Darbiniekiem
Skolēniem

Eiropas Zinātnieku naktī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) 27. septembrī varēja iepazīt dažādas zinātnes nozares un sevi, izzinot sava ķermeņa uzbūvi vai testējot fiziskā spēka robežas. Centrēti ap tēmu Zinātne nākotnei, pasākumi notika zinātniskajā centrā Kleisti (Rātsupītes ielā 5) un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (Anniņmuižas bulvārī 26a).

Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, satiekot RSU ārstus un zobārstus, fiziķus, ķīmiķus, uzturzinātniekus, veselības sporta ekspertus, psihologus, juristus un citus speciālistus, varēja iepazīt vairākas tēmas:

• Molekulu čuksti un pirkstu nospiedumi: ko stāsta molekulas? Kādas ir to īpašības?
  • Virtuālā realitāte un ķermenis: izzini cilvēku, izmantojot virtuālās realitātes brilles
  • Ātrrakstīšana uz pagātnes, tagadnes un nākotnes ierīcēm
  • Met izaicinājumu sava prāta reakcijas ātrumam un izej viltus atmiņas testu
  • Kāda ir tava ķermeņa uzbūve? Cik tajā ir tauku, ūdens un muskuļu masas?
  • Kā noteikt medicīnā lietojamās vielas un šķīdumus, tos nenogaršojot? Kā izveidot ķīmisko formulu?
  • Noziedzniekam pa pēdām: nozieguma vietas apskate, pēdu atpazīšana un vizualizēšana
  • Vai tu esi stiprāks, nekā domā? Nosaki savu maksimālo jaudu airējot, slēpojot un minot
  • Sporta laboratorija: aerobo darbaspēju testēšana
  • Medicīnas fizikas pārsteigumi: "gudrais plastilīns", "milzu burbuļzobens" un citi brīnumi
  • Vai vari būt ķirurgs? Laparoskopisko operāciju pamatprasmju izmēģināšana
  • Reanimācijas brigāde: iespēja ielūkoties reanimācijas pasākumu simulācijā
  • Kas dzīvo uz manām plaukstām? Pārbaudi savu roku mazgāšanas efektivitāti
  • Nākotnes anatomijas apguve: izzini cilvēka anatomiju 3D formātā
  • Izzini savu muguru, stāju un pēdas: asimetrijas, skoliozes un stājas tipu noteikšana, podogrāfijas aparatūras izmēģināšana
  • Izglāb manekenu! Pārbaudi, cik efektīvi spēj veikt mākslīgo elpināšanu un sirds masāžu
  • Fizioloģija caur fiziku: fizioloģisko procesu interpretācija fizikas kontekstā
  • 3D tehnoloģijas zobārstniecībā: iejūties zobārsta ādā un virtuāli ārstē savu pirmo pacientu

Zinātniskajā centrā Kleisti apmeklētāji varēja ekstrahēt DNS no zemenēm, zirņiem un siekalām, iepazīt ķermeņa siltuma karti jeb to, kā ikdienas darbības maina ķermeņa temperatūru un kā tas ietekmē mūsu veselību, kā arī gūt ieteikumus darba dienas efektivitātes celšanai.

Eiropas Zinātnieku nakts ir starptautisks notikums, kas norisinās septembra pēdējā piektdienā. Šī pasākuma popularitāte aug gadu no gada, un šogad saistošā veidā zinātnes sasniegumi tiks skaidroti 30 valstīs un 300 pilsētās. Šo pasākumu programma tiek finansēta Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 projektā NIGHTLV-2018-2019.