Darbiniekiem
RSU vēsture

No 25. augusta piecus ceturtdienu vakarus Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā klātienē un vienlaikus tiešsaistes platformā ZOOM risināsies diskusijas par teju 50 gadus seniem kino materiāliem, kas savulaik izmantoti Rīgas Medicīnas institūta (tagad RSU) studentu izglītošanai.

RSU muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 200 vēsturiskas mācību kino lentes, ko veiksmīgi izdevies digitalizēt un tagad iespējams piedāvāt noskatīties plašākai publikai. Viena vakara ietvaros tiks demonstrēta viena vai divas filmas (katras filmas garums ir 20–30 minūtes). Lai veidotu sabiedrībā izpratni par padomju laikā lietotajiem pedagoģiskajiem paņēmieniem un komunistiskā režīma ideoloģisko audzināšanu kā nozīmīgu kultūrvēsturisku fenomenu 20. gs. otrajā pusē, kā arī lai veicinātu paaudžu savstarpējo sapratni, pēc filmu noskatīšanās risināsies diskusijas.

Diskusijās piedalīsies dažādu jomu eksperti – kino zinātnieks, filozofi, medicīnas doktori, vēsturnieki un citi, kurus aicināsim veikt satura un kino māksliniecisko izteiksmes līdzekļu un to iedarbīguma analīzi un skaidrošanu.

Pirmajā kino un diskusiju vakarā 25. augustā interesentiem piedāvāsim noskatīties filmu Apziņa, tās rašanās un būtība (1971. g., krievu valodā, ar titriem latviešu un angļu valodā), kas veidota mācību priekšmetam Dialektiskais materiālisms. Diskusijā piedalīsies kino zinātnieks Dāvis Sīmanis un filozofs publicists Artis Svece. Runāsim gan par kino valodu un paņēmieniem, kā šis materiāls veidots, gan par tā saturu – dialektiskā materiālisma nozīmi vēsturē. Pirms filmas noskatīšanās režisora Dāvja Sīmaņa ievads par šādu padomju laiku mācību kino filmu nozīmi kino vēsturē.

Nākamajā ceturtdienā, 1. septembrī, skatīsimies divas filmas – režisora Arvīda Krieva 1975. gadā tapušo filmu Brīnumdakteri ar Zilākalna Martu (latviešu valodā) un filmu Medicīna un laiks (1972. g., krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Diskusijā piedalīsies folkloras pētnieks Aigars Lielbārdis, kinorežisors Arvīds Krievs, latviešu literatūrzinātniece, valodniece, publiciste, rakstniece un politiķe Janīna Kursīte-Pakule, moderators – medicīnas vēstures doktors Juris Salaks.

8. septembrī būs iespēja noskatīties filmu Par kulturālu un veselīgu dzīvesveidu (1987. g., krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Diskusijā runāsim par padomju studentu problēmām un PSRS vēsturē nozīmīgo perestroikas laiku. Diskusijā piedalīsies medicīnas doktors Vladimirs Voicehovskis, vēstures doktore un politikas zinātniece Ilga Kreituse un medicīnas doktors Jānis Vētra.

15. septembrī – filma Hipnoze, kas veidota kā mācību materiāls psihiatrijā (ap 1970. gadu, krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Hipnoze Padomju Savienībā bija oficiāls ārstniecības paņēmiens. Diskusijā piedalīsies narkoloģe hipnoterapeite Rimma Kurača, psihiatrs Pēteris Zālītis, vēsturniece Ineta Lipša, moderatore – medicīnas vēstures doktore Ieva Lībiete.

22. septembrī būs cikla noslēdzošais vakars, kura laikā demonstrēsim divas kino filmas – Sports – piederīgs iedzīvotāju masām, (ap 1970. g., angļu val., titri latviešu val.) un mācību kino filmu Bērnu fiziskās audzināšanas higiēniskie pamati (ap 1975. gadu, krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Diskusijā aicināti piedalīsies sporta žurnālists Anatolijs Kreipāns, vēsturnieks Guntis Vāveris un pedagoģijas doktore, RSU studiju prorektore Tatjana Koķe.

Cikla apmeklējums ikvienam ir bez maksas. Pietiekšanās klātienei vai ZOOM tiešraidei obligāta, reģistrējoties RSU mājaslapā.

Klātienes pasākumi noritēs RSU Anatomijas muzejā Rīgā, Kronvalda bulvārī 9, plkst. 18.00.

hipnoze.png

Kadrs no filmas Hipnoze

fiziska_audzinasana.png

Kadrs no filmas Bērnu fiziskās audzināšanas higiēniskie pamati

vkkf_logo.jpg

Diskusiju cikls tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu.

Foto:
Kadrs no filmas “Hipnoze” (ap 1970)