Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Konferences, semināri
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

9. un 10. septembrī Rīgā norisinās Starptautiskās abortu un kontracepcijas profesionāļu federācijas konference Auglības kontrole sieviešu rokās. Rīgas Stradiņa universitātei (RSU) ir gods piedalīties tās organizēšanā, uzņemot savās telpās federācijas pārstāvjus no visas pasaules: Kanādas, ASV, Meksikas, Austrālijas, Nepālas un virknes Eiropas valstu.

Konferences atklāšanā RSU aulā piedalījās gan federācijas prezidents Šārons Kamerons (Sharon Cameron), gan valsts prezidenta kundze Andra Levite un RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

auglibas_kontrole_sieviesu_rokas00.jpgFoto: Dāvis Doršs (Valsts prezidenta kanceleja)

Lai gan Latvijā abortu skaits turas vidēji augstā līmenī un tam nav tendences pieaugt, konferences nacionālās organizācijas komitejas pārstāves prof. Gunta Lazdāne un prof. Dace Rezeberga norāda, ka satraucošs tomēr ir salīdzinoši lielais abortu skaits sievietēm, kas jaunākas par 19 gadiem. Pērn grūtniecība pēc meitenes vēlēšanās pārtraukta 146 pacientēm. Tas, kā norāda ekspertes, varētu būt saistīts ar robiem izglītības sistēmā, skolās visaptveroši nenosedzot veselības mācības tēmas.

auglibas_kontrole_sieviesu_rokas02.jpgKonferences nacionālās organizācijas komitejas pārstāves prof. Gunta Lazdāne un prof. Dace Rezeberga. Foto: Dāvis Doršs (Valsts prezidenta kanceleja)

Tikmēr otrs satraucošs aspekts, ko ieskicē RSU docētāja, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa, ir nesamērīgā proporcija starp ķirurģiskajiem un medikamentozajiem abortiem Latvijā. Izvēloties pārtraukt grūtniecību, sievietes Latvijā vēl aizvien daudz biežāk – teju 80 % gadījumu – izvēlas ķirurģisko abortu. Pašreizējā proporcija izteikti atšķiras no daudzām Eiropas valstīm. Igaunijā medikamentozie aborti ir vieglāk pieejami un plašāk izmantoti, bet Zviedrijā jau 2007. gadā 80 % no visiem abortiem līdz devītajai grūtniecības nedēļai bija medikamentozi. Kā norāda eksperte, situācija Latvijā varētu būt saistīta ar to, ka abas metodes nav vienlīdz pieejamas un Latvijā nereti pastāv nepamatoti šķēršļi, kas ir pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām. Asociācijas prezidente plašāk par to stāstīja konferences atklāšanā ziņojumā Aborti Baltijas valstīs.

Valsts prezidenta kundze Andra Levite atklāšanā uzsvēra, ka grūtniecībai un kļūšanai par mammu ir jābūt gaidītam notikumam sievietes dzīvē, nevis kaut kam, no kā baidās un ko uzspiež sabiedrība vai nelabvēlīgi apstākļi.

andra_levite.jpgValsts prezidenta kundze Andra Levite. Foto: Dāvis Doršs (Valsts prezidenta kanceleja)

“Jaunām meitenēm nav jāsāk sava pieaugušo dzīve ar abortu,”

teica A. Levite un aicināja uzsvaru likt uz preventīviem pasākumiem, nevis seku novēršanu. “Diemžēl mācību programmās skolā bieži vien tiek aizmirsts stāstīt par cilvēka ķermeni un tā funkcijām, kas neapšaubāmi ir viens no svarīgākajiem mācību priekšmetiem jauniešiem,” turpināja Andra Levite, piebilstot, ka ikdienā, strādājot par ārsti un kontaktējoties ar pusaudzēm, bieži ir jāatbild uz jautājumiem un jākliedē maldīgie priekšstati par grūtniecību. Viņa arī norādīja, ka demogrāfiskā situācija, kas satrauc lielāko daļu Eiropas un Rietumvalstu, netiks atrisināta, aizliedzot abortus:

“Aizliegti aborti drīzāk novedīs pie nelegāliem, medicīniski nekvalificēti veiktiem abortiem, kas izraisīs jaunu sieviešu nāves gadījumus.”

auglibas_kontrole_sieviesu_rokas06.jpgFoto: Dāvis Doršs (Valsts prezidenta kanceleja)

Pašlaik nav reprezentatīvu datu par kontracepciju Latvijā pēdējo 10 gadu laikā, jo pēdējais reproduktīvās veselības pētījums īstenots 2011. gadā, bet mazāka mēroga pētījumi liecina, ka kopējais kontracepcijas lietotāju skaits paliek salīdzinoši zems un bieži tiek lietotas mazāk efektīvas kontracepcijas metodes. Turklāt Latvijā lēni ienāk jaunās tehnoloģijas, piemēram, kontraceptīvais implants, kuru lietojot, neplānotas grūtniecības riski ir ļoti zemi, salīdzinot ar citām metodēm.

Speciālisti turpina runāt par iedzīvotāju zemo veselībpratību, kas ir tieši saistīts gan ar seksuālo un reproduktīvo veselību kopumā, gan efektīvas, mūsdienīgas, katram pārim optimālas kontracepcijas lietošanu un neplānotu, nevēlamu grūtniecību skaita samazināšanu.

“Seksualitāte ir visiem cilvēkiem dabiska un ļoti svarīga visas dzīves garumā. Izpratne par savu seksualitāti un zināšanas par faktoriem, kas ietekmē – veicina vai kavē – seksuālo un reproduktīvo veselību ir ļoti svarīgas, jo bez stabila pamata māju neuzcelsi.

auglibas_kontrole_sieviesu_rokas04.jpgLatvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa. Foto: Dāvis Doršs (Valsts prezidenta kanceleja)

Tāpēc tik svarīga ir veselībpratība, dzimumaudzināšana, tostarp, par kontracepciju un abortiem visos dzīves posmos,” atgādina Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa.