Preses relīzes

Šogad Eiropas Zinātnieku nakts Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisināsies Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, Anniņmuižas bulvārī 26a no plkst. 18.00 līdz 22.00.

Apmeklētāji varēs izmēģināt dažādus simulatorus, kurus apmācībās izmanto topošie mediķi. Vēl būs iespēja izmēģināt ķirurģisko šūšanu un laparoskopiju, uzzināt par ārstniecības augu izmantošanu dzemdībās, plombēt zobus, uzzināt, kā mākslīgo intelektu un viedo tekstilu izmantot veselības monitorēšanā, kā arī piedalīties daudzās citās aizraujošās aktivitātēs.

Jau 17. reizi Eiropas Zinātnieku nakts apmeklētājiem sniedz iespēju viesoties Latvijas augstskolās, zinātniskajos institūtos, pētnieciskajos centros un laboratorijās, iesaistīties eksperimentos, radošās darbnīcās, klausīties lekcijas un diskutēt ar zinātniekiem.

RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā apmeklētāji aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs, kuras piedāvās RSU studenti, zinātnieki un mācībspēki.

• Vai ārstniecības augus un graudus var izmantot dzemdībās? Latviešu tautas ticējumos ir minēti vairāki augi, kuri palīdz dzemdībām noritēt sekmīgi, kā arī veicina dzemdību sākšanos. Vai tējas atvieglo dzemdību procesu? Vai tēju izmantošanai ir zinātnisks pamatojums? Apmeklētāji uzzinās atbildes uz šiem jautājumiem un varēs nogaršot dažādas tējas un uzminēt, no kādiem ārstniecības augiem tās ir gatavotas, tāpat arī noteikt dažādus graudus, kuri kādreiz tika izmantoti dzemdību procesā.
  • Video un viktorīna par dzemdībām. Vai filmās atainotās dzemdības notiek tāpat kā dzīvē? Apmeklētājiem būs iespēja pēc video noskatīšanās atbildēt uz šo un citiem jautājumiem un labāk iepazīt dzemdību procesu.
  • Pirmā palīdzība – cietušais bezsamaņā. Apmeklētāji uzzinās un iemācīsies, kā glābt bezsamaņā esošu cietušo un izmantot automātisko ārējo defibrilatoru.
  • Ķirurģiskā mezglošana. Vai ir iespējams sasiet ciešu mezglu ar vienu roku neskatoties un ātrāk nekā vienā sekundē? Apmeklētāji varēs izmēģināt roku veiklību un iepazīt ķirurga darba ikdienu.
  • Cik tīras ir tavas rokas? Apmeklētājiem būs iespēja iemācīties mazgāt rokas, kā to dara ķirurgi, un ieskatīties operāciju zālē.
  • Laparoskopiskā ķirurģija. Izpētīsim laparoskopiskās ķirurģijas iespējas un izmēģināsim, kā to praktiski veikt.
  • Kas ir imersīvā vide? Vai varam, izmantojot vienu pogu, teleportēties uz jebkuru vidi? Apmeklētājiem to būs iespējams izmēģināt.
  • Ieelpa un izelpa reanimatoloģijā. Izpētīsim, kā anesteziologi reanimatologi nodrošina pacienta elpceļu caurlaidību.
  • Mana veselība un tehnoloģijas. Aplūkosim, kādas tehnoloģijas būs nākotnes veselības aprūpē un kādas jaunākās tehnoloģijas veselības aprūpē jau ir tagad. Izzināsim par tādu inovāciju nozīmi kā telemedicīna un veselības monitorēšanas sensori. Apmeklētāji uzzinās, kā integrēt tehnoloģijas ilgtspējīgā dzīvesveidā. Pasākuma laikā tiks organizētas darbnīcas, kurās dalībnieki varēs sarunāties ar mākslīgo intelektu par veselību. Būs iespēja iepazīties ar jaunākajām digitālajām inovācijām, piemēram, viedā tekstila apģērbu un viedtālruņa sniegtajām iespējām veselības un kustību monitorēšanā.
  • Kā atpazīt vēzi? Darbnīca bērniem līdz 7 gadu vecumam ar iespēju izkrāsot attēlus, savukārt bērni no 7 līdz 13 gadiem varēs piedalīties spēlē Kur paslēpies audzējs?. Spēles sākumā bērni tiks iepazīstināti ar to, kas ir audzējs un kas ietekmē tā attīstību. Pusaudži un jaunieši varēs piedalīties spēlē Klīniskais gadījums – ceļš līdz diagnozei, kur uzzinās, kas notiek ar cilvēku, kad viņam ir vēzis, – kā var izmainīties enerģijas patēriņš, kā mainās svars, garša un pašsajūta. Apmeklētāji uzzinās, kā uztura speciālists novērtē onkoloģijas pacientu, izmantojot malnutrīcijas skrīningu, ķermeņa masas indeksu un citus parametrus.
  • Droša pārtika uzturā. Izglītojoša aktivitāte par pārtikas produktu iepakojumiem, derīguma termiņu, piesārņojumu un pārtikas veselīgu izvēli.
  • Iepazīsti zobārsta profesiju! Apmeklētāji varēs praktiski izmēģināt zobu plombēšanu.

RSU Zinātnieku nakts aktivitātes organizē RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts, un tajā piedalās Zinātnes departamenta, Uzturzinātnes un sporta katedras, Dzemdniecības katedras, Zobārstniecības katedras un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra pārstāvji.