Pārlekt uz galveno saturu
Sociālais darbs
Studentiem
Starptautiskā sadarbība

Stresa mazināšana piecās minūtēs. Vai tas ir iespējams? To sociālā darba studenti centīsies apgūt nedēļas laikā, piedaloties intensīvā lekciju un praktisko apmācību kursā Nordplus projektā 5 minūtes starp klientiem, kas sāksies 17. oktobrī un ilgs līdz 21. oktobrim. Tajā piedalīsies 15 studenti no Tamperes Lietišķo zinātņu universitātes, 15 studenti no Kauņas Lietišķo zinātņu universitātes un 20 studenti no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU).

Jau 2021. gadā RSU kopā ar Kauņas Lietišķo zinātņu universitāti un Tamperes Lietišķo zinātņu universitāti uzsāka šo starptautisko Nordplus projektu 5 minūtes starp klientiem, un augustā šī projekta ietvaros notika sociālo darbinieku un RSU docētāju apmācības seminārs Tamperē.

Pirms intensīvās apmācību nedēļas Rīgā katras valsts studentiem bija jāsagatavo mājas darbs par savas valsts sociālā darba speciālistu pieredzi stresa mazināšanā. Intensīvās apmācību nedēļas laikā katras augstskolas studenti tiks sadalīti piecās apakšgrupās, izvēloties vienu sociālā darba jomu (sociālais darbs ar bērniem un jauniešiem, vardarbība ģimenē, sociālais darbs ar senioriem, personas ar invaliditāti, Ukrainas bēgļi) un apmeklēs atbilstošas institūcijas un nevalstiskās organizācijas Rīgā.

Intensīvās studiju nedēļas laikā docētāji no Tamperes, Kauņas un RSU palīdzēs studentiem atlasīt un prezentēt īsas stresa pārvarēšanas metodes, kuras sociālie darbinieki varētu lietot profesionālās darbības pārtraukumos un kurām nebūtu nepieciešams ne papildu laiks, ne instrumenti, ne finanšu līdzekļi.

Projekta galvenais mērķis ir sagatavot viegli izmantojamus izglītojošus materiālus stresa pārvarēšanai, kas rodas sociālā darbinieka ikdienas profesionālajā darbībā. Pētījumi liecina, ka sociālie darbinieki savā darbā piedzīvo lielāku stresu un nogurumu nekā, piemēram, psihologi. Sociālais darbs prasa lielu atbildību; sociālajiem darbiniekiem parasti ir daudz un sarežģīti klienti, un ilgstoša intensīva darba slodze aktualizē nepieciešamību attīstīt spēju tikt galā ar stresu un izturību pret to.

Šis divu gadu projekts ir pusceļā. Iepriekšējās aktivitātes ietvēra apmācības docētājiem un sociālajiem darbiniekiem Tamperes Lietišķo zinātņu universitātē šā gada augustā, piedaloties lekcijās un praktiskās nodarbībās un apgūstot darba stresu mazinošus ķermeņa apzināšanās vingrinājumus, piedzīvojumu terapiju, kā arī iepazīstoties ar Tamperes Universitātes Tehnoloģisko instrumentu laboratorijas inovācijām. Šajā apmācībā tika runāts arī par pašempātiju un etniski specifiskām stresa mazināšanas metodēm.

Teksta autore: Ilze Trapenciere,
Labklājības un sociālā darba katedras lektore,
Nordplus projekta 5 minūtes starp klientiem koordinatore