Darbiniekiem

Šīs vasaras ārvalstu studentu uzņemšana Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) bijusi viena no skaitliski lielākajām augstskolas vēsturē. Kopumā studijām pieteicās teju tūkstotis reflektantu no 79 valstīm, bet konkursu izturēja un studijas sāks 421 ārvalstu students.

Lielākā daļa jaunuzņemto studentu ir no Zviedrijas (36 %), Vācijas (23 %), Somijas (11,5 %) un Norvēģijas (9 %), bet kopējais pirmkursnieku pārstāvēto valstu skaits šovasar sasniedz 35. Studijas RSU šoruden sāks arī vairāki studenti no Ukrainas, kuriem augstskola nāk pretī ar studiju maksas atlaidi un cita veida atbalstu.

Kopumā RSU patlaban studē 2523 ārvalstu studenti no 65 valstīm.

“Esam pierādījuši savu varēšanu izglītības eksportā – ceturtā daļa mūsu studentu ir ārvalstnieki.

Domnīca Certus jau 2020. gadā aplēsa, ka RSU ārvalstu studentu pienesums Latvijas IKP tuvāko trīs gadu laikā veidos 438 miljonus eiro, kas ir nozīmīgs stimuls tautsaimniecībai,” uzsver RSU rektors profesors Aigars Pētersons. Rektors arī uzteic teicamo rekrutēšanas procesu šogad, jo gan Covid-19 krīze, gan Krievijas uzsāktais karš Ukrainā ārvalstu studētgribētājos rada bažas.

“Starptautisko sakaru departamenta komandai bija jāveic liels skaidrojošais darbs par epidemioloģisko un drošības situāciju mūsu reģionā gan ar studētgribētājiem, gan viņu vecākiem.

Lai šajos apstākļos studenti dotos projām no savām mītnes zemēm, studentiem un viņi vecākiem ir jājūt, ka augstskola par viņiem rūpējas,” saka rektors, ieskicējot vērienīgo darba apjomu, kas stāv aiz pozitīvajiem uzņemšanas rezultātiem.

Pirmkursnieki studijas sāks piecās programmās. Tradicionāli vispopulārākās ir programma Medicīna (363 studenti) un Zobārstniecība (53 studenti), vienlaikus studenti uzņemti arī programmās Starptautiskā pārvaldība un diplomātija, Starptautiskais bizness un jaunuzņēmumu vadība, Krievijas un Eirāzijas studijas.

Patlaban jaunajiem ārvalstu studentiem rit Iepazīšanās nedēļa, kuras laikā jaunieši iejūtas gan augstskolā, gan savā nākamajā dzīvesvietā – Rīgā, kas šogad QS reitinga labāko studentu pilsētu sarakstā ieņem pirmo vietu Baltijā. Iepazīšanās nedēļa noslēgsies ar pikniku un latviešu dančiem RSU Iedvesmas parkā. “Ir neizsakāms prieks satikt jaunos ārvalstu studentus klātienē. Pēdējo divu gadu laikā tas ne vienmēr bija iespējams. RSU Iedvesmas parkā, kopā sanākot 421 studentam no 35 valstīm, ir fantastiski izjust RSU patieso sirdi. To darbina milzīgā enerģija, kuru ģenerē jaunieši ar spēcīgu motivāciju studēt un izzināt pasauli.

Šāda degsme un starptautiskā atvērtība ir īpaši nepieciešama šajā brīdī, kad mūsu sabiedrība saskaras ar nozīmīgiem veselības un drošības izaicinājumiem.

Iepazīstot RSU jauno ārvalstu studentu nākotnes redzējumu, nav ne mazāko šaubu, ka viņi izmantos katru iespēju uzlabot, attīstīt un radīt ko jaunu,” uzsver Starptautisko sakaru departamenta direktore Baiba Pētersone.