Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem
Starptautiskā sadarbība

Juha Hernesniemi (Juha Hernesniemi) ir slavens somu neiroķirurgs. Nupat Somijā izdota viņa grāmata Neiroķirurga memuāri, un 9. decembrī viņš viesojās Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), lai 200 studentu auditorijai stāstītu par savu dzīvi un ārsta pieredzi. Par Juhas Hernesniemi darba gaitām klātesošajiem plašāk pastāstīja Johanna Nisula, kura RSU absolvēja 2021. gadā.

Intervijās abi runā par savu karjeru: Juha atskatās uz paveikto, savukārt Johanna lūkojas nākotnē.

Saruna ar Juhu Hernesniemi

Kā jūs nonācāt RSU?

Kaspars Auslands ir pasaulslavens un ļoti prasmīgs neiroķirurgs. Ar viņu sazinājos, jo gribēju apmeklēt viņa klīnikas. Kaspars aicināja mani atbraukt uz šejieni, lai nolasītu lekciju. 

Par ko šoreiz runāsiet?

Es izstāstīšu savu stāstu par 50 gadiem neiroķirurģijā. Manos spēkos nav to mainīt, varu tikai stāstīt par to visai pasaulei.

Kas ir tas, ko students var mācīties no jūsu pieredzes?

To, kā pavadīt savu dzīvi, kā darboties savā profesijā un kā dzīvē patiesībā viss var izvērsties. Jaunībā un studiju laikā šķiet, ka tev pieder viss pasaules laiks, bet dzīve ir īsa, un pēkšņi pagājuši jau 50 gadi. Tagad es uz savu dzīvi raugos filozofiski...

Vai jums ir priekšstats par to, kā nākotnē varētu attīstīties neiroķirurģijas nozare?

Pēdējo 50 gadu laikā esmu novērojis ļoti daudzas pārmaiņas. Ir grūti precīzi prognozēt, kas notiks nākamajos 25 gados, bet viss vienmēr virzās uz labo pusi.

Jūs runājat par tehnoloģiju attīstību vai prasmēm?

Par abiem. Varbūt vairāk par tehnoloģiju attīstību. Prasmes jau šobrīd ir labā līmenī, tāpēc tās vairs nevar daudz uzlabot.

Kā universitātes var sagatavot studentus nākotnei?

Manuprāt, universitātēm vajadzētu motivēt cilvēkus smagam darbam. Smags darbs ir nepieciešams, lai ar ko jūs nodarbotos. Tas, manuprāt, ir vissvarīgākais. Neviens nav tik talantīgs vai tik liels ģēnijs, lai varētu tikt galā bez smaga darba.

Kādu padomu jūs dotu studentam, kurš tikko sācis studēt?

Izvēlieties jomu tāpēc, ka tā jūs interesē, nevis kāda cita iemesla dēļ. Ja izvēlēsieties jomu naudas dēļ, jums neveiksies tik labi.

Ja plānojat pavadīt daudz laika, strādājot pie doktora grāda iegūšanas vai veicot pētījumus, ir jābūt interesei par izvēlēto jomu.

Kas jūs piesaistīja neiroķirurģijai?

Studēju medicīnu Cīrihē, tāpēc man tur bija iespēja mācīties no labākajiem pasaules neiroķirurgiem. Viņi bija mani varoņi un mani ārkārtīgi iedvesmoja. Tāpēc izvēlējos neiroķirurģiju.

Cilvēkam ir jābūt kādam varonim, kuram gribētu līdzināties. Ja esat bokseris, jūsu varonis varētu būt Mohameds Ali. Ja nodarbojaties ar skriešanu, palūkojieties, kā to dara Useins Bolts. Dienvidamerikā ir ērglis, ko sauc par el condor pasa. Tas lido visaugstāk pasaulē. Jums ir jāmērķē tikpat augstu kā spēj pacelties el condor pasa. Iespējams, jūs nesasniegsiet šo līmeni, bet vismaz būsiet tuvu tam. Tas ir ļoti svarīgi. Jo augstāki mērķi, jo vairāk tiem pietuvojamies!

Par grāmatu "Neiroķirurga memuāri" (somu val. – "Aivokirurgin muistelmat")

Pateicoties Juham Hernesniemi, Helsinku Universitātes slimnīca kļuva par starptautisku neiroķirurģijas centru. Ar ārkārtīgi lielu mērķtiecību un nemitīgu vēlmi pilnveidoties apveltītais zēns no neliela ciemata Ostrobotnijā nokļuva pasaules virsotnē. Savā biogrāfijā J. Hernesniemi atklāti stāsta par grūtajiem medicīnas studiju un darba gadiem Somijā un visā pasaulē – no Floridas līdz Nepālai un Ķīnai. Viņš atklāj savas karjeras kāpumus un kritumus, nežēlīgo konkurenci un pārsteidzošos un pat traģiskos gadījumus ārsta praksē, kurus viņš nekad neaizmirsīs.

Saruna ar Johannu Nisulu

Kad jūs studējāt RSU?

Es absolvēju pagājušajā gadā – 2021. gada jūnijā. Laiks paskrējis tik ātri! Kopš studiju beigšanas strādāju Somijā. Man ir labas atmiņas par RSU.

Kas no apgūtā RSU ir noderējis turpmākajā karjerā?

RSU sniedz ļoti labas zināšanas, taču ir daudz jālasa. To apvienojot ar praktiskajām iemaņām, iespējams kļūt par ļoti spēcīgu ārstu. Somijā bieži izceļ manu augsto zināšanu līmeni, jo RSU mēs esam spiesti daudz mācīties un arī daudz apgūt. Studiju laikā var šķist, ka visa ir par daudz, bet vēlāk – 6. kursa noslēgumā – viss apgūtais iegūst jēgu.  

Studiju laikā RSU iemācījos ātri noteikt diagnozi.

Šī prasme, kamēr tikai studē, var nešķist noderīga, taču vēlāk, strādājot ar pacientiem, viss nostājas savās vietās. Zināmā mērā tas ir kā reflekss – tu ļoti ātri spēj saprast, kas pacientam kaiš.

Kur strādājat šobrīd?

Pašlaik strādāju asinsvadu ķirurģijā Meilahti slimnīcā (Meilahti Tower Hospital), kas ir lielākā slimnīca Somijā. Es sāku strādāt gandrīz uzreiz pēc universitātes absolvēšanas.

Kāda bija sajūta, absolvējot universitāti pandēmijas laikā?

Tā kā daudzas nodarbības norisinājās tiešsaistē, es jau tolaik varēju apvienot darbu un studijas, tādējādi pāreja noritēja vienkāršāk.