RSU zinātnes sinapses
Pētniecība
Zobārstniecība, mutes medicīna

Kazeīna fosfopeptīda amorfā kalcija fosfāta (CPP-ACP) fluorīda lakas lietošana četras reizes gadā samazina zobu kariesa attīstību bērniem – tā, ņemot vērā pētījuma rezultātus, tika ziņots 9. jūlijā notikušajā ikgadējā Eiropas Kariesa izpētes organizācijas (European Organisation for Caries Research, ORCA) sanāksmē Zagrebā, Horvātijā.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobu terapijas un mutes veselības katedras doc. Jekaterina Gudkina sanāksmē iepazīstināja ar trīs gadus ilgušā pētījuma rezultātiem, kurā izpētīts zobu bojāšanās samazināšanas jautājums sešu un 12 gadu veciem bērniem. Iepriekšējā pētījumā Jekaterina Gudkina un viņas komanda atklāja, ka zobu bojāšanās šajās vecuma grupās bija īpaši augsta ne tikai cukura pārmērīgas uzņemšanas, bet arī ūdens sistēmā nepietiekamas fluorīda koncentrācijas dēļ.

441h1696.jpg

Zinātnieki izvēlējās pētījumā izmantot MI Varnish (GC Corporation) laku, lai noskaidrotu, vai šī produkta izmantošana triju gadu periodā spēj samazināt zobu bojāšanos. Divām bērnu testa grupām abos vecuma posmos zobiem laku uzklāja reizi trijos mēnešos, savukārt divām kontroles grupām laka netika uzklāta vispār.

Pētījuma laikā sešus gadus vecajiem bērniem, kuriem tika izmantota CPP-ACP laka, tika novērots zobu bojāšanās samazinājums par 10,8 %. Turklāt arī 12 gadus veciem bērniem tika novērota zobu bojāšanās samazināšanās tendence, un šis rādītājs bija 8,6 %.

"MI Varnish laka ir viens no līdzekļiem, kas palīdzēs kontrolēt zobu bojāšanos, taču pacientiem noteikti jāievēro regulāra zobu aprūpe, izmantojot ierīces, kas nosaka, mēra un uzrauga laika gaitā radušās izmaiņas zobu struktūrā," uzsver Teksasas Universitātes Veselības un zinātnes centra Sanantonio pētnieks Bennets Emeiči (Bennett Amaechi) Eiropas Kariesa izpētes organizācijas izplatītajā paziņojumā.

Šis raksts tika publicēts vietnē DrBicuspid.com pēc tam, kad pētījuma rezultāti tika prezentēti ORCA 2021 kongresā Zagrebā (Horvātija).