Sports

Šāgada Tet Rīgas maratonā 19. maijā Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) pārstāvēs rekordliela komanda – uz starta līnijas plāno stāties 254 sportisti no 18 valstīm. Taču augstskola maratonā nebūs pārstāvēta skrējēju rindās vien – mūsējie būs arī neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzēju vidū. “Maratonā strādājam jau kopš 2013. gada, un šo sešu gadu laikā teju 250 studenti ir palīdzējuši maratonistiem – gan līmējuši plāksterus uz tulznām un nobrāzumiem, gan snieguši nopietnāku pirmo palīdzību,” stāsta Medicīnas fakultātes studente Karīna Avišāne, kas koordinē RSU brīvprātīgos palīgus jau trešo gadu.

Katru gadu maratonā medicīnisko palīdzību sniedz apmēram 35 vecāko kursu topošie mediķi, kas dežurē gan palīdzības punktos atsevišķos maratona posmos, gan dodas palīgā distancē ar velosipēdiem. Brīvprātīgie palīgi pirms maratona tiek rūpīgi sagatavoti nodarbībās, kurās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālistu vadībā tiek teorētiski apskatītas visas iespējamās situācijas, kā arī notiek praktiski treniņi, izmantojot simulāciju manekenus.

mf_tet_maratons00.png

“Brīvprātīgo darbs maratonā sniedz neatsveramu pieredzi studentiem, jo jāreaģē zibenīgi, jāsaprot, kā varam palīdzēt un cik situācija ir nopietna. Visbiežāk gan brīvprātīgajiem palīgiem nākas tikt galā ar vienkāršām problēmām, kur tikai jāapsaitē nobrāzums vai jāizmasē pārpūlētie muskuļi,” atzīst K. Avišāne.

“Paretam gadās arī nopietnākas traumas, piemēram, lūzumi. Pavisam sarežģītos gadījumos cietušo nododam Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādei. Visbiežāk traumas un samaņas zudums ir slikti sagatavotiem skrējējiem, kuri maratonā izdomājuši skriet bez nopietna iepriekšēja treniņa. Tāpēc aicinu visiem būt atbildīgiem pret savu veselību un laicīgi gatavoties, pakāpeniski palielinot slodzi.”

Profesionālas medicīniskās palīdzības sniegšana ir viens no maratona kvalitātes rādītājiem. Šogad Rīgas maratons pirmoreiz tā vēsturē nesīs Zelta kvalitātes zīmi (Gold Label Road Race), ko, izvērtējot trasi, infrastruktūru, dalībnieku drošības pasākumus, pieejamo medicīnisko palīdzību un citus rādītājus, piešķir Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija. Rīga ir vienīgā pilsēta Ziemeļeiropā, kuras maratonam piešķirta Zelta kvalitātes zīme.

Tikmēr izaugsmi piedzīvojusi arī RSU maratonistu komanda: 2016. gadā mūsu komanda kopumā noskrēja ap 2000 km, 2017. gadā tika pievarēti jau 3117 km, bet pērn visās četrās distancēs kopsummā dalībnieki noskrēja 3377 km. 2018. gadā ievērojamākos laurus plūca RSU komandas pārstāvis, medicīnas students no Somijas Jāko Nieminens (Jaakko Nieminen), kurš 10 km distanci veica 31 minūtē un 36 sekundēs un kopvērtējumā ieņēma otro vietu.

mf_tet_maratons01.png