvākās konkurentes par 2,1 sekundi (vairāk nekā 10 metriem).

Mūsu spēcīgākā vīriešu komanda kvalifikācijas braucienā uzrādīja otru labāko rezultātu – 1 min. 23,6 sek. – tikai par pussekundi atpaliekot no līderiem, bet diemžēl finālā spēja uzrādīt tikai trešo labāko rezultātu 1 min. 24,4 sek., atpaliekot par 0,4 sekundēm no otrās vietas. Pieredzes trūkuma dēl netika pietaupīti spēki finālam, tomēr nevarēja iepriekš zināt, kāds būs rezultāts pārējām komandām kvalifikācijas braucienā, jo mūsu komandai kvalifikācijas brauciens bija pirmajiem. Mūsu komandas kvalifikācijas rezultāts bija augstāks par otrās spēcīgākās komandas rezultātu finālā.

Vīriešu studentu komanda izcīnīja trešo vietu ar rezultātu 1 min. 26,9 sek. tieši par sekundi atpaliekot no Igaunijas Aizsardzības akadēmijas komandas. Abas mūsu vīriešu komandas izcīnīja bronzas medaļas un kausus. Šogad spēcīgākā komanda bija Igaunijas komanda, kurā visi četri dalībnieki bija pasaules līmeņa elites airētāji. Šīs komandas rezultāts bija 1 min. 22,5 sek., kas ir tikai par 1,1 sekundi labāks kā mūsu komandas kvalifikācijas brauciena rezultāts. Tāpēc perspektīvā arī vīriešu komandai ir lielas iespējas uzvarēt šajās sacensībās.

Zelta medaļas un komandas kausu izcīnīja Velga Gaļanska (Rehabilitācijas katedras lektore), Inga Bēniņa (Juridiskās fakultātes biroja vadītāja), Annika Rozīte (SVSLF VSS studente) un Renāte Līne (Latvijas Airēšanas federācijas prezidente, kura gan šajās, gan citās sacensībās pārstāvēs RSU komandu). Sudraba medaļas un komandas kausu izcīnīja Agnese Salgus (MF), Evita Bole (fizioterapeite, SVSLF VSS), Krista Krūmiņa (MF), Sandija Emsiņa (ESF). Bronzas medaļas un komandas kausus izcīnīja Mārtiņš Markovs (RSU Sporta kluba darbinieks, fizioterapeits), Mārtiņš Mellakauls (SVSLF VSS students), Jānis Kristaps Vasiļonoks (MF), Jānis Kalnenieks. Studentu grupā bronzas medaļas un komandas kausu izcīnīja Madars Frīdmans (SVSLF VSS), Gintars Ozols (SVSLF VSS), Didzis Krogzems (SVSLF VSS), Toms Jānis Eglītis (MF).

Pēc komandu startiem vairāki dalībnieki startēja arī individuālajās distancēs un izcīnīja vēl piecas medaļas. Zelta medaļu viena kilometra distancē atvērtajā grupā izcīnīja Krista Krūmiņa un Mārtiņš Mellakauls. Bronzas medaļu izcīnīja Velga Gasļanska, Evita Bole un Mārtiņš Markovs.

RSU studenti un darbinieki no Tallinas kopā atveda 21 medaļu un četrus kausus. Šajās sacensībās no Latvijas piedalījās vēl 86 sportisti, kuri pārstāvēja visas Latvijas airēšanas sporta skolas un klubus un startēja gandrīz visās vecuma un dzimuma grupās. Latvijas airēšanas sporta skolu un klubu sportisti izcīnīja vēl četras medaļas.

Sporta un uztura katedras vadītājs asoc. prof. Voldemārs Arnis pastāstīja, ka komandas dalībnieki uz airēšanas ergometriem trenējas jau divus gadus un ir guvuši daudzus panākumus, to skaitā zelta un sudraba medaļas pasaules čempionātā. No 16 dalībniekiem tikai pieci iepriekš ir trenējušies airēšanā, pārējie dalībnieki ir trenējušies kādā citā sporta veidā. Katram komandas dalībniekam tika notestētas aerobās darbaspējas un maksimālā jauda, notestēti spēka rādītāji un, balstoties uz šiem datiem, izveidotas treniņu programmas. Dalībnieki, kuri nav airētāji, tika apmācīti airēšanas tehnikā. Komandas dalībnieku iesaistīšanā un testēšanā aktīvi piedalās Sporta kluba treneris Mārtiņš Markovs, kā arī citi pieredzējušākie komandas dalībnieki. Treniņu programmas nedēļas ciklā ir iekļauti vismaz trīs atšķirīgi augstas intensitātes intervālu treniņi (AIIT) un trīs dažādi spēka un spēka izturības treniņa režīmi. Pēdējā mēneša programma bija pielāgota tieši 500 metru distancei, kā arī tika aprēķināts sacensību distances ātrums katram dalībniekam un vidējais ātrums katrai komandai. Intervālu treniņu intensitāte katram dalībniekam tika precīzi aprēķināta un dozēta pēc testu rādītājiem un balstīta uz jaunākajiem zinātnisko pētījumu atklājumiem.

Asoc. prof. Voldemārs Arnis informēja, ka pēdējos gados ir vadījis vairāk nekā 10 studentu pētnieciskos darbus par augstas intensitātes intervālu treniņiem, kuros ir apkopota informācija par intervālu treniņu ietekmi uz fiziskajām darbaspējām. Daudzos pētījumos ir noskaidrots, ka, izmantojot precīzi dozētus AIIT, fiziskās darbaspējas pieaug ļoti ievērojami un strauji jau dažu nedēļu laikā pat pie nelieliem slodžu apjomiem. Arī RSU komanda ar AIIT trenējās tikai divas trīs reizes nedēļā pa 15–30 minūtēm, ieskaitot iesildīšanos, aktīvo atpūtu un atsildīšanos. Arī spēka treniņiem tika veltīts tikpat ilgs laiks, un tie tika veikti tajā pašā dienā, kad intervālu treniņi. Daļa no sportistiem veica arī mērenas intensitātes slodzes citās dienās, bet daļai sportistu sanāca laika tikai diviem treniņiem nedēļā, jo studentiem studijas ir svarīgākas par sacensībām.

Šogad sacensībās piedalījās trīs studiju programmas Veselības sporta speciālists studenti, kuri ar izcilu vērtējumu (10 balles) janvārī aizstāvēja kvalifikācijas darbu – Annika Rozīte, Evita Bole un Mārtiņš Mellakauls. Savos kvalifikācijas darbos viņi veica eksperimentālus pētījumus par augstas intensitātes intervālu treniņu, spēka treniņu un aerobo treniņu dažādu kombinācīju ietekmi uz fiziskās sagatavotības rādītājiem un arī paši bija savu pētījumu dalībnieki. Savu pētījumu izcilību un veselības sporta treniņu programmu efektivitāti viņi apstiprināja ar zelta medaļām augsta līmeņa starptautiskās sacensībās.

3. martā RSU Sporta klubā (Cigoriņu ielā 3) notiks pirmais Latvijas augstskolu čempionāts uz airēšanas trenažieriem, kur līdzīgi kā Tallinā būs gan komandu cīņas, gan individuālie starti.
Sporta klubs aicina RSU studentus un darbiniekus pieteikties treniņiem uz airēšanas un slēpošanas ergometriem, svarbumbu celšanā, spiešanā guļus un spēka trīscīņā pie Mārtiņa Markova (tālr.: 28368974).