Sociālais darbs

Rīgas Stradiņa universitātes Labklājības un sociālā darba katedra pēdējo trīs gadu laikā ar ERASMUS biroja atbalstu ir paplašinājusi sadarbības iespējas ar citām augstskolām un uztur aktīvu sadarbību ar Ļubļanas Universitāti (Slovēnija), Saksijas Lietišķo zinātņu universitāti (Nīderlande), Hradeckraloves Universitāti (Čehija) u. c. Lai veicinātu studentu interesi piedalīties apmaiņas programmā ERASMUS, katedra iesākusi apkopot studentu stāstus par gūto pieredzi, studējot kādā no augstskolām.

ERASMUS pieredze

evita_blazevica_2.jpgMani sauc Evita Blažēviča, un es esmu bakalaura studiju programmas Sociālais darbs trešā kursa studente. ERASMUS mobilitātes programmā devos otrā kursa otrajā semestrī un par Ļubļanas Universitātes Sociālā darba fakultātē (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za socialno delo) pavadīto laiku varu teikt tikai labākos vārdus. Tā man ir bijusi fantastiska akadēmiskā un personīgā pieredze.

Sociālā darba fakultāte ir Ļubļanas Universitātes mazākā fakultāte, taču, iespējams, šī iemesla dēļ tā ir īpaši mājīga. Šajā fakultātē strādājošie un studējošie cilvēki mani patīkami pārsteidza ar laipno, sirsnīgo un atvērto attieksmi. Mācību process bija ļoti interesants – daudz diskusiju, grupas aktivitāšu un praktisko nodarbību, kas man likās esam ļoti vērtīgi, jo mēs varējām iemācīties daudz jauna cits no cita – gan studenti, gan pasniedzēji.

Slovēnijā apguvu tādus priekšmetus kā Dzīvesstāsta un biogrāfiskā pieeja sociālajā darbā, Darba likumdošana, Sarunu vadīšana sociālajā darbā ar ģimeni u. c.

evita_blazevica_4.jpg

Daži priekšmeti mijās ar praksi. Šāda pieeja nedaudz atšķiras no studijām Latvijā. Piemēram, studiju priekšmetā Field Work (sociālais darbs ielās) paralēli lekcijām gāju praksē organizācijā Stigma, kura sniedz palīdzību no narkotiskajām vielām atkarīgām personām. Varu apgalvot, ka šī prakse no visa studiju laika man palikusi atmiņā visspilgtāk, jo, vērojot profesionāļu darbu šajā organizācijā un tuvāk iepazīstot viņu mērķgrupu, es lauzu daudzus stereotipus un guvu nenovērtējamas zināšanas ielu sociālajā darbā.

Pirms došanās uz Ļubļanu man nācās dzirdēt, ka ERASMUS studijas drīzāk ir bezrūpīgas brīvdienas ārzemēs nekā mācības, taču es tam nebūt nevēlētos piekrist, jo man nācās ieguldīt mācībās diezgan daudz darba. Par spīti tam, ka salīdzinoši maz laika tiek pavadīts lekcijās, daudz darba uzdod veikt patstāvīgi, lasot zinātniskos rakstus, grāmatas, rakstot esejas un pārspriedumus. Patiesībā ir diezgan sarežģīti organizēt savu laiku un skaistās pavasara dienās, kad pa logu redzamos kalnus apspīd spoži saules stari, sēdēt pie grāmatām un datora. Taču tā bija arī lieliska motivācija, kura lika sevi disciplinēt un labāk plānot savu laiku.

evita_blazevica_1.jpgNo studijām brīvajā laikā sanāca paceļot, jo Slovēnijā viss ir tik tuvu un šīs mazās valsts ģeogrāfiskais stāvoklis sniedz plašas ceļošanas iespējas pat studentiem ar nelielu budžetu. Apskatīju Slovēnijas klasiskās ainavas – mežu ieskautos, sniegotos kalnus, klintis un dzidri zilās upes ar ūdenskritumiem, mazos ciematus kalnu pakājēs un Slovēnijas dienvidus, kur nogāzēs vijas vīnogulāji. Devos arī uz Itālijas pilsētu, kuru jau sen vēlējos apskatīt – Venēciju, kas atrodas tikai dažu stundu brauciena attālumā no Ļubļanas. Pabiju arī tādās pilsētās kā Vīne, Bratislava, Budapešta un Zagreba.

Salīdzinot Latviju ar Slovēniju, jāsaka, ka cenas tur ir tikai nedaudz augstākas nekā šeit, un es nesaskāros ar problēmām, plānojot savu budžetu. Ar ERASMUS programmas nodrošināto stipendiju studenti no Latvijas var noteikti segt dzīvošanas izdevumus un finansiālā ziņā justies droši.

ERASMUS studiju laikā ieguvu daudz jaunu draugu no visdažādākajām valstīm, iepazinu šo cilvēku kultūru un paradumus. Varu droši teikt, ka ir uzlabojušās manas saziņas spējas un daudz brīvāk jūtos multikulturālā vidē. Daudz vieglāk spēju iesaistīties sarunā un justies tajā brīvi, jo studijas ārzemēs tomēr palielina pārliecību par valodas prasmēm. Kaut arī studijas ilga tikai nepilnus četrus mēnešus, kas, manuprāt, ir salīdzinoši īss laiks, nedaudz mainījās mana vērtību sistēma. Sapratu to, ka, esot prom no mājām, daudz vairāk novērtēju to, kas man nozīmīgs un dārgs ir palicis Latvijā, un tā patiesi ir brīnišķīga zeme.

Visas tās patīkamās emocijas un gūtie iespaidi ir grūti aprakstāmi vārdos – vēl ir daudz, daudz jauku atmiņu, piedzīvojumu, prieka un arī skumju brīžu, tomēr vienu es varu droši teikt: katram studentam vajadzētu izmantot ERASMUS apmaiņas programmas sniegtās priekšrocības un doties studēt uz ārzemēm. Tā ir lieliska pieredze un neaizmirstams piedzīvojums!

evita_blazevica_3.jpg