Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem

Nupat Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) paspārnē aizvadīta Latvijā pirmā starptautiskā olimpiāde neirozinātnē Latvian Brain Bee. Tai pieteicās 170 vidusskolēnu no visas Latvijas, bet piedalījās 28 labākie. Pirmo vietu olimpiādē ieguva Huberts Zimackis no Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas, otro vietu – Ūlavs Vītols no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, bet trešo – Nikola Zorgevica no Rīgas 64. vidusskolas.

lbb-5.jpg

Nacionālās olimpiādes uzvarētājs šovasar dosies pārstāvēt Latviju International Brain Bee čempionātā Parīzē.

Latvian Brain Bee norisinājās septiņu stundu garumā attālinātā formātā angļu valodā, aptverot tādas tēmas kā nervu sistēmas anatomiskā un histoloģiskā uzbūve, nervu sistēmas darbības principi un nervu sistēmu slimības. Olimpiāde sastāvēja no četrām daļām: 20 daudzizvēļu testa jautājumiem, 26 anatomijas un histoloģijas attēlu analīzes, 20 atvērtā tipa jautājumiem un klīnisko gadījumu analīzes, kuru laikā vērtēti sešu pacientu diagnožu apraksti.

lbb-4.jpg

Starp vidusskolēnu pieteikumiem organizatorus priecēja lielā reģionu jauniešu atsaucība – vairāk nekā puse no apstiprinātiem dalībniekiem bija no reģionālajām skolām Rēzeknē, Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Jelgavā, Aizkrauklē un citās pilsētās. “Lai gan likumsakarīgi konkurētspējīgāki dalībnieki varētu būt starp 12. klašu skolēniem, mūs priecēja spēcīgie pieteikumi arī no jaunāku klašu audzēkņiem. Kopumā olimpiādē startēja četri jaunieši no 10. klasēm, septiņi no 11. klasēm un 17 no 12. klasēm.

Kaut arī sadalīti pēc grūtības pakāpēm, jautājumi bija vienādi visiem vidusskolēniem, tāpēc īpašs prieks, ka arī daži desmitklasnieki guva labus rezultātus,”

informē RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskā pulciņa vadītājs un olimpiādes organizators Daniils Žukovs.

Šādas olimpiādes norisinās ar mērķi veicināt gan vidusskolēnu, gan plašākas sabiedrības interesi par neirozinātni un smadzeņu slimībām. Pasākums dalībniekiem sniedz iespēju saprast savu zināšanu robežas, gūt motivāciju tālākai smadzeņu anatomijas un darbības principu izzināšanai, kā arī smelt iedvesmu profesionālai nākotnei medicīnā un neirozinātnē.

lbb-6.jpg

International Brain Bee saime pastāv jau vairāk nekā 20 gadu. Rīkojot daudzlīmeņu konkursu, organizācija veicina skolēnu iesaistīšanos neirozinātnē. Šis ir pirmais gads, kad Latvija tai pievienojusies. Starp olimpiādes organizatoriem Latvijā ir RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedra, RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskais pulciņš un Neiroloģijas attīstības fonds, savukārt sadarbības partneru statusā – RSU, RSU Jauno mediķu akadēmija, RSU Studējošo pašpārvalde, kā arī RSU starptautiskā studentu konference 2022.

Pasākuma rīkotāji pauž apņēmību rīkot šāda veida olimpiādi ik gadu un pateicas gan ārstiem rezidentiem, kuri palīdzēja gatavot jautājumus un izvērtēt jauniešu atbildes, gan RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājam prof. Andrejam Milleram par praktisku palīdzību pasākuma norisē un Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskā pulciņa mentorei profesorei Evijai Miglānei par iedvesmu un atbalstu laikā, kad Latvian Brain Bee bija tikai idejas līmenī. “Ideja bija ļoti “zaļa” – domu par to, ka arī Latvijai jāiesaistās International Brain Bee organizācijā un jārīko šāda veida olimpiāde, pērnā gada septembrī “pameta” Latvijas Starptautiskās skolas 12. klases skolēns Edvards Kārlis Vonsovičs. Praktiski pāris mēnešu laikā visu nokoordinējām un atskatoties varam teikt, ka lepojamies ar jauniešu lielo interesi par pasākumu,” saka D. Žukovs.