Pārlekt uz galveno saturu
Konferences, semināri
Starptautiskā sadarbība
Studentiem

Jūlija sākumā Rīgā notika 8. Starptautiskā diabēta un aptaukošanās konference (8th International Conference on Diabetes & Obesity), kuru sadarbībā ar ISANH (International Society of Antioxidants in Nutrition and Health) jau otro reizi organizēja Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā.

Atšķirībā no pirmās reizes 2013. gadā, kad Rīgā sabrauca dalībnieki no 14 valstīm, šoreiz konferencē piedalījās pētnieki no 34 valstīm – sākot ar Jaunzēlandi austrumos un beidzot ar Brazīliju un ASV – rietumos. Rīgā ieradās dalībnieki no visiem kontinentiem, izņemot Antarktīdu.

diabets-adipozitate-konf01.jpg

Dalībnieku skaits šogad salīdzinājumā ar 2013. gadu bija trīs reizes lielāks. Kādi tam varētu būt iemesli? "Acīmredzot augstais zinātniskais un praktiskais līmenis iepriekšējā pasākumā, citādi grūti iedomāties to dzinuli, kas tik ļoti bija cēlis Rīgas un RSU popularitāti un, atļaušos teikt, prestižu. Arī šoreiz daudzi dalībnieki un uzaicinātie runātāji augstu novērtēja konferences zinātnisko līmeni, veiksmīgo programmu, uzaicināto runātāju atpazīstamību un, iespējams, pasākuma prestižu zinātnieku aprindās," uzsvēra konferences organizācijas komitejas priekšsēdētājs Andrejs Šķesters, kas ir RSU Bioķīmijas laboratorijas vadītājs un vadošais pētnieks.

"Gribas piebilst, ka konferencē netrūka arī atraktivitātes, kādu runātāji izmantoja sava materiāla izklāstā. Ne velti Izcilības (Avard) balvu par īso ziņojumu saņēma Paloma Gil del Alamo, kura pārstāvēja Seviļas Universitāti un Spānijas TV: Using the television to promote healthy diet and physical activity to prevent or treat obesity, bet uzaicināto runātāju vidū – Dienvidu Florīdas Universitātes profesors Davids Diamonds, kurš uzstājās ar diviem ziņojumiem. Otrais, manuprāt, izsauca lielāko interesi un kongresa dalībnieku aktivitāti diskusijā: Discussion: a Critical appraisal of Current Dietary Guidlines; How Bad Science, Politics and Profits Have Contributed to He Diabetes and Obesity Epidemics.

diabets-adipozitate-konf30.jpg

Vai un kur ir pieejama konferences tēžu grāmata?

Konferences tēžu grāmata atrodama ne tikai Latvijas Nacionālajā, bet arī RSU bibliotēkā. Daudzi dalībnieki kā dāvinājumu atstāja savus stenda referātus, pagaidām tie apskatāmi RSU Zinātnes centra Bioķīmijas laboratorijas telpās Rātsupītes ielā 5. Par labāko jauno zinātnieku referātu konferences zinātniskā komiteja atzina Lauras Sviklānes (LU, Latvija) ziņojumu Validation of non-invasive assessment method of hepatic steatosis in type 1 diabetes mellitus patients in Latvia.

Vai konference sasniedza savu mērķi? Vai tā ir nozīmīga un vajadzīga?

Par to varēs spriest pēc diviem gadiem. Vai tas ir cēlis RSU, Rīgas un Latvijas atpazīstamību pasaulē? Domājams, ka jā! Šajā jomā lielu atbalstu sniedza „LiveRiga” un Latvijas Institūts, kuri sagādāja konferences dalībniekiem izcilu informatīvo materiālu par Latvijas un latviešu dzīves norisēm – kultūru, sportu, arī virtuvi un daudz ko citu.

Starp citu, par konferenci tiks stāstīts arī Spānijas televīzijā, jo paralēli dalībai konferencē Izcilības balvas saņēmēja Paloma Gil del Alamo filmēja un intervēja dalībniekus. Nofilmētais materiāls kā ceļa maize iegūla viņas somā.

Konference bija vieta, kur dibināt kontaktus, apmainīties ar viedokļiem, sākt risināt nopietnas zinātniskas un metodiskas problēmas. Tā bija laba skola jaunajiem pētniekiem, ārstiem, uztura speciālistiem no Latvijas, jo nevienam interesentam dalība konferencē netika liegta.