Preses relīzes

Svinot piekto jubileju, savā nu jau 14. braucienā piektdien, 7. decembrī, plkst. 9.24 maršrutā Rīga–Aizkraukle–Rīga dosies Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens organizētais RSU Veselības ekspresis. RSU medicīnas studenti pasažieriem piedāvās izmērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa masas indeksu, stresa un miegainības līmeni, kā arī iepazīstinās ar onkoloģisko saslimšanu riskiem, aicinot izmantot valsts apmaksātās vēža skrīninga programmas.

VESELIBAS-EKSPRESIS-INFOGRAFIKS.jpg“Lepojamies, ka mūsu studenti atrod laiku ne tikai sekmīgi studēt, bet arī praktiski pielietot savas zināšanas un prasmes, izglītojot sabiedrību par veselīgu dzīvesveidu,” atzīst RSU rektors profesors Aigars Pētersons. “Studiju procesu arvien vairāk cenšamies saistīt ar praksi, un RSU Veselības ekspresis ir izveidojies par lielisku tradīciju un prakses platformu jau piecu gadu garumā.”

RSU Veselības ekspresis jau no 2013. gada ir kursējis uz dažādām Latvijas pilsētām – Rēzekni, Tukumu, Jelgavu, Sloku, Aizkraukli, Siguldu, Cēsīm un Skulti. Šo piecu gadu laikā vairāk nekā 100 RSU studenti 1824 kilometru garumā teju 3000 pasažieriem veikuši gan vienkāršas veselības pārbaudes, gan arī informējuši ik reizi par kādu īpašu, aktuālu tēmu – sirds un asinsvadu veselību, diabētu, ādas veselību un sauļošanās riskiem, plaušu veselību un veselīgu uzturu.

“Šoreiz RSU Veselības ekspresī īpašu uzmanību pievērsīsim onkoloģiskajām saslimšanām, kuras pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem ir otrs izplatītākais nāves cēlonis pasaulē un Latvijā,” par braucienu uz Aizkraukli stāsta RSU Onkoloģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītāja un topošā mediķe Annija Barona. “Liela daļa sabiedrības neaizdomājas, ka arī tādu vienkāršu paradumu ieviešana kā ikdienas fiziskās aktivitātes, veselīgs uzturs, kaitīgu ieradumu atmešana un regulāras pārbaudes pie ārsta palielina mūsu iespēju nesaslimt ar vēzi. Īpaši aicināsim cilvēkus izmantot valsts apmaksātās vēža skrīninga programmas, lai veiktu krūts, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu vēža izmeklējumus. Statistika ir satraucoša – pēdējo gadu laikā strauji pieaudzis zarnu vēža saslimšanas gadījumu skaits, un, kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, 2016. gadā zarnu vēzis bija trešais visbiežāk atklātais vēža veids kā sievietēm, tā vīriešiem. Diemžēl tikai trešdaļa no gadījumiem tiek atklāti agrīni, kad ir vislielākās izredzes uz sekmīgu izveseļošanos. Šī ļaundabīgā audzēja savlaicīgā atklāšanā ļoti liela nozīme ir paša pacienta iniciatīvai, jo, atšķirībā no krūts un dzemdes kakla vēža, zarnu vēža skrīninga mērķauditorijai – sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem – netiek izsūtītas uzaicinājuma vēstules, un cilvēkiem pašiem ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai veiktu slēpto asiņu testu,” norāda Annija Barona.

“Mums ir pagodinājums jau piekto gadu būt par platformu šādai sociāli nozīmīgai aktivitātei, kas palīdz topošajiem mediķiem uzrunāt iedzīvotājus – mūsu vilcienu pasažierus. Tādējādi mēs kopīgiem spēkiem veicinām sabiedrības izpratni par veselības nozīmi, tai skaitā aicinot neaizmirst par onkoloģisko slimību profilaksi. Ceram šo vēstījumu nodot pēc iespējas lielākam daudzumam cilvēku, tādēļ esam izvēlējušies tieši Aizkraukles virzienu, kurā tiek pārvadāti visvairāk pasažieru,” saka AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

7. decembrī RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Aizkraukli plkst. 9.24 (vilciena Nr. 6214) un atpakaļceļā uz Rīgu dosies no Aizkraukles plkst. 11.43 (vilciena Nr. 6223).

RSU Veselības ekspresi informatīvi atbalsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Papildu informācijai

• Ieva Nora Gediņa, RSU mediju attiecību vadītāja, mob. tālr. 29146366, ieva[pnkts]gedinaatrsu[pnkts]lv
  • Sabīne Ozoliņa, AS Pasažieru vilciens Mārketinga daļas vadošā sociālo tīklu speciāliste, mob. tālr. 25964716, sabine[pnkts]ozolinaatpv[pnkts]lv