Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Oktobris visā pasaulē tiek atzīmēts kā krūts vēža mēnesis. Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) 2007. gada 16. oktobrī plkst. 12.00 rīko Pomerānijas Medicīnas universitātes un Polijas Medicīnas žurnālistu asociācijas pieņemšanu un semināru-preses konferenci, kurā piedalīsies ap 80 Polijas žurnālistu. Semināra tēma ir „Ģenētikas iespējas krūts vēža agrīnā diagnostikā un profilaksē. Latvijas-Polijas sadarbība”.

Tikšanās mērķis – pievērst sabiedrības un profesionāļu uzmanību ģenētikas iespējām, efektīvā krūts vēža agrīnā diagnosticēšanā un profilaksē, kā arī pieredzes apmaiņa starp ES valstu zinātniekiem. Tikšanās dalībnieki plāno apzināt arī jaunas iespējas krūts vēža agrīnas diagnosticēšanas un profilakses jomā.

Seminārā uzstāsies RSU rektors Prof. J.Vētra, Pomerānijas universitātes rektors P.Nowacki, Pomerānijas Medicīnas universitātes profesors J.Ļubinskis, Pārmantotā vēža institūta direktors, profesors J.Gardovskis un Pārmantotā vēža institūta vadošais pētnieks Dr. med. A.Irmejs.

Profesors J.Ļubinskis ir pasaulē atzīts zinātnieks krūts vēža ģenētikas jomā ar vislielāko pārmantotā krūts vēža pētniecisko datu bāzi pasaulē. Pēc profesora J.Ļubinska iniciatīvas, 2001. gada nogalē tika nodibināts RSU Pārmantotā vēža institūts, kas šobrīd ir vadošā iestāde pārmantota krūts vēža pētījumos un pacientu aprūpē Latvijā.

RSU Pārmantotā vēža institūtā izveidota molekulārā laboratorija, kur var veikt ģenētiskus izmeklējumus sievietēm, kam nepieciešams precizēt saslimšanas risku. Pateicoties Pārmantotā vēža institūta aktivitātēm, Latvijā atklāti vairāki simti pārmantotā krūts vēža gadījumi un veselās augsta riska sievietes. šīs sievietes var saņemt konsultāciju un profilaktiskās rekomendācijas, lai novērstu potenciālo ļaundabīgo audzēju vai atklātu to agrīni, kad ārstēšanās rezultāti ir labi.

Daudz paveikts izglītojošā jomā – ģimenes ārsti, onkologi un sabiedrība tiek informēti par pārmantotā krūts vēža problēmām. Turpinās pētījumi, lai precizētu situāciju Latvijā un sniegtu veselības aprūpi augstā līmenī. Veikts Latvijā pirmais pārmantotā vēža skrīninga pilotprojekts Valkas rajonā, kur pārmantoto onkoloģisko slimību risks precizēts vairāk kā 18500 pilngadīgajiem iedzīvotājiem.

Pasākumam ir izglītojošs raksturs, un uz to tiek aicināti visi interesenti. Šogad seminārs noritēs jau 6. gadu. Pirms tam šādas tikšanās veiksmīgi rīkotas Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā un Beļģijā.

Sīkāka informācija: RSU Pārmantotā vēža institūts, tālr.:67069973, e-pasts: hciatstradini[pnkts]lv