Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

“Esmu sajutis, kā ir strādāt ar cilvēkiem, kas grib to pašu, ko tu. Nav neviens jāpierunā uz strādāšanu, visi ir ļoti atsaucīgi,” pirmos iespaidus par praksi radio Pieci.lv kopā ar studiju biedriem raksturo studiju programmas Multimediju komunikācija otrā gada students Roberts Ermans. Deviņus mēnešus, no oktobra līdz nākamā gada jūnijam, ilgs prakse radio Pieci.lv sešiem jauniešiem no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultātes. Šī ir iekārojama darba vieta komunikācijas studentiem, jo Latvijas Radio 5  ir ne tikai medijs ar jauniešiem interesējošu saturu, bet arī lieliska iespēja iegūt pieredzi strādāt dažādās sociālo mediju platformās. Jaunieši veido intervijas labdarības maratona Dod pieci ietvaros, filmē video platformām TikTok un Youtube, raksta portālam Lsm.lv, palīdz producēt podkāstu Kā ir būt, fotografē un rada saturu radio Pieci.lv Instagram kontam.

Par praksi stāsta žurnālistikas studente Ieva Cepliša un topošie multimediju komunikācijas speciālisti Kristiāna Beāte Žīle un Roberts Ermans.

Kā tikāt pie iespējas strādāt radio Pieci.lv?

Ieva: RSU un Latvijas Radio 5 ir sadarbības partneri, un šovasar RSU bija iekšējais konkurss Komunikācijas fakultātes topošajiem otrā gada studentiem par iespēju strādāt praksē radio. Bija jāiesniedz motivācijas vēstule un savs labākais darbs vai darbu portfolio. Komisija no RSU docētājiem un radio Pieci.lv cilvēkiem izvērtēja un izvēlējās sešus jauniešus.

Kas jums prakses laikā ir jādara?

Roberts: Darbojamies katrs ar saviem sociālo tīklu kanāliem un projektiem. Strādājam pa pāriem – mans kolēģis ir studiju biedrs Roberts Kalvāns, bet tā kā viņam vairāk interesēja video filmēšana un montāža, bet mani – satura radīšana, tad tagad darbojamies atsevišķi. Man kolēģis, ar ko sadarbojos visciešāk, ir Valters Aišpurs no Pieci.lv komandas – ar viņu kopā domājam saturu TikTok, kādus video filmēt, kādas akcijas rīkot. Tāpat arī fotografēju Instagram kontam, piemēram, nesen bija fotosesija radio dīdžejiem.

Ieva: Kopā ar savu pārinieci – multimediju komunikācijas studenti Martu Dobrovoļsku strādājam pie labdarības akcijas Dod pieci, kuras tēma šogad ir par vardarbību ģimenē. Intervējam cilvēkus, kuri saskārušies ar vardarbību, viņi stāsta par pieredzi, kā tikuši ar to galā. Intervijas filmējam un ievietojam Youtube katru nedēļu.

Mana Ziemassvētku sajūta ir saistīta ar Dod pieci, jo arī pirms četriem gadiem – 10. klasē biju praksē šeit. Toreiz vāca ziedojumus vēža pacientu psihosociālajai rehabilitācijai. Biju pilnīgi bez pieredzes, bet par lielu pārsteigumu man uzticēja rakstīt rakstus radio mājaslapai – tas bija nopietns uzdevums.

Kā vienu no visemocionālākajiem brīžiem atceros vakarus, kad sēdēju Radio mājā un pārrakstīju datorā zīmītes, ko cilvēki bija atstājuši pie stikla studijas – tie bija vēža slimnieku un viņiem tuvo cilvēku pieredzes stāsti par cīņu ar slimību, izveseļošanos. Bija stāsti arī par tiem, kas zaudējuši šajā cīņā un nav vairs starp mums.

Kristiāna Beāte: Es palīdzu producēt podkāstu Kā ir būt, strādāju kopā ar Elīnu Baltskari no Pieci.lv, kas ir podkāsta režisore un producente. Kopā ar multimediju komunikācijas studenti Namedu Zelli domājam, kā varam sasniegtu lielāku auditoriju podkāstam, kā iesaistīt sabiedrību podkāsta tapšanā un kā to atspoguļot sociālajos medijos. Podkāsts Kā ir būt iznāk reizi nedēļā pirmdienās, katru reizi ir citā tēma, pārsvarā tās filozofiskas pārdomas par dzīvi, piemēram, kas ir apskāviens vai kā ir būt skumjam. Podkāsta viesi ir sabiedrībā nepopulāri cilvēki – vienkārši jaunieši, studenti, jaunie rakstnieki, kas šo jēdzienu apskata un šķetina no visām pusēm.

Tagad pieslēdzāmies labdarības maratonam Dod pieci un vardarbības tēmai, meklējam psihologus, intervējam, apkopojam informāciju un liekam sociālajos medijos. Mūsu pārziņā ir arī raksti portālā Lsm.lv.

Kā tehniski notiek darbs šajos apstākļos, kad ir ārkārtas situācija?

Ieva: Prakses sākumā bijām aizgājuši uz radio māju, kas bija arī vienīgā reize, kad mēs visi satikāmies, pēc tam darbs notika attālināti. Tomēr visas intervijas, ievērojot stingrus drošības pasākumus, filmējam klātienē.

Roberts: Tiekamies Zoom platformā un lietotnē Slack, tur katram sociālo mediju kanālam ir izveidota sava darba grupa. Radošais darbs notiek apmēram šādi: tu sēdi mājās, šķirsti TikTok, tev ienāk prātā kāda interesanta doma, un tu to ieraksti Slack grupā. Tad sazvanāmies Zoom, runājamies un domājam.

Vēl lielākā prakses daļa ir priekšā, bet vai jau tagad varat pateikt, ko esat ieguvuši, strādājot Pieci.lv?

Kristiāna Beāte: Šeit ir interesanti cilvēki, savas jomas profesionāļi, no kuriem varu mācīties. Esmu sapratusi, kuras ir manas stiprās un vājās puses. Noteikti varu teikt, ka tehniskās iemaņas ir uzlabojušās – pati fotografēju, apstrādāju bildes,  pielāgoju tās Facebook un Instagram platformām, varu arī strādāt ar audiomateriālu.

Ar Namedu visus darbus darām kopā, bieži sazināmies Zoom, tāpēc varu teikt, ka uzlabojušās sadarbības iemaņas.

Roberts: Visas tehniskās lietas – fotografēt, montēt un filmēt esmu apguvis pašmācības ceļā, bet šeit vēl gribētu apgūt tieši radio specifiku. Mans lielākais ieguvums ir Pieci.lv lieliskā komanda – esmu izjutis, kā ir strādāt ar atsaucīgiem, darboties gribošiem kolēģiem.

Ieva: Šeit noteikti varu attīstīt intervēšanas un tekstu rakstīšanas prasmes. Visas zināšanas, ko universitātē māca, šeit var realizēt un pārbaudīt, kā tās strādā dzīvē un kā uz tavu darbu reaģē auditorija.

Vai prakse palīdz izlemt, ko gribētu darīt pēc studijām?

Kristiāna Beāte: Domāju, ka vajag izmēģināt visas iespējas, kas šķiet saistošas – esmu jau strādājusi praksē izdevniecībā Santa, tagad zinu, kā ir strādāt radio, bet vēl gribētu izmēģināt darbu televīzijā. Pieci.lv esmu sapratusi, ka vislabāk man padodas producēšana - man patīk komunicēt ar cilvēkiem, sarunāt intervijas. Gribētu arī savu turpmāko profesionālo dzīvi saistīt ar producenta darbu.

Roberts: Man liekas, multimediju speciālists var strādāt visur. Pieci.lv es būtu gatavs strādāt arī pēc studijām. Man ļoti patīk satura radīšana – Instagram stāsti, bildes, video, TikTok, radio sižeti. Tas ir tas, kāpēc es gāju studēt multimediju komunikāciju.

RSU to vislabāk varēja apgūt studiju kursā Studentu medijs. Varu teikt, ka prakses laikā esmu nevis atradis jaunas iespējas, bet gan esmu pārliecinājies par savas izvēles pareizību.

Ieva: Tieši radio kā medijs mani iedvesmoja studēt žurnālistiku. Iespēja būt praksē Latvijas Radio ir liela atbildība, bet man tā patīk, jo ir sajūta, ka veicu sabiedrībai nozīmīgu darbu. Noteikti pēc studijām vēlētos turpināt savu darbību Latvijas Radio, šāds sapnis man jau ir no bērnības. Mani piesaista audio formāts un iespēja ar savu balsi uzrunāt Latvijas iedzīvotājus.

Kā jūtaties Pieci.lv komandā? Vai kolēģi ir apmierināti ar jūsu darbu?

Roberts: Man patīk, ka šeit nevienu nemāca, mēs esam kā sabiedrotie. Mēs dodam savas idejas, skatījumu, kopīgi ar radio cilvēkiem domājam formātus, risinājumus, kā pasniegt saturu. Man liekas, kolēģiem patīk, ko es tur daru, jo Pieci.lv izmanto manas idejas, fotogrāfijas un citus darbus.

Kristiāna Beāte: Radio mums ir plaša atbalsta komanda, piemēram, mums ir mentors – Monta Hildebrante no Pieci.lv komandas, kas uzmana mūsu pašsajūtu. Viņa mūs emocionāli atbalsta, mēs pie Montas varam vērsties faktiski ar jebkuru jautājumu.

Ieva: Būt piecinieka komandā ir lieliska sajūta. Šeit tu nejūties kā praktikants, bet gan kā kolēģis, kas ir tikpat nozīmīgs, kā visi citi, kas tur strādā. Neviens tev nesaka – dari tā, dari šo – visu izlemjam kopīgās sapulcēs, kur varam izvēlēties, kurā jomā darboties.

Es šeit jūtos droši, atmosfēra tiek radīta tāda, ka es varu jautāt jautājumus ikvienam kolēģim gan par darbu, gan vienkārši papļāpāt. Manuprāt, kolēģi ir apmierināti ar mūsu paveikto, jo darbi, ko veicam, tiek publicēti un mēs saņemam pateicības vārdus un labu novērtējumu.