Preses relīzes

Iegūt zemenes DNS, sadzirdēt, ko stāsta molekulas, ļauties viltus atmiņas testam un atpazīt pēdas nozieguma vietā – Eiropas Zinātnieku naktī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) 27. septembrī varēs tuvplānā skatīt gan dažādas zinātnes nozares, gan arī sevi, izzinot sava ķermeņa uzbūvi vai testējot fiziskā spēka robežas. Centrēti ap tēmu Zinātne nākotnei, pasākumi šogad norisināsies divās RSU adresēs, kas labi pazīstamas studentiem un pētniekiem, bet mazāk – interesentiem no ārpuses. No 17.00 līdz 21.00 apmeklētāji ir gaidīti zinātniskajā centrā Kleisti (Rātsupītes ielā 5), bet no 18.00 līdz 22.00 Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (Anniņmuižas bulvārī 26a).

Zinātniskajā centrā Kleisti apmeklētāji varēs ekstrahēt DNS no zemenēm, zirņiem un siekalām, iepazīt ķermeņa siltuma karti jeb to, kā ikdienas darbības maina ķermeņa temperatūru un kā tas ietekmē mūsu veselību, kā arī gūt ieteikumus darba dienas efektivitātes celšanai.

Savukārt Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, satiekot RSU ārstus un zobārstus, fiziķus, ķīmiķus, uzturzinātniekus, veselības sporta ekspertus, psihologus, juristus un citus speciālistus, gan ar tehnoloģiju palīdzību, gan bez tām būs iepazīstama virkne tēmu:

Molekulu čuksti un pirkstu nospiedumi: ko stāsta molekulas? Kādas ir to īpašības?
Virtuālā realitāte un ķermenis: izzini cilvēku, izmantojot virtuālās realitātes brilles
Ātrrakstīšana uz pagātnes, tagadnes un nākotnes ierīcēm
Met izaicinājumu sava prāta reakcijas ātrumam un izej viltus atmiņas testu
Kāda ir tava ķermeņa uzbūve? Cik tajā ir tauku, ūdens un muskuļu masas?
Kā noteikt medicīnā lietojamās vielas un šķīdumus, tos nenogaršojot? Kā izveidot ķīmisko formulu?
Noziedzniekam pa pēdām: nozieguma vietas apskate, pēdu atpazīšana un vizualizēšana
Vai tu esi stiprāks, nekā domā? Nosaki savu maksimālo jaudu airējot, slēpojot un minot
Sporta laboratorija: aerobo darbaspēju testēšana
Medicīnas fizikas pārsteigumi: "gudrais plastilīns", "milzu burbuļzobens" un citi brīnumi
Vai vari būt ķirurgs? Laparoskopisko operāciju pamatprasmju izmēģināšana
Reanimācijas brigāde: iespēja ielūkoties reanimācijas pasākumu simulācijā
Kas dzīvo uz manām plaukstām? Pārbaudi savu roku mazgāšanas efektivitāti
Nākotnes anatomijas apguve: izzini cilvēka anatomiju 3D formātā
Izzini savu muguru, stāju un pēdas: asimetrijas, skoliozes un stājas tipu noteikšana, podogrāfijas aparatūras izmēģināšana
Izglāb manekenu! Pārbaudi, cik efektīvi spēj veikt mākslīgo elpināšanu un sirds masāžu
Fizioloģija caur fiziku: fizioloģisko procesu interpretācija fizikas kontekstā
3D tehnoloģijas zobārstniecībā: iejūties zobārsta ādā un virtuāli ārstē savu pirmo pacientu

Eiropas Zinātnieku nakts ir starptautisks notikums, kas norisinās septembra pēdējā piektdienā. Šī pasākuma popularitāte aug gadu no gada un šogad saistošā veidā zinātnes sasniegumi tiks skaidroti 30 valstīs un 300 pilsētās. Šo pasākumu programma tiek finansēta Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 projektā NIGHTLV-2018-2019.